Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Андрей Райчев Кадър: Нова телевизия
Андрей Райчев Кадър: Нова телевизия

Бием инжекции страх на хората, а единственото лечение срещу страха е ваксината. Това заяви социологът Андрей Райчев. Поканен да коментира пред Нова телевизия как управлението на коронакризата ще повлияе на изборите на 14 ноември, социологът по-скоро разказа своето виждане за цялостното отражение на пандемията върху хората.

"Докато чакахме да влезем в студиото, бихме на хората още една инжекция страх", заяви Андрей Райчев, визирайки репортажа от COVID реанимацията в Русе, където от 10 пациенти изписват само един здрав.

"Мога да ви кажа много по-страшен факт - 90% от парите, които човечеството дава за лечение, то дава за последната година на хората. Това е отчайващо. И видяхме проява на това. Като го докараме до ръба, започваме да се страхуваме страшно. А то просто дошла старостта, смъртта. За тази пандемия много ще учим, ще се изучава в училище - за грешките, които са направени, чудовищното нещо, което само човечеството си причини, но да оставим това. Сега сме обаче в конкретна ситуация. Много неприятно е, особено за хора на моята възраст - опасно е. Но истината е, че повечето хора не са толкова застрашени, колкото се страхуват. Умира се, да. Но трябва да си дадем сметка за следното - вече има ваксина. Единственото лекарство срещу страха е ваксината. Тя не е толкова срещу грипа, но помага. Тя е и за страха. Но ваксиниран човек се чувства по-свободен. Трябва да се прекратят моментално дискусиите на тема ваксина. Както по време на война не се съобщава колко слаба държава сме, нали така? Ние сигурно сме слаба държава. Категорично трябва да се дава положителен пример - на хора, които са се ваксинирали, изкарали са много по-леко. На хора, които съжаляват, че не са се ваксинирали. Но България е свободна държава, не може да накараме хората да се ваксинират насила, не сме фашисти.

От самото начало се разделихме на три – 20%, подобно на мен, смятат, че това е работата е преувеличена, паника излишна. Други 20% смятат, че сме в апокалипсис. Те се изпозатвориха, имат страхова невроза, което е много по-тежка болест от грипа. Но 50 на сто са нито така, нито така и се лашкат. Тях също ги е страх. Толкова ги изплашихме в началото с трупове... По цял ден си биехме инжекции със страх. Толкова ги изплашихме, че се изплашиха и от ваксините. Това е свръхстрах, побъркване”, смята социологът.

Според политолога Стойчо Стойчев обаче, ако фрапиращите кадри от Италия в началото на пандемията бяха скрити, хората също са щели да критикуват и това.

„Тук се прояви нашата несъстоятелност по отношение на членството ни в ЕС. Вместо да се интегрираме, ние се прилепихме към него. Като общество очакваме да получим високи стандарти на живот, без да даваме нищо в замяна – като поведение, като организация на ежедневните ни дейности. Разликата между нас и Западна Европа е ясна”, каза политологът.