Чесънът колкото свинското - лютивият китайски заменен от гръцки и испански
Заради малкото производство и свития внос кризата на път да стане перманентна
Обикновеният прост чесън поскъпна двойно само в рамките на последните няколко седмици, но по-лошото е, че на много места по пазарите той е напълно изчезнал, показа проверка на “24 часа”.
Например в Търновско доскоро по пазарите имаше испански чесън, който се е търгувал по 8,50 лв. за килограм, т.е. горе-долу колкото струва килограм свинско месо. Хората го гледат с недоверие, но напоследък и той е свършил. Селските стопани не знаят дали да го купуват за разсад, защото е сравнително нов за нашия пазар.
В момента родно производство трудно се намира, производителите са си оставили колкото за семе, обясняват прекупвачите, заели повечето маси на пазара в Горна Оряховица.
Двойно поскъпване се е получило и в Плевен -
от 6 лева
килограмът
стана 12 лв.
Производителите обясняват, че скокът е заради повишението на цените на енергоносителите.
Преди година Вили Атанасова садила чесън в селски имот. От зеленчуков магазин в Плевен изкупували връзката с 4 главички за 30 стотинки. Зад щанда цената тръгвала нагоре - от левче до 1,50 лв. за връзка.
“Те печелят, аз губя. Затова се отказах от производството. Засадих есеняка в сандъче на терасата - да има за гозбите и туршиите, българинът не може без чесън”, обобщава Вили.
Вносният струва между 5,50 и 6 лв. Клиентите избират по-едри главички, без да знаят, че те са поели доста изкуствен тор. Проличава си след дни - скилидките жълтеят, съхнат и олекват, а отвътре са кухи, казва Христо, търговец на зеленчуци.
Той въобще не поръчвал вече китайски чесън, защото бил лют. В действителност обаче
китайски чесън
почти не се внася
и няма и откъде да се поръча.
Между 40 и 50 ст. изкупуват връзката пресен чесън от производителите в пловдивското село Чалъкови. През къща там хората отглеждат културата, но я продават на зелено. Цяла зима не са спрели да произвеждат. Засяват го в оранжерии и на открито, тъй като е студоустойчиво растение.
От декар излизат около 15 000 връзки. Търговците ги карат на борсата с 10 ст. отгоре, а по пазарите и в магазинната мрежа в момента е лев - лев и петдесет. Със затоплянето на времето цената пада, а най-много се търси около Великден за салатата.
В момента по пазарите обаче има предимно стар чесън. Според търговци вносният не прави дъмпинг на нашия, тъй като върви по-скъпо. “Изглежда по-здрав и по-едър, но в същото време е и по-лют”, казва домакинята Радостина Петрова. Всеки месец тя си купува по половин килограм, но предпочита български. Той струва по 6 лева килото, а китайският, когато го има, стига до 8 и дори до 12 лв.
Във Варненско обаче няма много производители на чесън. Търговци разказват, че
българският
чесън е продаден
още в края на
декември
на цена 10 - 12 лв. за килограм. При това екологично отглежданият чесън се разваля много бързо. В момента във варненските магазини трудно може да се намери български.
Вчера в една от популярните електронни платформи за обяви за продажба се появи съобщение за продажба на чесън на едро от Провадия, но
само за един ден
цената от 4 лв.
стана 4,50 лв.
Той е пакетиран по 10 кг в малки чувалчета.
В Пазарджик чесънът, където го има, се продава на цени между 8 и 9 лв. за килограм в зависимост от качеството. “Когато няма български, го заменяме с гръцки. Той е с качество и цени като българския и клиентите го купуват”, твърдят търговци.
Според шефа на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов кризата с чесъна е на път да стане перманентна, защото българските производители масово са се отказали да го произвеждат през последните една-две години.
“Причината е, че дълги години вносът от Китай доминираше на пазара и за селскостопанските производители беше много неизгодно да го сеят. Той по принцип е неефективна култура, защото лесно бива нападан от различни болести, а и по принцип се отглежда трудно. Сега от време на време има внос от Испания, но няма големи количества българско производство и естествено, че цената му се вдига”, каза за “24 часа” Иванов.
На пазара в момента са полудели цените и на друга съставка за традиционния таратор – краставиците. Причината за това вече е тясно свързана с енергоносителите. По това време на годината на пазара има само оранжерийно производство, а то в масовия случай е преустановено, защото при сегашните цени на природния газ никой не смее да отоплява съоръженията.
“Сред българските производители
само ентусиасти
отглеждат
краставици
и затова цената на едро вече достига 5 лева килото. Има, разбира се, внос от съседни държави, но и там краставиците вече са скъпи, защото проблемът с енергоносителите е засегнал също и Северна Македония, Гърция и Турция”, каза шефът на комисията по борсите.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков