В Лондон осъдиха трима българи за шпионаж в полза на Русия
Признаха за виновни тримата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия.
След повече от 32 часа обсъждания, съдебните заседатели в Олд Бейли постигнаха единодушни присъди за Катрин Иванова (33 г.) – лаборант, Ваня Габерова (30 г.) – козметичка, и Тихомир Иванчев (39 г.) – бояджия и декоратор, които живеели в Лондон преди ареста си. Максималният срок на присъдата е затвор от 14 години.
Тримата са осъдени за това, че са били младши членове на шпионска група, която е била ръководена от Ян Марсалек. Той е австрийски бизнесмен, който през 2020 г. е избягал в Русия, след като компанията, която е помагал да се управлява, е фалирала в резултат на измама за 1,9 млрд. евро.
Марсалек е ръководил наблюдението на Христо Грозев - разследващ журналист, който е помогнал да бъдат разобличени руски шпиони, замесени в отравянето на опозиционния лидер Алексей Навални - в България, Австрия и Испания. И тримата обвиняеми са участвали в операцията.
Майсторът на шпионажа също така е наредил на членовете на бандата, включително Иванова, да откраднат номерата на мобилните телефони на украински войници, за които се смята, че се обучават в американска казарма в Щутгарт, Германия, като използват военно устройство за подслушване, което досега не е попадало в ръцете на престъпници.
Марсалек общува директно с ръководителя на групата - 47-годишния Орлин Русев от Грейт Ярмут, който на свой ред ръководи дейностите по наблюдение от бивша къща за гости в крайбрежния град Норфолк. Сградата е имала оборудване за наблюдение на стойност стотици хиляди паунда.
Русев вече се е признал за виновен по обвиненията в шпионаж, както и неговият приятел и заместник, 43-годишният Бисер Джамбазов. Но тримата по-млади членове отхвърлиха обвинението в шпионаж, което доведе до съдебен процес в Олд Бейли, продължил близо три месеца, пише The Guardian.
Съдът също така разбра, че Джамбазов е имал връзка както с Иванова, дългогодишната му партньорка, така и с Габерова в продължение на година и половина преди ареста им. Третият обвиняем, Иванчев, е бивше гадже на Габерова.
И тримата са признати за виновни за участие в заговор, в противоречие с член 1 от Закона за наказателното право от 1977 г., за извършване на престъпление по член 1 от Закона за служебната тайна от 1911 г.
От тримата подсъдими само Иванчев е бил в съда. Двете жени присъстваха чрез видеовръзка от затвора HMP Bronzefield.
Иванчева и Габерова останаха спокойни, докато се четяха присъдите им. Иванчев, който стоеше на подсъдимата скамейка, кимна, когато чу решението на съдебните заседатели.
Иванова беше призната за виновна и за това, че е притежавала фалшиви паспорти в апартамента си в Хароу, където е живяла с Джамбазов.
Дейностите им са обхващали Лондон, Виена, Валенсия, Черна гора и Щутгарт. Двете жени са били използвани, за да извличат информация чрез сексапила си, стана ясно по време на процеса в Олд Бейли.
Най-малко 200 000 паунда са изпратени от Марсалек, за финансиране на операциите, които са били планирани чрез 80 000 съобщения, разменени с Русев по Telegram.
А в къщата за гости на Русев е открита сложна техника - скрити камери, устройство за прихващане на мобилни телефонни номера на стойност 120 000 паунда, 11 дрона, 221 мобилни телефона и 75 фалшиви паспорта, пише "Дейли мейл".
Русев сам конструирал много от устройствата - включително бутилка от кока-кола, съдържаща скрита камера.
Един от разследващите заяви, че това е най-мащабния случай, с който се е сблъсквал през двете си десетилетия в борбата с тероризма.
„Това беше мащабно шпиониране в полза на Русия", добави той. „Приличаше на нещо, което бихте очаквали да прочетете в шпионски роман. Това не е нещо, което виждаме много често".
Двете жени в групата са били наричани „брюнетките близначки" и са имали за задача да подмамят журналиста Христо Грозев, чиято работа го превърна в мишена за Кремъл.
Габерова е трябвало да съблазни журналиста и е изпратила на Грозев съобщение във фейсбук, а той й отвърнал.
'Определено можем да запишем нещо и за Pornhub, това момиче е наистина секси', пише Русев на Марсалек.
Шпионите също така планирали да отвлекат Грозев и да го върнат в Русия, но този план не бил осъществен.
„Руските разузнавателни служби са се насочили към други методи за осъществяване на тайни заговори, като често използват групи, които не се вписват в обществото", заяви независимият експерт по законодателството за тероризма Джонатан Хол.
"Използването им е един от най-големите заплахи за държавите", каза той и спомена, че случаят с Орлин Русев показва, че Русия използва много сложни съучастници.
„Те със сигурност са инвестирали много в тези хора, като се имат предвид сумите, за които чухме, и сложното оборудването, намерено в домовете им".
„Тази дейност се извършваше, докато Русия воюваше на един фронт с Украйна и очевидно искаше да открие агресивни шпионски фронтове в Обединеното кралство и нашите западни съюзници", смята той.
Хол заяви, че враждебните държави, които използват свои хора за осъществяване на заговори на Запад, се увеличават. Той даде за пример акция, при която миналата година пет ковчега с надпис „Френски войници от Украйна" бяха поставени близо до Айфеловата кула. Смята се, че извършителите също са източноевропейци, координирани от руското разузнаване.