Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Президентският дворец в Лима. В Перу почти никой не счита за нужно да спазва правилата за движение по пътищата.
СНИМКА: “24 ЧАСА”
Президентският дворец в Лима. В Перу почти никой не счита за нужно да спазва правилата за движение по пътищата. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Американски сайт ни сравнява с Коста Рика, Панама и Перу и изкарва, че у нас се живее по-добре

София е нещо като пенсионерски рай - това отбеляза в края на 2024 г. британският сайт за финансови новини и съвети Moneypenny.

Достатъчно е един възрастен британец пред пенсия да има поне 126 301 паунда пенсионни спестявания (retirement savings) и дверите на този рай се отварят за него.

Пенсионните спестявания според британските разбирания включват натрупаното по пенсионните партиди на човека плюс цялата му собственост, която може да се осребри.

Проучването обхваща 50-те най-населени града на Стария континент и взема предвид фактори като пенсионна възраст, средни цени на наемите и битовите разходи, достъп до здравеопазване, брой фитнес клубове, кафенета, забележителности и процент зелени площи.

София излезе най-евтиният град в Евросъюза по показателите, които сайтът бе сравнил.

Средният наем е 732,78 лева, а битовите разходи са 246,12 лева месечно. Достъпът до здравеопазването в българската столица се оценява на 69%. Минималният препоръчителен пенсионен фонд у нас е най-ниският в Европа и Великобритания – 287 134 лева.

В топ 5 на “райските” градове в Европа са Будапеща, Загреб, Букурещ, Рим

и т.н. В навечерието на новата 2025 г. подобна класация, но на най-изгодните държави за живеене след пенсия направи и един аналогичен американски сайт - Invested Wallet.

Не е ясно дали американският пенсионер гори от желание да прелети над 7500 км, за да дойде да живее точно у нас, но финансовите анализатори са направили задълбочени проверки на определени харчове и изкарват, че няма нищо лошо третата възраст да бъде прекарана именно в България.

В тази класация или по-точно изброяване без претенции за изчерпателност България е заобиколена от държави като Еквадор, Панама, Перу, Коста Рика и други такива близки до САЩ дестинации. От европейските държави освен България са споменати само Испания, Португалия и Чехия. Не липсват екзотичните дори за американеца Малайзия и Тайланд.

Общото между всичките тези държави е, че са страшно евтини за живеене след пенсиониране, особено ако се сравнят с който и да е среден или голям щатски град.

България е описана накратко като идеално място за американеца, който “иска да се докосне до европейския чар, но без да плати прекалено скъпо за това”.

“Живoпиcнитe плaни- ни, кpacивитe плaжoвe нa Чepнo мope и бoгaтoтo кyлтypнo нacлeдcтвo cъз- дaвaт идeaлнa cpeдa зa пeн-cиoниpaнe.

Hoвитe житeли мoгaт дa ce нacлaдят нa

вкycнaтa мecтнa кyxня и дa yчacтвaт в oживeнитe фoлклopни фecтивaли

- и вcичкo тoвa, бeз дa ce нaлaгa дa cтpaдaт финaн- coвo”, пише на сайта.

По-интересното за българския читател обаче е сравнението между някои произволно подбрани разходи.

Например жилището – колкото и да се оплакваме от полуделите цени на имотите, среден наем на апартамент с една спалня в центъра на столицата е по-нисък от нас единствено в Перу и в Малайзия.

Но първо, разликата не е чак толкова голяма, и второ – Лима е град, известен с твърде високите нива на престъпност и като място, в което правилата за движение са по-скоро препоръчителни, а не задължителни за спазване. Освен това столицата на Перу е разположена близо до пустиня и едновременно с това на брега на Тихия океан, което прави климата доста труден.

Ако човек държи да си купи апартамент за живеене, Куала Лумпур – столицата на Малайзия, определено не е никак евтина. Това е бързо развиващ се мегаполис, в който имотите бяха с едни от най-високите ръстове за последната година и към момента жилищата там струват почти 3 хиляди евро за квадратен метър средно.

Сред другите разходи, които сравнява сайтът, са режийните на еднакви по големина жилища. Те са подозрително ниски в Перу, Панама и Малайзия (виж инфографиката).

Малайзия е екзотична дестинация, но прекалено скъпа за американския пенсионер.

Обяснението е в това, че в държавите, разположени на тези ширини, има сравнително постоянна висока температура на въздуха, която е еднаква през цялата година, така че няма никакви разходи за отопление, а само за ток.

На фона на останалите европейски държави, които финансовите анализатори също препоръчват на щатските пенсионери, режийните разходи в България са относително ниски. Последното вдигане на цената на тока от 1 януари обаче вероятно вече ги е изравнило с тези в държавите от Централна Америка.

Тъй като препоръката за България включва посещение на фолклорни фестивали и културни събития, а те се организират на различни места , не е зле да се сравнят и транспортните разходи.

Ако вземем цените на горивата, България не се представя никак зле, но не може да се мери с Панама и с Перу, където литър бензин е с 60-70% по-евтин, отколкото у нас.

Но в Европа няма президент като държавния глава на Панама Лаурентино Кортизо Коен, който още в средата на 2022 г. нареди да се сложи

таван на цените на горивата

за всички частни превозни средства и това ограничение важи и до момента. Вследствие на това литър А-95 в Панама в момента струва 94 евроцента, докато у нас е 1,39 евро.

България е и страната с най-евтината бира сред сравняваните държави - само 1,56 евро, и то за кенче вносна бира в магазин за хранителни стоки. В Европа същата бира струва с 20-30% повече, а в Латинска Америка е още по-скъпа.

Но нищо не може да се мери с цените на бирата, а и изобщо на алкохола в Малайзия. Типично за държава, в която над 70% от населението е мюсюлманско, алкохолът е скъп, ако изобщо може да се намери. Магазините за такива напитки там изглеждат като едновремешните обекти на специализираното снабдяване в соцдържавите - без табели и дори без надписи, с плътно закрити прозорци и с проверка на личните документи, за да се види дали купувачът има необходимата възраст.

413 американски пенсии се плащат в България

Спортните занимания за пенсионери, които в САЩ са нещо обичайно, у нас се организират само по специални поводи.
Спортните занимания за пенсионери, които в САЩ са нещо обичайно, у нас се организират само по специални поводи.

У нас получават месечните си плащания и 72-ма човека със стаж в Канада

Въпреки добрата реклама, която прави американският сайт за живеене в България след пенсиониране, справка на НОИ показва, че едва 413 американски граждани получават пенсиите си на територията на България.

390 от тях са всъщност българи с придобито американско гражданство, които очевидно са изкарали целия или поне част от трудовия си стаж в САЩ. Т.е. родените американци, които живеят у нас след пенсиониране, са едва 23-ма и е твърде възможно да са хора от смесени бракове.

За да получава американска пенсия в България, човек задължително трябва да е американски гражданин и да е натрупал стаж зад океана.

Дори да отговаря на условията за пенсиониране, ако той е бил само със зелена карта в САЩ, може и да изгуби правото да получава пенсия. Според финансови експерти, ако гражданинът с такъв статут прекарва повече от 6 пълни календарни месеца в годината извън територията на САЩ, без да стъпва там, пенсионноосигурителните му правомощия се прекратяват.

Същото важи и за хората, които са оставили своите зелени карти да изтекат и не са станали натурализирани американски граждани преди или по време на получаването на своите пенсии.

72 пенсии се получават в България от хора, които имат осигурителен стаж в Канада. А по банкови сметки в Канада българското НОИ изплаща в момента едва 12 пенсии.