225 дела разгледала съдия Недялка за 2 години
Тя за случая “Бекташ”: Съдиите се изразяват чрез актовете си
Съдия Недялка Николова от Софийския окръжен съд (СОС), която пусна под домашен арест турския гастарбайтер Фарук Бекташ, е разгледала 225 наказателни дела за последните 2 години. Това нарежда съдийката в челната тройка по натовареност сред магистратите от съда. 196 от делата ѝ са приключили.
19 дни Бекташ, който на 24 юли т.г. прегази край Драгоман с мерцедеса си Таня и Бойко Бойкови, които били на мотор, е в неизвестност. От вторник снимката на беглеца е публикувана в сайта на Интерпол. След изчезването му от жилище в столичния кв. “Враждебна” прокуратурата прати молба за правна помощ до Турция за екстрадиция. Засега оттам обаче отговори няма. Преди седмица зам. главният секретар на МВР Георги Арабаджиев каза, че Бекташ може да е в Германия. Преди катастрофата той е живял в немския град Верл.
През 2014 г. при съдия Николова, която си навлече гнева на мотористи и граждани заради случая “Бекташ” (виж по-долу), са постъпили 100 дела. Общо новообразуваните производства в Наказателното отделение на окръжния съд са били 580. Тогава там са работили 14 съдии.
Николова
разгледала
114 дела, тъй
като имала
и стари
от предишната година. Приключила 90.
След нея най-много дела в СОС е разгледала съдия Яника Бозаджиева – 107, от тях 102 са приключили с присъда. Съдия Любомир Крумов е гледал 101 дела и свършил 88.
През следващата 2015 г. по критерия дела за разглеждане Николова отстъпва челното място. Тогава наказателните съдии в СОС били 11. Най-много производства разгледала съдия Анелия Игнатова – 141, само 11 от тях още са висящи. След Игнатова се нарежда зам.-шефът на СОС Пламен Петков със 132 дела, от тях решени 112. Със 111 дела през 2015 г. Николова е на 4-о място. Освен Игнатова и Петков я изпреварва само колежката ѝ Кристина Тодорова - със 127 дела.
От ноември м.г. до април Николова е била командирована в Софийския апелативен съд по заповед на тогавашния шеф Стефан Гроздев.
Вероятно натовареността е една от причините съдия Николова да има най-много забавени мотиви към присъдите си, смятат нейни колеги. Както “24 часа” съобщи, тя е просрочвала аргументацията на съдебния си акт по 41 дела за времето от 1 януари 2013 г. до 30 юни 2015 г. Забавянето е с от 12 дни до 2 месеца и 29 дни след присъдата, става ясно от проверка на Инспектората към Висшия съдебен съвет.
След като упорито я търсихме за коментар във връзка с пускането на Бекташ под домашен арест, Николова написа писмо до “24 часа”.
“В конкретния случай, който е свързан с правораздаването, следва да се въздържа от изявления пред медиите. Това се налага не по съображения от субективен характер, а от принципното положение, че
съдиите се
изразяват преди
всичко чрез
своите съдебни
актове,
поради което всяко допълнителното изявление от моя страна във връзка с вече постановения съдебен акт би било разширяване на неговата аргументация, което е недопустимо”, пише съдийката.
Анализ за натовареносттта през 2015 г. на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) показва, че Софийският окръжен съд не е сред най-претоварените окръжни съдилища.
Съдия Николова и нейните колеги са гледали приблизително по 9,63 дела месечно, а магистратите от Софийския градски съд (СГС) почти 3 пъти повече - 24,65 производства на месец. Така
в СГС
са разгледани
47 616 дела, или
42% от всички
114 550,
подсъдни на окръжен съд. Един съдия е средно натоварен, ако е разгледал поне 12 дела месечно, се посочва в анализа на ВСС.
След най-натоварения окръжен съд - СГС, който гледа делата срещу депутати и магистрати, се нарежда спецсъдът с 13,93 дела месечно. От миналата година спецсъдът е компетентен да разглежда дела за престъпления против републиката по Глава първа от особената част на Наказателния кодекс - за измяна, предателство, шпионство и тероризъм.
Софийският окръжен съд заема 7-о място по натовареност. Изпреварват го окръжните съдилища в Пловдив, Благоевград, Стара Загора и Варна, където се разглеждат между 11 и 12 дела месечно.
Галя Георгиева, член на ВСС:
Решението за пускането на Бекташ е несериозно и наивно
-Г-жо Георгиева, защо съдиите от Софийския градски съд (СГС) са три пъти повече натоварени от колегите им в Софийския окръжен съд (СОС)?
- На СГС са подсъдни специфични дела - на хора с имунитет и магистрати, и върху тях той има “монопол”. Това е съд на двумилионен град. Не бива обаче да спекулираме с тази натовареност, тъй като ВСС се постара да я нормализира с разкриване на нови щатни бройки.
- Питам ви не за друго, а защото Софийският окръжан съд попадна в окото на бурята, след като съдия Недялка Николова пусна под домашен арест турския гастарбайтер Фарук Бекташ и той избяга. Имате ли коментар?
- Като дългогодишен наказателен съдия твърдя, че меко казано, определението на съдия Николова да вземе мярка за неотклонение “домашен арест” на чужденец, е наивно. Дори не е сериозно. Обвиняемият няма българско гражданство, но въпреки това определението на съда се позовава на договор за наем на квартира. Според мен въпросният документ обслужва тезата на защитата, че Фарук Бекташ няма да се укрие и да извърши друго престъпление. На дневен ред стои и въпросът за поведението на адвокатите (б.а. - Васил Крумов и Милен Дюлгеров). Всички се занимават с това какво е направила Николова. Помислете! Тя го е направила по искане на адвокатите на Бекташ. Къде е отговорността на защитниците? Те много лесно обявиха, че се отказват от клиента си. Защо сега стоят в сянка? Някой знае ли какви обвиняеми са защитавали преди Бекташ?
- Има ли опция ВСС да накаже съдия Николова?
- Тя няма как да бъде наказана за това, освен ако не го е извършила умишлено или по други подбуди, но това е работа на други институции. След последните промени в съдебния закон членовете на ВСС не могат да предлагат магистрати, на които да се образуват дисциплинарни дела. Това правомощие ни е отнето. По закон предложения за дисциплинарки могат да правят прекият административен ръководител и министърът на правосъдието.
Мотористи готвят блокада на пътища
Мотористи се заканиха да “оковат” с вериги Съдебната палата в София и да сложат плакат с надпис: “Съдът е в ремонт!”. От дни те се организират основно по фейсбук за поредния протест в четвъртък след 19 ч (след редакционното приключване на броя - бел.ред.). Мотоциклетисти ще се събират на пореден протест пред съдебните палати в над 15 града. Те са гневни на съдия Недялка Николова от Софийския окръжен съд, която пусна под домашен арест турския гастарбайтер Фарук Бекташ, и продължават да искат оставката ѝ.
Митингуващите ще напомнят за убити през последните години българи, чиито палачи са останали ненаказани.
“Носим снимката на националния ни вратар по хокей Кирил Въжаров, който на 18 април 2009 г. бе убит до столичната дискотека “Соло”, както и на наръгания му приятеля Васил Александров”, каза пред “24 часа” мотористът Сергей Ценков. Осъденият за убийството на 2-те момчета Илиян Тодоров също е в неизвестност като Бекташ.
“Ще напишем имената на всички жертви на плочките пред Съдебната палата, за да минават магистратите през тях. Те така или иначе веднъж са поругали паметта им с решенията си”, каза мотористът.
Протестиращите искат законодателни промени - по-солени глоби за гастарбайтери, които не спазват правилата за движение на пътя.
Мотористите били изненадани от изявлението на представляващия ВСС Димитър Узунов, който преди дни каза, че не знае за протести пред съдебните палати. “Това е нелепо и абсурдно", реагира Ценков. Той и съратниците му планират това да е последният мирен протест пред съда. Ако не бъдат чути, те са готови да блокират основни пътища в страната.