Парламентът като гробницата на Чейс в Барбадос
На остров Барбадос, който често бе споменаван у нас тия дни, има едно място, което смразява кръвта на суеверните и възпламенява фантазиите на любителите на мистерии. Гробницата на Чейс!
Накратко - членовете на тази фамилия не могат да намерят покой след смъртта си в общата семейна крипта и всеки път, когато роднините я отварят, за да положат поредния мъртвец от семейството, намират необясним хаос сред тленните останки. Ковчезите са разхвърляни, катурнати, а някои дори и отворени. Оправят ги, подреждат ги, зазиждат вратата на гробницата и след време, когато отворят за нов покойник - вътре пак цари пълна неразбория.
Това се случва между 1807-а и 1820 г. и естествено предизвиква голям обществен отглас, което кара тогавашния губернатор лично да се заеме с разследването на паранормалното явление.
Гробницата е проучена щателно отвътре, за да се установи, че няма таен вход, процепи или каквито и да било следи от размествания на зида или земните пластове. По пода е поръсен фин бял пясък, за да се хванат следите на евентуален злосторник - човек или животно. Направен е и протокол, в който са описани всички процедури и са приложени рисунки с точното разположение на ковчезите.
При последното отваряне на криптата през 1819 г. печатите върху входната плоча са непокътнати, не са открити и никакви следи по пясъка вътре, но въпреки това ковчезите пак са разхвърляни.
Ще пропусна цялата тежка фамилна история на Чейс, в която има самоубийства и подозрения за инцестни връзки между членовете на семейството. Така или иначе на властите цялата работа им идват до гуша и те решават през 1820 г. да се справят окончателно със ситуацията като изпразват гробницата и препогребват членовете на фамилията на различни места.
Неволно ми хрумна тази асоциация и нямам по-сериозно обяснение защо, но българският парламент в момента ми напомня някак си за гробницата на Чейс в Барбадос.
Утре явно ще е пореден ден за "разхвърляне на ковчези" в пленарната зала. Очевидно е, че обитателите на българската политическа крипта няма да могат да намерят мир помежду си.
Решението отпреди 200 години може би е единственото правилно, за да спрат всякакви по-нататъшни торбаланщини. Нашата "Гробница на Чейс" да бъде изпразнена и да се внимава след това как се препогребват трупове, които са били в инцестна връзка.
Със сигурност Барбадос е място, от което има какво да научим.
*От фейсбук
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха