Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Финансовият министър Людмила Петкова и колегите , по чиито бюджети има обструкции, дадоха съвместна пресконференция в Министерския съвет.
Финансовият министър Людмила Петкова и колегите , по чиито бюджети има обструкции, дадоха съвместна пресконференция в Министерския съвет.

Преструктурирани са разходи за 46 млн. лв. Ако се наложи, има пари в резерва, успокоява Людмила Петкова

Почти двоен бюджет за процедури инвитро обещава да заложи в бюджета за 2025 г. служебното правителство. А през настоящата година за тази цел има достатъчно пари. Ако все пак не стигнат, такива ще се прехвърлят от резерва. Това увериха в сряда служебният премиер Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова.

Покрай средствата в бюджета, предвидени за инвитро, се завихри скандал, след като се разбра, че 2 млн. лв. от тях са били взети за други разходи. Според медийни публикации те били за помощ на земеделците.

“Средства за инвитро има. Всякакви спекулации за кого са дадени пари, за кого - не... всеки, който разбира от бюджетна процедура, знае, че когато не се разходват едни средства, те подлежат или на връщане в края на годината, или на пренасочване. Интересно е кой е този, който е разбрал, че точно тези пари са дадени за земеделци. Добре, става за спекулации, само че не е вярно”, коментира в началото на правителственото заседание Главчев. Той обясни, че ако депутатите приемат бюджета, както е заложен от кабинета, догодина средствата за подобни процедури ще са почти двойно.

“Нормативни са причините, за да се случи това, което се е случило (да се вземат 2-та млн. лв. от бюджета - б.а.). Не искам да изпадам в подробности. Най-общо казано - това е. Има осигурени пари, подкрепяме всички двойки, които искат да предприемат тези действия. Надяваме се, че и тези след нас ще продължат да го правят”, допълни Главчев.

Постановление на Министерския съвет от 22 ноември показва, че реално са взети 45,9 млн. лв. от различни дейности. Само 2 млн. лв. от тях са от инвитро. Най-много пари са отклонени от наука - 33, 9 млн. лв. са от “дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта”. Други 5 млн. лв. идват от образователната инициатива за създаване на Национална програма “Фонд “Стефан Стамболов”. Тя бе лансирана през 2022 г., когато министър на образованието бе Николай Денков и идеята ѝ бе да се плати на 30 студенти по максимум 200 хил. лв., за да учат магистратура в чужбина, но да се върнат в България и да работят тук поне 3 г. след това. Пари са взети и от други програми, като те са прехвърлени по бюджетите на различни министерства, за да довършат дейностите си през годината.

“Това е преструктуриране на разходи, тъй като беше коментирано, че няма да бъде възможно усвояването им. За 2025 г. сме заложили средства и за инвитро, и за програмите за МОН. Тези пари не са взети, а временно са пренасочени. Ако има изпълнение, ще им бъдат предоставени”, обясни и министърът на финансите Людмила Петкова пред журналисти.

“В бюджета на Агенцията по асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. през октомври. Отпуснахме още 500 хил. лв. от резерва по тяхно искане. В момента за 6 работни дни имаме още около 1,4 млн. лева. Всички искания за плащания ще бъдат удовлетворени. До 27 декември ще бъдат разплатени отчетените дейности, има опасност дори да останат средства”, обясни пък ден по-рано здравната министърка Галя Кондева.

От 2025 г. фондът за асистирана репродукция ще поеме и инвитрото с донорски яйцеклетки, обясни още министърката. За следващата година са предвидени 3,5 млн. лв. допълнително в бюджета. Така общо средствата за асистирана репродукция стават 25 млн. лева.