Как умря Александър Стамболийски: Македонска чета го реже парче по парче
Жестока смърт застига Александър Стамболийски. Мъките му са сравними само с тези на Стефан Стамболов. Него го секат с ятагани, Стамболийски го режат с ножове парче по парче.
Селският водач е жертва на синдрома “Ивайло”. Той влиза под кожата, когато плебей се домогне до властта. Алената по рождение кръв посинява, но оцветителят е изкуствен.
През XIII век Бърдоквата влиза в палатите на Търновград, слага короната, обгражда се с ласкатели. Не взема за невеста обикновена девойка, а бивша царска съпруга. Същата химическа реакция става с кръвната група на Стамболийски. През октомври 1919 г. той сяда в премиерското кресло и обявява, че ще властва 40 години. Това е повече от мандатите на Франко, Кастро и Саддам.
Преобразеният земеделец почва да се мръщи на народната кухня - вика готвач от странство. Вози се в брониран автомобил. Поръчва си мраморен бюст и отива да позира чак в Рим. По примера на монарсите държи метреса. Тя се казва Пенка, но Стамболийски се гнуси от простоватото име и поетично я нарича Татяна.
За Татяна той не е чедо на Пазарджишкия край, а знатна особа. “Мой многообичан и незабравим граф - изповядва се тя, - нежно аз дишам аромата на парижкия парфюм “Помпей”, чийто аромат нежно гали душата, буди пориви - очите замират, устните горят.”
Стамболийски прави каквото може, за да изолира БЗНС. Всички са против земеделците. Дори комунистите ги наричат “аграрфашисти”. ВМРО също е разгневена. С Нишкото споразумение от 23 март 1923 г. правителството се ангажира да ликвидира организацията и да се откаже от българщината в Македония. Срамен акт на национално предателство!
Един априлски ден Александър Цанков среща Димо Казасов. Цанков е от лидерите на Народния сговор. Казасов е широк социалист и професионален превратаджия. “Бихме ли могли утре вечер да се срещнем някъде?”, пита Цанков. “Разбира се!”, отвръща Казасов. “В такъв случай утре вечер на 9 часа ще те чакам у дома”, насрочва рандевуто Цанков.
В уречения час Димо е на ул. “Витошка” 57. Домакинът му задава директен въпрос: “Смяташ ли ти, че със средствата на легалната политическа борба ще може да бъде свален Стамболийски?”
“Решително не! - отсича Казасов. - Само един държавен удар може да го съкруши. Всеки друг метод на действие ще бъде удавен в насилието, с което Стамболийски тъй нашироко си служи.”
Така ферментира превратът на 9 юни 1923 г. Силовите действия започват в 3 часа през нощта. От столицата преминават в цялата страна. По обед цар Борис III утвърждава с указ новото правителство на Цанков.
Обезоръжена е Оранжевата гвардия, земеделските министри са арестувани. Дружбаши се опитват да окажат отпор в Плевенско и Шуменско. БКП обявява неутралитет. Стамболийски е заловен в родното му село Славовица и е нарязан от четата на македонския войвода Величко Велянов. Нишкото предателство му струва живота.
През Втората световна война ген. Васил Бойдев е командир на Пета армия във Вардарска Македония. Вика за справка местните харамии. “Първи дойде скопският войвода Величко Велянов - пише в спомените си той. - Чувал бях, че е физическият убиец на Александър Стамболийски. Щом ми се представи, рече: “Ха си рекъл, г-н генерал, ха го утепах! Кажи кого ке тепаме!”
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"