"Дейли телеграф": Локдауните са донесли повече вреди
Ковид локдауните са донесли повече вреди, отколкото ползи, пише днес британският в. "Дейли телеграф", като се позовава на изследване на американския университет "Джонс Хопкинс", шведския университет в Лунд и датския Център за политически изследвания, предава БТА.
От проучването става ясно, че цената и негативите, които обществата са понесли с локдауните, са много по-големи от ползите, благодарение на ограниченията. Изследователи от трите институции призовават оттук насетне локдауните да бъдат изключени като вариант за справяне с пандемия.
Локдауните са предотвратили само 0,2 процента повече смъртни случаи в сравнение с резултатите в дръжави, където властите само са съветвали хората какво да правят, с убеждение, че гражданите ще се съобразят и ще направят това, което трябва, сочат данни от проучването.
Екипът от учени е установил освен това, че някои локдаун мерки вероятно са увеличили броя на смъртните случаи, тъй като поради забраните да се виждат на открито хората са се срещали на далеч по-малко здравословни места.
В същото време заразените бяха изолирани по домовете си, където с по-голяма лекота са предавали вируса на свои роднини и и лица, с които живеят в едно домакинство.
"Разполагаме с някои доказателства, че ограничаването на събиранията е било контрапродуктивно и е увеличило смъртността от КОВИД-19. Често пъти се е стигало до ситуацията достъпът на хората до полезни за здравето места като плажове, паркове и зоологически градини да бъде ограничен.
Локдауните включваха правила за носене на маски на открити пространства и строги забрани за срещи на открити пространства, което е тласкало хората да се срещат на по-малко полезни за здравето места на закрито", заключават авторите на изследването.
За да преценят ползите от локдауните, изследователите са се допитали до 24 академични разработки, посветени на ефективността на локдауните, а също така и на други правила като задълженията за носене на предпазни маски, затварянето на училища и граници и заповедите хората да си стоят у дома, отбелязва "Дейли телеграф".
Изследователите са установили, че част от ограничителните мерки са спасили живота на известен брой хора. Предполага се, че затварянето на несъществени бизнеси е намалило смъртността с около 10,6 процента, спад, който е бил постигнат най-вече със затварянето на заведенията, в които се продава алкохол.
Затварянето на училищата е намалило смъртните случаи с 4,4 процента, задължаването на хората да си стоят у дома - с 2,9 процента, а граничните контроли - с около 0,1 процента.
Въпреки това учените са установили, че локдауните, наложени по юридически ред, не са по-ефективни от стратегията, при която властите просто съветват хората да работят у дома и да ограничат социалните си контакти, която бе възприета в страни като Швеция например.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков