Депутати и хора от властта с палати на Ченгене скеле. Незаконни са и ги бутат?
Областният управител проф. Мария Нейкова:
Правилата трябва да са за всички
Депутати и представители на изпълнителната власт имат къщи в рибарското селище Ченгене скеле край Бургас, в което голяма част от имотите са незаконни. Те са построени върху държавна и общинска земя, без разрешителни, съобщи областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова на среща с медии, на която отчете работата си за седемте месеца на поста. Нейкова бе назначена от служебния кабинет, а един от приоритетите ѝ бе незаконното строителство по Южното Черноморие. Проф. Нейкова уточни, че рибарите от Ченгене скеле, които имат колиби там, на практика страдат заради 2- и 3-етажните незаконни постройки, вдигнати в селището. И че се търси начин проблемът, който е от години, най-после да бъде решен.
“Ако се докаже, че са незаконни, постройките най-вероятно ще последват съдбата на къщите, които са в парк “Росенец”. На този етап очаквам конкретна информация”, каза областният управител.
Нейкова припомни, че “Росенец” е една от болните теми и че са осигурени средства от Министерския съвет за събаряне на две от установените общо три незаконни постройки там. Те се свързват с т.нар. летни сараи на Ахмед Доган. Все още обаче се търси желаещ да събори постройките. Веднъж вече бе удължен срокът за кандидатстване, а вчера областният управител призова желаещи родолюбци, организации или институции да заявят намеренията си в Областната администрация.
Нейкова съобщи и за спряна продажба на държавен имот в Приморско, която би ощетила сериозно бюджета. Става дума за жилищна сграда със сериозна прилежаща площ, готвена да бъде продадена на 30% от реалната ѝ стойност. Държавният имот е бил на разпореждане на министерството на земеделието.
Тузар издълбал скали в Синеморец,
за да си направи басейн
Незаконен басейн, построен върху скали край морето в Синеморец, е друг фрапиращ случай, открит след проверките на юг от Бургас, разпоредени от областния управител. Басейнът бил построен върху скали - публична държавна собственост, от притежател на ваканционен имот. Вилата пък спирала достъпа до държавния имот, в който е изграден басейнът, обясни проф. Нейкова.
Според запознати имението се намира в атрактивната местност Поляните.
“Вече съм отправила запитване до кмета на община Царево. Ще разберем кой е разрешил този строеж. Басейнът ще бъде премахнат, защото правилата трябва да важат за всички”, категорична е Нейкова.
Без казина на остров
Св. Кирик в Созопол
“Ако някой си мисли, че разрухата на остров Св. Кирик ще продължи, за да може да изгради световно казино или увеселителен център - да забрави за всякакви надежди. Това няма да стане”, заяви областният управител на Бургас.
И подчерта, че островите Св. Кирик и Св. Иван са обекти с голям туристически потенциал. “Проведохме много срещи с министъра на културата, с посланика на Франция, изпратихме няколко писма до генералния директор на ЮНЕСКО. Работим в посока за усвояване на средства за реставрацията, консервация и превръщането на остров Св. Кирик в световен културен център”, каза още проф. Нейкова. (24часа)
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха