Нери Терзиева: Горе ще ме дърпат и от мюсюлманския, и от християнския рай
Избива вратата от пантите в шефския си кабинет в БНТ, за да влиза всеки
Когато я уволняват, екипът иска да напусне с нея, но тя го спира: Не тъжете, с вас са зрителите
Нери Терзиева разбива правилата и наследените от соца клишета в БНТ, като въвежда в началото на 90-те години стандартите на Си Ен Ен и другите западни медии. Тя имаше невероятен усет как да открива и да стимулира най-ценните качества на всеки, дори у тези, които други биха подминали.
"Запознах се с Нери в Ефир 2, бях на 21 години, точно тогава стартираше програмата - спомни си пред "168 часа" Георги Куртев. - Влязохме в старите стаи на нюзрума, тя стоеше права в ъгъла, правеха оперативка, бях пленен от начина, по който тя гледаше хората, от начина, по който ме погледна: "Здравей, ти ли си Георги?".
Тя нямаше бариери към хората
Да видиш лицето на новините на живо, да разбереш, че тя е абсолютно земен, толкова истински и сърцат човек, с толкова много топлина."
По това време Канал 1 е официалният на БНТ, като пред Шесто студио стоят полицаи.
"Ние бяхме в Седмо студио и влизахме по къси панталони, там нямаше охрана, за Нери това бе шанс - спомни си Куртев. - Когато стана директор на Ефир 2, кабинетите на шефовете на телевизията бяха на десетия етаж. Тя собственоръчно откачи вратата от пантите и я махна.
Думите й бяха: "Всеки трябва да може да идва при мен!". Работехме в трудно време, но тя не искаше по никакъв начин да натоварва, искаше целият негатив да остава за нея, а целият позитив да отива за хората около нея.
Тя винаги бе разкъсана между любовта, семейството, работата. Дълги години пътуваше всеки ден. Като приключи в БНТ, взема автобуса за Пловдив и се прибира. Сутринта се качва на автобуса за София."
Според Куртев Нери за всички е била като майка.
"Едно нещо запомних от нея - че трябва
да говорим в сегашно време, защото миналото вече е сътворено
- казва той. - Затова говоря за нея в сегашно време."
"Тя никога не искаше нещо от другите, винаги плачеше сама", добави Георги Куртев. Плаче и когато е уволнена от БНТ. Куртев никога няма да забрави този момент: "Ние й казахме, че си тръгваме с нея, но тя бе категорична: "Не, стойте, защото създадохме нещо, което никой не е правил, и то трябва да се отстоява! И не тъжете, не тъгувайте, защото вие имате зрителите, тези, които ще ви намерят по един или друг начин. Беше й много тежко, Нери не очакваше този удар."
Тогава, чувайки Хачо Бояджиев да я обвинява и да обявява в ефир мотивите си да я уволни,
ядосан, Сашо Диков тръгнал да влезе директно в студиото
Искал да се разправя с него. Според Куртев градусът на напрежението е толкова голям, че е можело да се стигне и до бой. Камен Алипиев беше още по-краен - според него е имало опасност Диков да разбие муцуната на Хачо. Но продуцентът спрял журналиста на вратата.
"Когато Хачо излезе в коридора, стана много сериозна драма, защото сипеше лъжи срещу Нери. Бях превъртял, бях бесен, крещях с всичка сила. Колегите, които излизаха от апаратните, не смееха да мръднат, стояха до вратите, беше драматична сцена", разказа Диков пред "168 часа".
И неслучайно. Терзиева създава стандартите, че политиците не можеха да си позволят да влияят върху журналистите. "Винаги е казвала, че когато фамилиарниченето между журналисти и управляващи се превърне във фамилност, това ще е един от сериозните проблеми, когато медиите няма да бъдат коректив", добави Георги Куртев.
Той не си спомня нито един неин формален разговор. "Едно време имаше телефон за справки - 144. Обаждаш се и искаш телефон или адрес на дадена институция - даде за пример колегата й. - Отсреща вдигаше телефонист. Когато се обаждаше да поиска някакъв номер, тя влагаше цялото си внимание. Започваше, като се представяше коя е - при нея нищо не беше формално."
Подобно е мнението и на журналиста Антон Стефанов, когото Нери първо кани в "По света и у нас", а след това и в Ефир 2.
"Нери е от хората, които не пазят занаята за себе си. Напротив - разказа той пред "168 часа". - Раздава се и иска колкото се може повече чираци да станат майстори. Затова и помага на всеки.
Много популярни днес журналисти са тръгнали под нейното
майчинско крило. Тя е от учителите, които не се карат и не обвиняват учениците, че не са се справили. Напротив. Така ти казва нещата, че следващия път да не правиш същата грешка. Спокойният и благ тон, добрата дума са най-добрият учител. Затова и всички толкова много я обичат."
Антон Стефанов никога няма да забрави първия си работен ден в "По света и у нас": "Изстреля ме на репортаж. Имаше протест във Военна академия "Георги Раковски". Каза:" Отиваш!". Нямах никакъв опит, а тя директно ме пусна в дълбоките води. Тръгнах с колата и операторът ме попита: "Ти взе ли касета?". Тогава се ходеше с касети на снимки, камерите не бяха дигитални като сега. Не бях взел, защото не знаех. Върнах се, взех касета и тръгнах. Заснехме материала, монтирах го и го излъчиха в "По света и у нас". Тя не ми се скара, че не съм взел касета, а ме поощри, че първият ми репортаж е добър.
След това ме покани да работя в Ефир 2 в предаването на Петко Георгиев "Отвъд заглавието". Там бях репортер заедно с Моника Янова, сега Станишева, и Татяна Ваксберг. Те вече имаха голям опит в новините."
Години по-късно, през 1997 г., двамата се срещат отново, но Антон Стефанов вече е в казармата.
"Случката е много показателна и разкрива каква беше Нери", отбелязва той.
"Вече завършил висшето си образование, на 26 години отидох да изпълня военния си дълг в школата за запасни офицери в Шумен - продължи Стефанов. - И докато бях там, на посещение във Военното училище дойде върховният главнокомандващ - президентът Петър Стоянов. Естествено, с него беше и шефът на пресслужбата му Нери.
В цялата суматоха успяхме да се видим за кратко. Но какво направи тя за мен? Без да знам, отишла при шефа на училището и поискала да ме освободи, за да ме заведе на обяд. Представяте ли си! Аз, войникът, ще ходя на ресторант с Нери. Естествено, полковникът веднага издал заповед да ме осводят и аз напуснах пределите на поделението. Такъв човек беше Нери.
Вършеше чудеса! Подаваше ръка!”
Според него, въпреки че тя изглежда силна, болестта някак я прекършва.
"Но въпреки това до последно помагаше - разказа той. - От болницата бе готова да помогне, защото аз я помолих да предаде едни въпроси на Петър Стоянов и тя каза, че ще го направи. Но тогава въобще не предполагах, че състоянието й е толкова тежко.
Последният ми разговор с нея беше ден преди да почине. И през ум не минаваше, че това ще са последните ни думи. Говорихме за болестта. Тогава й казах, че всичко ще е наред. И че съм сигурен в това. И ще й стискам палци. А тя ми написа: "Стискай палци, че от теб винаги получавам духовна помощ, защото си добър!". Уви, не успях да й помогна. Въпреки силната ми вяра."
Според него Нери изживявала болките и неприятностите сама.
“Никога не се оплакваше, дори
за болестта си
- казва Антон Стефанов. - Не искаше никого да натоварва със своите проблеми. Такъв човек беше."
"Всеки прави грешки, но тя е от хората, за които трудно ще се сетиш къде точно е сбъркала - казва Георги Куртев. - Смяташе, че цял живот е разкъсвана между два свята - турци и българи. Семейството й. Смееше се, че на онзи свят ще е между мюсюлманския и християнския рай."
"От двете страни ще ме дърпат, не знам къде ще отида", шегувала се Нери.
Как крещи с цяло гърло "Бил, Бил", за да извика Клинтън при журналистите, четете тук.
Как Нери се оказва последния човек със сменено име в Пловдив, четете тук.
Защо мечтата й бе да няма нито едно болно дете по света, четете тук.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега