Какво е проклятието на деветата симфония?
Ако обичате класическата музика, може би сте чували за проклятието на деветата симфония. Това е старо убеждение, което кара някои да мислят, че един композитор ще умре, след като завърши деветата си симфония. Но как и защо се разпространи тази вяра?
Оказва се, че проклятието на деветата симфония може да бъде проследено от Лудвиг ван Бетовен, немски композитор и пианист. Когато Бетовен умира през 1827 г., той е завършил девет симфонии. Той започна да работи върху десетата му музикална работа, но не успя да го завърши, защото умря.
Бетовен е един от многото композитори, които починаха, след като завършиха деветата си симфония.
Не е необичайно, че един художник или музикант умира, преди да завърши шедьовъра си, но Бетовен не беше единственият композитор, който напусна този свят, след като завърши деветата симфония.
Антон Брукнър ( 1824 - 1896), австрийски композитор, починал преди да завърши деветата си симфония.
От Новия свят, популярна симфония, е деветото и последно музикално произведение, написано от Антонин Дворак ( 1841 - 1904 г.), чешки композитор.
Густав Малер (1860 г. 1911 г.), късно-романтичен австрийски композитор, започва да се паникьосва, когато забелязва, че толкова много хора са починали, след като са написали своята девета симфония. Той стана убеден, че деветата симфония трябва да бъде прокълната. Отчаяно се опитваше да избегне проклятието, той изневери. Малер написа музикално произведение, наречено Das Lied von der Erde, но макар че това беше симфония, той отказа да го нарече така.
В книгата "Густав Махлер: Симфонията" авторът Константин Флорос пише, че Малер "не смее да го нарече симфония, защото имаше пряк, суеверен" страх от идеята за Деветата симфония ".
Малер вярваше, че е заблудил проклятието и започна да работи върху симфония "не". 9, макар че това беше наистина десетата му работа. Въпреки това висшите сили имат други планове за него. Малер умира, докато работи върху десетата си симфония.
Тези, които вярват в проклятието на деветата симфония, казват, че всички други композитори, като например Кърт Атерберг, Ели Сигмейстер, Алфред Шнитке, Роджър Сесиънс, Егон Уелс, Ралф Вуан Уилямс, Питър Менин, Малкълм Арнолд и Дейвид Масланка може да започне да работи върху своята десета симфония.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега