Ден преди да почине в спешното Миглена се смяла и искала да ходи на работа
Ден преди да почине в спешното на врачанската болница, 43-годишната Миглена Сиринярска се чувствала добре и нямала оплаквания. Това споделила самата тя на майка си Цветанка, докато двете пиели кафе, научи "168 часа". Пред медията ни жената разказа, че дъщеря й имала единствено кашлица, която продължила десет дни, но твърдяла, че е готова да се върне на работа, тъй като нищо друго не я боляло.
Вече повече от седмица скандалният случай продължава да бъде тема номер 1 в родните медии. Станалото със Сиринярска, която буквално си отиде пред очите на сина си, буди страстите и в родния й град. Три дни поред стотици излизаха на протести, за да искат наказания и оставки на ръководството в болничното заведение. Местните бяха категорични, че трябва да има промяна и в здравната система, за да спрат подобни трагедии.
Министърът на здравеопазването Асена Сербезова също не отмина с безразличие казуса. Пред здравната комисия тя потвърди, че са назначени
проверки на всички спешни отделения
в страната. Сербезова многократко обясни и че в конкретния случай документите не са били по-важни от човешкия живот.
Пред медии мъжът на починалата - Николай Витанов, многократно разказа в подробности какво точно е станало във фаталния ден.
"При пристигането, когато помолих за помощ, ми поискаха личната й карта, за да я регистрират - спомни си той. - Обясних, че е в колата. Започнах да я търся, но не я намерих. Казаха ми, че не може без документ, върнах се до колата и я открих в чантата на жена ми. В момента, в който дойдохме, тя трябваше да бъде приета. Може би е по-добре, че очевидец е заснел станалото, защото иначе никой нямаше да повярва, че се случват подобни неща в болниците – как умират хора заради липса на лична карта. Това губене на време коства човешки животи."
Николай допълва, че Миглена се почувствала зле внезапно. "Имаше затруднено дишане и се обадихме на 112 - разказа той. - Обясниха ми, че трябва да й премеря температурата. Видимо нямаше такава, изглеждаше ми студена. Попитаха ме не може ли аз да я закарам до Бърза помощ. Преди да стигнем в Спешния център, вече почти не можеше да говори."
Малко след станалото със Сиринярска Окръжната прокуратура във Враца се самосезира по случая. Започнаха разпити на свидетели, както и на дежурните медицински лица, за да се установят техните действия.
Пред БНТ проговори и личният лекар на Миглена.
"Тя беше шест дни на домашно лечение заради хрема и лека температура - обясни д-р Цветанка Генкова. - Изследвана е за COVID-19, тестът й беше отрицателен. Лечението започна от същия ден, в който дойде, с антибиотик, но тя каза, че си има прахчета вкъщи и аспирин. Аз съм й пуснала и малко други неща за кашлица, ако се появи. И понеже така протича при всички, се разбрахме, ако има усложнения, висока температура или се появи задух, да дойде отново. Повече не се обади. Колко е провеждано лечението и как е провеждано, аз не мога да кажа. Тя не е имала придружаващи заболявания."
След смъртта на Миглена стотици се запитаха каква ще бъде съдбата на детенцето, чиито биологичен баща е починал. От отдел "Закрила на детето" обясниха, че то ще остане при бабата и дядото по майчина линия. Те са заявили, че ще се грижат за внучето си и то категорично няма да бъде давано за осиновяване.
"Бабата и дядото ще се грижат за него, а ние ще ги наблюдаваме постоянно, ще ги подпомагаме - изясниха от отдела към дирекция "Социално подпомагане" във Враца. - В момента то се чувства добре, разговаряме с роднините, няма нарушение в поведението, в съня и в хранителния му режим."
Пред "168 часа" за станалото проговори майката на Миглена - Цветанка Сиринярска.
- Цветанке, как е синът на Миглена в момента? Разбрахме, че вие със съпруга ви Кольо ще отглеждате детето.
- Сутринта Николай - мъжът, с когото Миглена живееше на семейна начала, заедно с моя съпруг, който е дядо на момчето, го заведоха заедно на детска градина. Това, което мога да ви кажа, е, че малкият се чувства добре. Иска да се вижда с приятелчетата си в градината и да си играе с тях. Не говори за станалото и не коментира нищо относно случилото се пред очите му в болницата във Враца. Не се обръща към нас с думите "Искам мама", но не защото тя не му липсва, а защото той вече е разбрал какво се е случило с нея. Знае, че я няма. Не ни пита кога ще се върне или защо не е при него. Голямо момче е и е наясно с всичко. Щастливи сме, че в момента се храни редовно и няма проблеми със съня. Заспива и се буди съвсем спокойно. Изглежда весел. Очичките му светят. За нас това е най-важното, защото много го обичаме.
- Посещава ли психолог?
- Да, посещава психолог редовно. Веднага след станалото ние също бяхме на мнение, че е хубаво да говори със специалист. Той не е давал индикации да има такава нужда, тоест не е плакал или пък да е изглеждал уплашен. Вече ви казах, че се чувства добре. За всеки случай обаче със съпруга ми държахме да се вижда с психолог за известно време, за да споделя, ако има нещо, което го тревожи. В момента ходи на такъв веднъж в седмицата. Води го леля му.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха