В Шотландия е починал дипломатът Иван Станчов - бивш министър на външните работи
Дипломатът и бивш министър на външните работи Иван Станчов е починал тази сутрин в 9,30 часа в дома си в Шотландия на 92 г. За смъртта му е съобщила в българското посолство в Лондон съпругата му Александра. Семейството има 4 деца.
Иван Станчов е роден на 1 април 1929 г. в гр. София. Той е син на Иван Димитров Станчов (1897-1972) и на Марион Мичъл Станчов (1903-1994). Има трима братя и три сестри. Семейството е принудено да емигрира от България през 1943 г. по политически причини.
Иван Станчов се завръща в България през 1990 г. за първи път след 47 години. С ентусиазъм помага на демократичните сили в страната. Още през 1991 г. е изпратен посланик на България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия.
Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Янев Станчов (1863-1940 г.), също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924г.), министър на външните работи (1906 г.) и министър-председател на България (1907 г.).
През 1994 г. - 1995 г. става външен министър в служебното правителство на Ренета Инджова.
Носител е на много български и международни отличия както за дейността си като дипломат, така и за множеството благотворителни инициативи, с които искаше България да стане едно много по-добро място за живеене.
Отличия: Специалната награда на Български Дарителски Форум за личност, допринесла за развитието на филантропията в България 2013; Награда за принос към българските училища в чужбина 2011; Награда „Златна ябълка” 2011 за принос към живота и благосъстоятелността на българските деца; Орден „Стара планина” първа степен за изключително големи заслуги към Република България (2010); Българин на годината 2009, Виена (Австрия); „Шуменски университет” – докторска степен (Д-р Хонорис Кауза) 2008; Сертификат – Фондация „Помогни на нуждаещите се” (2008); Кавалер на италианския орден за солидарност (2006); Носител на ордена на Големият кръст на Рио Бранко (Бразилия) 2002; почетен гражданин на гр. Свищов (България) 2000; почетен гражданин на гр. Варна (България) 1999; кавалер на ордена на почетния легион на Франция (1995); медал за отличие (армията на САЩ) 1995.
Иван Станчов без прекъсване се занимава с благотворителна и обществено-полезна дейност. Основател е и председател на фондация “Карин дом” – Варна. Основател и директор на ИМИР; основател и член на УС на Дом “Гаврош” – Варна; Международната морска организация (IMO) – председател на генералната асамблея (1993-1995).
Владее български, английски, френски, немски, италиански, гръцки, испански, португалски (бразилски).
Завършил е университета Джорджтаун във Вашингтон, САЩ. Служи в Американската армия (в Българската рота в Германия). Работи за Ай Би Ем в Ню Йорк, Рио де Жанейро и Париж, където заема мениджърски позиции в отделите за маркетингови проучвания и продажби. Вицепрезидент е на корпорациите ИТЕЛ и Сторидж Текнолъдж в Лондон.
През 1980 г. започва самостоятелен бизнес, като основава компания, занимаваща се с информационни технологии – Креста Маркетинг.
Поклон пред паметта му!
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха