Гъби от зоната на смъртта в Чернобил ни пазят в Космоса
Те се хранят с радиация и може да бъдат част от пасивен щит за астронавтите
Животът продължава и след разрухата. Понякога от пепелищата на минало унищожение се ражда надеждата за светло бъдеще. Представете си, че един ден безопасността на космическите пътешественици може да бъде гарантирана от спасителен щит. Но той е изграден от “приятелски” гъби от Чернобил, израсли в зоната на смъртта след зловещата трагедия, погубила безброй животи.
Да започнем с проблема.
Липсата на ефективна радиационна защита е едно от най-големите предизвикателства, които все още трябва да бъдат преодолени, за да могат някога хората да се впуснат в дългосрочни пътувания в Космоса.
На Земята мощната магнитосфера на планетата ни предпазва от най-смъртоносните форми на радиация – тези, произвеждани от слънчевите изригвания и галактическите космически лъчи, пристигащи отдалеч през Слънчевата система.
За сравнение, астронавтите на Международната космическа станция (МКС), които са на около 408 км от Земята, са подложени на повишени нива на радиация, но и са достатъчно близо до дома, за да получават и известна защита, като могат да останат в орбита до една година. Далеч не така безопасни са условията за астронавтите, пътуващи по-далеч – до Луната или някой ден до Марс.
„За период от 12 месеца един човек на Земята получава доза радиация от около 6,2 mSv, докато един астронавт на Международната космическа станция е изложен на приблизително 144 mSv; след тригодишна мисия до Марс той вече би натрупал около 400 mSv“, коментира Греъм Шунк, професор по физика в Университета на Северна Каролина.
Ако няма какво да предпазва гост на Червената планета, след 3 години там той ще е поразен тежко от лъчева болест. Затова е пределно ясно, че бъдещите космически колонизатори ще трябва да носят със себе си собствена защита, а още по-добре – да си я отглеждат по пътя
Звучи като налудна фантасмагория, но се оказва напълно реалистично след откритието на специалния вид гъби – Cladosporium sphaerospermum, който процъфтява в среда с висока радиация и има потенциал да служи като биорегенеративна част от многостранен пасивен радиационен щит.
Как и защо? Гъбичките не само блокират йонизиращо лъчение, но всъщност го използват за растеж чрез процес, наречен радиосинтеза. Иначе казано Cladosporium sphaerospermum има нужда от радиация за генериране на химическа енергия така, както растенията от слънчевата светлина при фотосинтезата.
Тези любящи смъртоносното лъчение гъби оцеляват на Земята при екстремни условия, където хората бързо умират – в реактора на Чернобилската атомна електроцентрала.
Първоначално учените вярваха, че след зловещата авария през 1986 г. повече от 1000 акра около Чернобил ще останат негодни за живот в продължение на хилядолетия. Неочаквано през 1991 г. откриват едноклетъчна гъбичка, настанила се вътре в реактора. Когато научава за това, микробиологът Артуро Казадевал започва да изучава новооткрития организъм, като пръв успява да определи, че гъбичката процъфтява, защото се храни с радиация.
Каква надежда дава това за бъдещите космически пътешественици и колонизатори четете в новия "Космос"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега