Владимир Живков - плейбой или самотник
Първият му брак е с поетесата Маруся Мирчевска, вторият - с журналистката Валентина Танчева
Юли е съдбовен месец за фамилията Живкови
И златната клетка е клетка, написа приятелят му от детинство Калин, син на Станко Тодоров
В един разговор с приятел в края на живота си Тодор Живков тъжно споделя: “През 1971 г. загубих жена си Мара Малеева, през 1981 г. - дъщеря си Людмила, а през 1991 г. - свободата си.”
На 22 юли 2021 г. си отиде и синът Владимир - точно 40 години след Людмила Живкова, която почина на 21 юли 1981 г.
Владимир Живков е починал в Александровска болница. Оттам потвърдиха информацията и уточниха, че до фаталния край се е стигнало след усложнения от тежко състояние и отказаха повече подробности.
Месец юли изглежда е съдбоносен за семейство Живкови. Мара Малеева, родена на 12 юли 1911 г., и Тодор Живков се женят през юли 1938 г. в Павликени. На 26 юли 1942 г. в Говедарци, Самоковско на бял свят се появява дъщеря им Людмила.
А на 5 юни 1952 г. вече в София им се ражда син. Естествено,
кръщават го на
името на вожда
на световния
пролетариат
Владимир Илич Ленин
Въпреки строгия начин на възпитание от майка му Мара момчето расте “буйно и неорганизирано”. Родителите му го пращат да учи в Суворовско училище, за да се научи на ред и дисциплина.
Много близки на семейството разказват, че всъщност
проблемите на
Владимир започват
след смъртта
на майка му
Сам баща му казва, че ако тя не е починала толкова рано, синът им щял да израсне “в по-естествена и благоприятна за него обстановка”. Когато Мара Малеева умира, Владимир е на 19 години.
Негов приятел от детинство е Калин, синът на Станко Тодоров, дългогодишен председател на Министерския съвет. В мрежата Калин пусна следния текст:
“С Вовата бяхме съседи четвърт век. Той не беше плейбоят, за какъвто го мислеха всички. Беше мило и добро момче, най-самотният човек, когото съм познавал. Животът му тръгна накриво заради прекомерните амбиции на родителите му, заради тежката сянка на баща му и сестра му. И златната клетка пак си е клетка. Почивай в мир.”
Владимир завършва 35-а гимназия с преподаване на руски език и след това - право в Юридическия факултета на СУ. От 1971 г. е член на БКП. Докато следва, е избран за член на Софийския градски комитет на ДКМС.
Войнишката си служба изкарва в Школата за запасни офицери в Плевен. Има една снимка, в която Мара и Тодор са на клетвата му, седнали на дълги маси сред родителите на други школници. нали е човек от народа.
Ако са верни думите на Тодор Живков, именно след казармата, когато майката Мара вече е починала, Владко се отдава на весел живот и се превръща в истински плейбой. За приятели му се натискат много младежи и девойки, има много купони и лудо веселие.
През 1980 г. Владимир Живков започва работа като научен сътрудник в Института по науките за държавата и правото при БАН. През 1981 г. защитава дисертация на тема “Правна оценка на Нюрнбергския процес”. Научен ръководител му е проф. Ярослав Радев. Вървяха слухове, че самият той е написал текста.
Владимир Живков се жени два пъти. Първата му съпруга е изключително красивата плевенчанка Маруся Мирчевска.
Кумува им Георги
Йорданов,
кандидат-член на Политбюро и зам.-председател на Министерския съвет.
Може би като подарък за младоженката беше издадена свръхлуксозна нейна стихосбирка. Някои от стиховете са с посвещение на В. или на В. Ж. Ражда им се син, когото, естествено, кръщават Тодор. Тодор Живков Втори.
Бракът не трае дълго - разделят се след 4 години, през 1982 г., като молбата за развод подава той. Синът им Тодор остава при бащата, но след 1989 г. Маруся успява да си го вземе и заминава с него в Москва.
Според тогавашните слухове заживява с известния съветски режисьор Елем Климов, който овдовява след трагичната смърт при автомобилна катастрофа на съпругата му - красивата и талантлива режисьорка Лариса Шепитко.
Според друга версия обаче Маруся няма втори брак след Владимир, живее в САЩ и се занимава с кинорежисура.
Синът им Тодор Живков завършва право в Лос Анджелис. Жени се за рускиня и има собствен бизнес със салони за красота. Изглежда, че после зарязва този бизнес и става световен играч на покер. Сменя името си на Тед Морган Живков и не поддържа връзки с баща си. Не се знае дали ще дойде за погребението му.
През 1989 г. Владимир Живков се жени за Валентина Танчева, която е от обикновено софийско семейство. Завършила е икономика и журналистика, двамата се запознават във в. “Знаме на мира”, където тя е редактор. Дъщеря им се казва Елизабет, завършила е Италианския лицей в Горна баня, създаден от леля ѝ Людмила.
Смъртта на Людмила
буквално съсипва
Тодор Живков,
който не крие амбицията си тя да го наследи в политиката и управлението на държавата. Сам вижда, че синът му няма особени интелектуални организационни качества, но започва да гради кариерата му.
От 1982 г. до 1990 г. Владимир е председател на Международната фондация “Людмила Живкова”. От 27 май 1983 г. до юни 1989 г. е зам.-председател на Комитета за култура. През 1986 г. става зам.-председател на Съвета за духовно развитие при Министерския съвет.
След 1990 г. Владимир Живков е уволнен от всички постове и е изключен от БКП. Включва се в събирателно дружество и
започва бизнес
с видеокасети
на известните фирми “Брайт Айдиас” и “Мулти видео център”.
После създава фирма за недвижими имоти, която управлява заедно със съпругата си Валя. Според информационната система “Сиела” преди години Владимир Живков е едноличен търговец и фирмата “Зардос” върти търговия на дребно с парфюмерийни, козметични изделия и тоалетни принадлежности.
До смъртта си рядко се появява на обществени места.
Мир на праха му...
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г