Петков и Василев правят “Промяната Продължава” в ляво-център и Иванов си отдъхна за дясното
Янаки Стоилов май отклонил поканата, а за Бойко Рашков мненията били поляризирани
Желанието на “харвардците” още през ноември да са в политиката изнервило Румен Радев, на когото предстои труден разговор с БСП за новия им проект
Още на 16 септември, четвъртък - веднага след като стане ясно, че Кирил Петков и Асен Василев вече не са част от новото служебно правителство на Румен Радев, двамата обявяват проекта - “Промяната Продължава”.
Името било избрано, тъй като най-добре отговаряло на имиджа на хора, носители на промяната, който опитват да изградят “харвардците”.
“Заедно започнахме промяната и тя трябва да продължи” бяха прощалните думи на Кирил Петков като служебен министър при вчерашния отчет на свършеното през мандата на кабинета.
Със сигурност към новия политически проект се присъединява и служебният министър на образованието Николай Денков.
“България има нужда от промяна. Ще подкрепя Асен Василев и Кирил Петков”, коментира вчера Денков.
“Промяната Продължава” ще е лявоцентристка и ще се прицели главно в гласовете на отказали се от БСП градски леви, както и такива, които на предишните два избора са гласували за коалицията около Мая Манолова.
За да може новият политически проект да привлече повече леви хора, са правили опит да привлекат към него служебния министър на правосъдието и една от емблематичните фигури в БСП - Янаки Стоилов, научи “24 часа”. Финално обаче
“харвардците” и
Стоилов не са
постигнали
съгласие и той
ще си остане при
социалистите Вероятно пътят на Стоилов по-късно ще го отведе в Конституционния съд, където президентът ще го изпрати от своята квота.
Още при първите разговори на тема партийни амбиции на Петков и Василев заедно с тях се споменаваше неофициално и името на Бойко Рашков. Защо и този бивш ляв депутат остава извън проекта и дали е временно, не е ясно. Посветени в новото партийно строителство коментират, че калкулацията показала, че Бойко Рашков носи почти поравно позитиви и негативи. Част от българите харесвали агресивността на вътрешния министър, но други били отблъснати от нея. Дори някои наблюдатели регистрират, че той е станал по-обран в своите изяви и емоцията си.
Възможно е Рашков да се оглежда за кариера в съдебната власт след второто правителство на Румен Радев. Дори някои го виждат като евентуален кандидат за главен прокурор. Все пак като профил Рашков отговарял, а като лична биография - вече веднъж е отпаднал от тази надпревара, когато Петър Стоянов и СДС го стопират за главен прокурор.
Проектът на Петков и Василев обаче е успял да привлече хора от БСП, включително и настоящи членове на соцпартията в страната. Както “24 часа” писа, разговори с тях са водили по места хора от партия МИР, която ще е единият мандатоносител на новия политически проект.
За втори мандатоносител се спряга ВОЛТ на бившия депутат от Републиканския блок Настимир Ананиев, която преди дни оттегли подкрепата си за коалицията на Мая Манолова.
“Промяната продължава” ще се регистрира като движение първоначално, за да се спести време. С ползването на двама мандатоносители пък се прави опит да се разшири максимално ветрилото от гласоподаватели, за да може новият проект да влезе в следващия парламент със солидна парламентарна група. За модел било ползвано именно явяването на парламентарните избори на Симеон Сакскобургготски, който тогава още не бе направил НДСВ партия.
Лявата насока на новия проект, която е станала ясна в последната седмица, пък е причина за
успокояване на
“Демократична
България”,
защото вече не
виждали опасност
за собствените си
гласоподаватели Напротив, лидерът на ДСБ Атанас Атанасов дори посочи проекта на Петков и Василев като потенциален партньор за следващо правителство.
ДБ няма притеснения, че партия с Кирил Петков и Асен Василев би откраднала от гласовете на коалицията, защото тя има “стабилна идентичност и последователно поведение”, обясни и другият съпредседател на коалицията Христо Иванов. Той също подаде ръка за партньорство и дори за предизборно стиковане, за да не станело преливане на гласове.
“Ако се появят други политически проекти, които работят в същата посока, разширяват периферията от избиратели, които подкрепят нашата кауза, това може да бъде само добра новина за нас. Въпрос на комуникация е да не стане преливане на едни гласове към друг проект, а да се съвместяват подобни явявания, но все още коментираме хипотези. Ако сме умни, съм сигурен, че може да очакваме много добри новини!”, заяви Иванов.
Бързите
политически
амбиции на
Петков и Василев
са поизострили
отношенията
с президента
Румен Радев. Той предпочитал двамата да останат и в новото служебно правителство, а политическият им проект да се появи след него. Така се надявал да избегне конфликти с БСП, откъдето вече неколкократно му задаваха въпроса да каже дали подкрепя проект на Петков и Василев.
Двамата обаче са решили, че ако останат в още един служебен кабинет, може и да изпуснат момента, в който са на върха на популярността си. Заради това и бързат да се явят още на изборите на 14 ноември.
Това продължава да напряга отношенията между Радев и соцпартията. И заради това в понеделник лидерката на БСП Корнелия Нинова заговори, че социалистите ще имат много номинации за президент, въпреки че подкрепата за Радев не е оттеглена.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха