Карикатуристът на Мохамед си отиде точно преди да освободят атентатора му
Сомалиецът с брадва се опитал да го убие с 5-годишната му внучка, спасяват се в паникстаята
Курт Вестергор живее 16 г. в страх на таен адрес и с охрана заради тюрбана с бомба на пророка
Живот на таен адрес под полицейска охрана, смъртни заплахи и няколко опита за убийство. Така в страх в продължение на 16 години живее датският художник Курт Вестергор, автор на карикатурата на пророка Мохамед с тюрбан във формата на бомба, която предизвика кървави размирици в някои мюсюлмански страни през 2005 г.
86-годишният мъж е починал на 14 юли след дълго боледуване в Копенхаген, съобщи семейството му.
Той остана в историята като човека, създал
най-известната и спорна карикатура
от общо 12 илюстрации, публикувани на 30 септември 2005 г. в консервативния датски вестник "Юландс постен" под заглавие "Лицето на Мохамед".
С проекта изданието иска да покаже как в Западна Европа все повече се налага автоцензура по темата за радикалния, консервативния и политическия ислям.
Карикатурите първоначално не бяха забелязани от ислямския свят, но 15 дни по-късно бе организирана демонстрация в Копенхаген. Веднага след това, през февруари 2006 г., посланиците на мюсюлманските страни в Дания отправиха протестни ноти, които отприщиха силен гняв и протести на мюсюлмани, придружени с много насилие.
Мнозина от вярващите в пророка обявиха, че карикатурите за тях са смъртна обида. Навсякъде по света те започнаха атаки срещу датските посолства и стоки, но Копенхаген отказа да се извини с аргумента, че трябва да има свобода на словото.
Бунтовете бушуваха и всеки ден вземаха жертви.
Привържениците на радикалния ислям не спираха да отправят смъртни заплахи срещу Вестергор и авторите на останалите карикатури. Именно това принуди художника да заживее на таен адрес и да бъде под полицейска охрана. След известно време обаче Курт обяви публично, че къщата му е в Орхус, а причината е, че не може да живее в окови, да се крие и да бяга винаги.
Неговата постъпка обаче провокира
враговете му да активират отдавна замислени планове,
за да го убият.
През 2008 г. датската служба за сигурност и разузнаване арестува трима мюсюлмани - двама тунизийци и един роден в Мароко датчанин, обвинени, че подготвят ликвидирането на Вестергор.
След този случай къщата на карикатуриста беше оборудвана със стоманени врати,
паникстая с подсилена врата и защита,
бронирани стъкла на прозорците и камери за наблюдение. До работата му всеки ден го придружава полицай, който е с него и когато се прибира в дома си.
Опитът за покушение обаче не промени мнението на Вестергор за свободата на словото и той обяви публично, че не съжалява, че е нарисувал карикатурата. Според него илюстрациите са предизвикали "важна и сериозна дискусия" за мястото на исляма в западните общества, където доминират светските ценности.
"Опитах се да покажа, че терористите получават духовните си боеприпаси от исляма, а с динамит и други експлозиви убиват хора", посочи тогава Курт.
Две години след първия осуетен атентант, на 1 януари 2010 г., 28-годишен сомалийски мюсюлманин, въоръжен с брадва и нож, влиза в къщата на Вестергор и се опитва да го убие.
Художникът видял престъпника в коридора, размахващ брадва. Грабнал 5-годишната си внучка и се заключили в паникстаята, откъдето извикал полицията. Нападателят обаче се опитал да отвори подсилената врата на помещението, като я удрял с брадвата си. Междувременно крещял: "Ще си отмъстим!", "Отмъщение!" и "Кръв!".
Той не успял да счупи вратата и да влезе при Курт и внучката му, защото полицията пристигнала светкавично и
простреляла сомалиеца в ръката и коляното
Нападателят бил арестуван и обвинен заради опита си да убие Вестергор и полицая.
Разузнаването на Дания доказва, че атентаторът е тясно свързан със сомалийската ислямистка бунтовническа група "Ал Шабааб", която се смята за терористична организация, както и за филиал на "Ал Кайда" в Източна Африка.
На 22 юни 2011 г. нападателят беше признат за виновен за опит за извършване на терористичен акт и опит за убийство. Той признава вина само за незаконно притежание на оръжие и влизане с взлом. Осъден е на 10 години затвор.
След тези случаи Курт Вестергор отново започва да живее с охрана на таен адрес, за да защити семейството си.
Самият той израства в консервативно християнско семейство в Химерланд, посещавайки неделно училище. По-късно става учител, а след това се записва в университета в Копенхаген, за да учи психология. Впоследствие
работи с деца с увреждания
и е директор на такова училище. За кратко работи за вестник Demokraten, а през 80-те години става карикатурист на Jyllands-Posten, където рисува спорната илюстрация.
Неговата карикатура бе препечатана от френското сатирично издание "Шарли ебдо", което стана жертва на терористичен акт, отнел живота на 12 души през 2015 г. в Париж.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха