Използвал ли е Константин Велики вярата в християнството, за да обедини римските провинции
Константин Велики е роден през 280 г. пр.н.е. в семейството на Константин Хлор, който бил подимператор и Елена, която в по-късните години се превръща в изследовател.
Благодарение на постта на баща си, по-късно Константин Велики поема властта и става първият християнски император на Римската империя.
Длъжността изисквала доста усилия, защото неговите подчинени правели всичко възможно, за да унищожат християнската вяра. Палели църкви и преследвали вярващите, а той се опитвал да я съхрани и чрез нея да обедини римските провинции.
Несъменено едно от най-значимите постижения на Константин Велики е битката му срещу Максенций при Милвийския мост.
Изправен пред армия два пъти по-голяма от неговата, римският император Константин смята, че това ше бъде последното му сражение.
Вечерта преди битката обаче императора имал видение в съня си. Явил му се ангел, носещ образа на кръст, казвайки съдбоносните думи "С този символ ще завладееш".
Константин веднага се подчинил на видението си и премахнал римския символ от всички оръжия и щитове и го заменил с кръст.
Интересното е, че по време на битката същият символ се появил в небето, който бил Божи знак, че той ще победи.
Всъщност тази битка бележи началото на обединяването на Римската империя и края на една епоха, изпълнена с големи политически разделения и съперничество между многочислените августи и цезари. И за християни, и за езичници същото това събитие е изпълнено с провиденчески символизъм и съдържание. „Константиновата победа в битката при Милвийския мост е била знаково проявление на небесното благоволение.“
По тази причина Римският сенат издига възпоменателна арка с изображение на битката с надпис: „по вдъхновение на божеството.“ Езичниците са вярвали, че това божество е Непобедимото Слънце, а християните са вярвали, че това е Христос Синът.
Вън от съмнение е, че приносът на Константин Велики за световната история и за историята на Православната църква е действително забележителен.
Най-четени
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Преди 21 г. Радичков си отиде през „най-българския от всички месеци", както сам го наричаше
Памет за Радичков, отишъл си на този ден, преди 21 години, в един пак така студен и снежен Януари. Позволявам си да пусна отново, да ми се прости, няколко думи, писани тогава..
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено
-
Шапката, която скри шапката на инаугурацията
Всъщност светът ще запомни цялата церемония с шапката на президентската съпруга Мелания под която се вижда само уста. Шапката, която целяла "да отнеме вниманието от съпругата"