Как да повишим ниското кръвно налягане
Няколко бързи начина да се нормализира без лекарства
Ниското артериално налягане е неприятно състояние, но в повечето случаи е безопасно. Пристъпите на хипотония обаче никога не бива да се пренебрегват. Важно е да се помнят граничните стойности - 100/60. Докато уредът за кръвно налягане показва тези или малко по-високи стойности, всичко е наред. Но щом някое от числата намалее - може да се говори за ниско кръвно налягане.
Тук има важен нюанс. Когато то се понася добре и не пречи на обичайния ритъм на живот, не е необходимо
човек да
се бори с него
Сериозно внимание да се обърне, ако се появят следните симптоми:
- слабост;
- замаяност и усещане, че може да загубите съзнание;
- замъглено зрение;
- гадене;
- втрисане;
- изпотяване;
- намаляване на концентрацията.
Този комплекс от оплаквания пречи на нормалния живот, нарушава работата и комуникацията. Но най-важното е да се помни, че ниското кръвно налягане, ако е придружено от неприятни симптоми, всъщност е само симптом. Причините за него могат да бъдат много различни: от обикновена дехидратация и стрес до хормонални нарушения, вътрешни кръвоизливи и инфаркт на миокарда.
Важно е да се разбере какво причинява хипотонията и да се започне лечение. Когато човек се справи с основното заболяване, налягането се нормализира от само себе си.
Кога да се потърси спешна помощ
- Веднага щом усетите, че кръвното е твърде ниско, а кожата е студена, лепкава и бледа.
- Дишането е бързо и повърхностно.
- Пулсът е слаб и ускорен.
- Настъпва объркване.
Това са признаци на т.нар. остра артериална хипотония (колапс, шок), което е животозастрашаващо състояние. Може да доведе до хипоксия на мозъка и вътрешните органи. Т.е. не бива да се отлага търсенето на медицинска помощ.
Как да повишите кръвното налягане у дома