Проф. Румен Кънчев: Докато САЩ се занимаваше с Афганистан, ЕС се разширяваше, то Русия и Китай модернизираха армиите си
"800 млрд. за 4 години за въоръжаване не са голяма сума. С 900 млрд. разполага годишно Пентагонът, Китай има годишно 300 млрд. за отбрана, а реално харчи в пъти повече", заяви проф. Румен Кънчев в студиото на сутрешния блок на Нова телевизия.
Според него през 2015 г. Путин е инвестирал предвидливо 19 трилиона и 300 млрд. рубли за оръжейни системи.
"Докато САЩ се занимаваше с Афганистан, ЕС се разширяваше, то Русия и Китай модернизираха армиите си. България не отделя пари за отбрана. С малки изключения. Имаме страхотна стара военнопромишлена база. Ако действаме правилно можем да помогнем. Оръжие ще се купува", обясни бившият министър.
Стрелковото ни оръжие е от Съветския съюз, но Украйна до скоро бе в същото положение.
САЩ и Русия са в ядрен паралитет. Заради изравняване на силите нямат желание за нападение.
Проф. Кънчев смята идеята на френския президент Макрон за стратегическа независимост на Европа за използваема. За момента в Европа само Франция е ядрена сила. Затова предлага и да постави Европа под френски ядрен щит.
"Фокусът трябва да е обаче върху мира. А такова стремително въоръжаване започва спирала на надпревара във въоръжаването - помним до какво доведе до това последния път", добави още военният експерт.
Според него Доналд Тръмп води политика на критичните минерални ресурси. Светът е в епохата на минералните ресурси, с които разполагат страни са Украйна, Гренландия, Канада.