Правителствена болница става COVID център за тежки случаи, разкрива 40 легла (Обзор)
Черен рекорд по смъртни актове за ден в София
Млади напълнили болницата в Лом
Благоевград остана без неврологии, препращат хора с инсулт в Сандански
Бившата правителствена болница “Лозенец” става COVID център, като в нея ще се разкрият основно интензивни легла за най-тежко болните, за каквито столицата изпитва все по-голям недостиг.
Още днес там ще бъдат разкрити 10 легла, а до понеделник ще станат 40. Тенденцията е болницата да стане един от най-големите центрове за интензивно лечение, обяви зам. здравният министър Димитър Петров.
Едно от отделенията на белодробната болница в София пък до 2-3 дни ще се преоборудва наново. То ще бъде като резервно звено както за COVID, така и за други инфекциозни заболявания при нужда. В останалото време ще се ползва като терапевтично от УМБАЛ “Св. Иван Рилски”. Там ще се разкрият между 40 и 60 легла, за които ще се купят респиратори и мониторна система.
Повече интензивни легла се разкриват в голяма част от столичните болници, като основният резерв е в частните и общинските,обяви Петров.
В по-малките болници, където има по 1-2 интензивни легла, допълнителни няма да се разкриват, а
персоналът ще
се командирова
периодично
в интензивните сектори на останалите лечебни заведения.
Идеята на здравните власти е в следващите две седмици
на всеки 3-4 дни
да се откриват
по 30 нови легла, което щяло да подсигури системата.
Черен рекорд за издадени смъртни актове на починали от COVID-19 за едно денонощие отбеляза София в сряда. 54 документа е издала Столичната община за най-големият брой летални случаи за 24 часа до момента в четвъртата вълна, съобщи във фейсбук зам.-кметът по финанси и по здравеопазване Дончо Барбалов.
Общо за октомври починалите от инфекцията в София са 785, а хоспитализираните - 1757, от които 269 са в интензивни отделения.
Паралелно с това обстановката в болниците в страната става все по-критична, като в Северозапада свободни легла вече няма, а повечето се запълнили от млади хора, потърсили късно медицинска помощ.
В ломската болница “Св. Николай Чудотворец” има само едно място за болен от COVID. 17 от интензивните легла са заети с тежко болни. Наскоро там починал 30-годишен мъж, потърсил лекарска помощ много късно, разказа д-р Елка Дафинчикова.
Пациентите с
COVD умират от
сърдечен арест,
белодробна
емболия,
идват с дихателна недостатъчност. За тях се грижат сестрите и едва 4-има лекари. “Запуснатите случаи ни изправят на ръба. Лекували се сами, когато белите дробове са вече засегнати. Няма къде вече да разкриваме допълнително легла. Това са тежки случаи, възрастта е снижена. Починаха момче и момиче на 30 г. Разберетe ме, не идват крачещи, а вече поразени от вируса. Доставят ни по 6 тона кислород”, описва ситуацията шефът на ломската болница д-р Георги Савков.
Двойно повече са постъпилите в болница за последния месец, казва и д-р Чавдар Антонов. За септември били 113, а за октомври - над 220.
Затруднено е положението с леглата и в Благоевград, но кметът Илко Стоянов е против превръщането на неврологиите в двете болници в COVID отделения, както разпорежда здравният министър Стойчо Кацаров с писмо, изпратено преди дни. Стоянов е информирал за това с обратно писмо министъра. Причината е, че така хората с инсулти трябва да се карат до болницата в Сандански, а от там да преценяват дали да ги насочват към столични здравни заведения.
“Това е нелогично, защото при тази диагноза са важни първите минути за реакция.
Обричаме хората,
затова написах
писмо до
министъра
да го попитам
редно ли е това
и какво според тях трябва да се прави, за да защитим живота на хората”, каза Стоянов.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър