Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Възстановяване на данъци – да действате сами или да се обърнете към специалисти?

Photo: pexels.com
Photo: pexels.com

Независимо от страната на пребиваване, данъците се плащат от всеки гражданин. Често обаче се случва в края на годината да има надвнесен данък. Всеки българин може да си възстанови тези надвнесени суми, като подаде данъчна декларация в края на данъчната година. Същата процедура важи и за възстановяване на надплатени данъци след работа в чужбина. За да възстановите надвнесената сума, ще трябва да подадете необходимите документи и да попълните специален формуляр за възстановяване на данъци. Ако сте работили в чужбина през последната година, тази информация трябва да е от значение за вас.

Какво е възстановяването на данъци и как се прави?

Първо, нека поговорим за това какво е възстановяването на данъци и как се прави. Един от най-често задаваните въпроси относно възстановяването на данъци – наистина ли е законно? Отговорът е разбира се. Възстановяването на данъци от чужда държава работи на същия принцип, както в България или друга държава, която е подписала споразумение за избягване на двойното данъчно облагане. Работодателят плаща месечен данък върху доходите на държавата, който се удържа от заплатата. Получените надвнесени данъци се връщат на всеки, който декларира доходите си. Така че е еднакво възможно да възстановите надплатени данъчни от работа в чужда страна, както и от вашата родна страна. Необходима е само вашата инициатива - молба с необходимите документи.

Заслужава да се отбележи, че този процес няма нищо общо със социалните гаранции. Често се говори, че декларирането на доходи, получени в чужбина и възстановяването на данъци води до загуба на възможността за повторна работа в чужбина или правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Това е един от най-разпространените митове, на които не бива да се вярва. Възстановяването на данъци от чужбина също се основава на хармонизирано трансгранично законодателство, така че тук не трябва да има място за митове и страхове.

Откъде да започнете, за да върнете данъците си?

Възстановяването на данъци от чужбина често изглежда трудно, така че може да възникне въпросът – трябва ли да предприемете процеса сами или да се доверите на професионалисти в областта. Независимо от вашето решение, курсът на действие на този процес не се променя. И така, ето основните акценти и стъпки, с които да започнете и да се съсредоточите с надеждата за успешно възстановяване на данъците си.

- Изчислете дохода си и периода на работа

Това е първата стъпка, за да получите по-добра представа колко пари можете да получите обратно. Размерът на доходите и отработения период определя размера на платените данъци. Един от най-лесните начини да направите това е да потърсите онлайн данъчни калкулатори. Дори и приблизителната сума ще осигури сигурност, защото ще знаете какво да очаквате.

- Обърнете внимание на специфичните условия

Тази част е една от най-важните. За тези, които са се върнали у дома преди карантината и само са мислили за възстановяване на данъци, сега е много важно да проверят давността. Този срок се определя индивидуално от всяка държава - той показва за коя година можете да получите парите си обратно. Например, възможно е възстановяване на данък от Холандия за последните 5 години. Така че, ако работите в тази страна през последните 5 години, можете вече да започнете да събирате необходимите документи. А след като се върнете от Германия, можете да възстановите надплатените суми за последните 4 години.

Освен това, имайте предвид, че продължителността на процеса може да варира в зависимост от страната, в която сте работили. Възстановяването на данъци от Германия обикновено отнема от 3 до 6 месеца, а от Холандия - от 5 до 7 месеца. Това се дължи на различни данъчни системи, правила за подаване на документи и работно време на различните органи и инспекции. Ако извършите всички стъпки сами, процесът може да отнеме повече време, така че бъдете готови да чакате - тук определено ще е необходимо търпение.

- Съберете внимателно и попълнете всички необходими документи

Една от най-важните части от целия процес по възстановяване на данъци са документите. Без солидна документация няма да мръднете никъде. Въпреки това, няма единен универсален списък с необходими документи, тъй като всяка страна посочва от какви документи има нужда и те се различават в зависимост от различните данъчни системи. Възстановяването на данъци от Холандия ще изисква копие на вашия паспорт или лична карта, формуляр „Jaaropgave“, BSN или SoFi номер и формуляр за декларация за данък върху дохода.

След работа в Германия трябва да подадете още повече документи. Те включват копие на лична карта, последния фиш за заплати от всеки работодател и формуляр ЕС/ЕИП от НАП. Освен това, също е важно да предоставите документи за пребиваване в Германия и копие от договор за наем, ако разполагате с тях. Разгледайте ги внимателно и ги предоставете на данъчните власти в страната на работа.

Кога да потърсим професионална помощ?

Възстановяването на данъци от чужбина може да не е лесен или бърз процес, но ще ви позволи да добавите допълнителни пари в портфейла си. Така че, защо да не се възползвате от това? Важно е да запомните, че не сте сами в този процес и при затруднения винаги можете да се обърнете към специалисти в тази област, които да се справят вместо вас. Вероятно, най-честите пречки при опитите за самостоятелно възстановяване на данъци са трудното получаване на документи и неизбежната необходимост от решаване на проблеми с данъчните власти на съответната страна. Така че, ако не можете да се свържете с работодателя си и ви липсват ключови документи, които не позволяват процедурата по възстановяване на данъци да бъде завършена, професионалната помощ може да бъде чудесно решение. И въпреки че подобни услуги се заплащат, фирмите за възстановяване на данъци ще работят усилено, за да ви бъде възстановена максималната възможна сума. Нещата вече не изглеждат толкова сложни, когато процедурата ще бъде извършена вместо вас.

Photo: pexels.com
Photo: pexels.com

Видео

Коментари