Година затвор за младежа, убил зам.-директорка на училище на пешеходна пътека в Пловдив
- Не може наказанието за убийство да е като ако дете счупи чаша - размахан пръст и "ако пак направиш нещо, ще бъдеш наказан", каза пред съда синът на загиналата, който поиска ефективна присъда
- Адвокатът на шофьора намекна, че е възможно съпричиняване, ако тя е пресичала неправилно
Една година лишаване от свобода при първоначален общ режим получи 20-годишният Веселин Тачев за смъртта на зам.-директорката на пловдивското училище "Цар Симеон Велики" Милена Петрова.
Тежката катастрофа стана сутринта на 12 януари м.г. 18-годишният тогава младеж връхлетял Петрова, която пресичала на пешеходна пътека на бул. "Марица", на път за работа. 52-годишната жена издъхна дни по-късно, на 21 януари. Тачев няколко пъти направи опит да си признае, но делото беше отлагано.
Днес пред съда прокурор Ваня Христева посочи, че деянието е извършено по непредпазливост и поиска от магистратите да определят под средното наказание за младия водач. "За престъплението е било предвидено от 3 до 15 години лишаване от свобода. В последствие е настъпила законова редакция, която води до по-тежко наказание, но тя не може да бъде приложена. Ще моля да наложите наказание спрямо действащото законодателство към момента на изършване", заяви тя. Като смекчаващи вината обстоятелства Христева посочи чистото му съдебно минало, добрите характеристични данни - учи и работи, изразеното съжаление и факта, че е оказал помощ на жената след инцидента.
Защитата на сина на Петрова посочи, че макар престъплението да не е умишлено, то е тежко. Установено е, че се е движил с 53 км/ч. при максимално позволена скорост в градски условия 50. "С фаровете си е могъл да вижда на 75 метра. Подсъдимият Тачев най-вероятно е работил с телефона си, което го е разконцентрирало от ситуацията по пътя. В момента на удара е влачил 14 метра пострадалата без по какъвто и да е начин да задейства спирачките, той е бил разконцентриран", каза адвокат Георгиев и добави, че пътят е бил мокър. Той поиска наказание под минимума - една година, но да бъде изтърпяно ефективно.
"Като учител по философия майка ми ме е научила от малък на разликата между отмъщение и наказание. Аз не искам този човек да прекара живота си в затвора, искам справедливост. А справедливостта диктува да има реална присъда. Наказанието за отнет живот не може да е като когато дете счупи чаша - размахан пръст и "ако отново направиш нещо, ще бъдеш наказан", заяви пред магистратите синът на загиналата зам.-директорка Георги Петров и така мотивира искането си за ефективна присъда. Той посочи, че жената е била преподавател 2 десетилетия, а през 2020 г. спечелила награда за учител на годината.
Защитникът на Веселин Тачев Константин Давчев беше категоричен, че причината за произшествието не е превишена скорост, а закъснялата реакция на водача. Това показвали и изготвените в хода на делото експертизи. "Не съм съгласен, че въобще не е реагирал, както твърди повереникът на пострадалия. Според експертните автотехнически заключения и според описаната обстановка, когато Веселин Тачев управлявал и е бил на 19-20 м е реагирал, като екстремно задействал спирачната система, но след секунда настъпва ударът. Тоест не е своевременно", каза адвокатът. Той определи версията за боравене с телефон като предположение.
По думите на Давчев в деня на инцидента времето е било много мрачно и е възможно видимостта на булеварда да е била ограничена. "Той в обясненията си казва, че въобще не е разбрал откъде е дошла жената. Видял я е в последния момент, когато е била пред колата", заяви защитникът. Същото обяснили и други шофьори, карали зад Тачев. "Аз внимавам много на пътя и съм категоричен, че тази жена като че ли падна от небето", казал един от тях.
Адвокат Давчев беше категоричен, че клиентът му трябва да бъде оправдан по обвинението за шофиране с превишена скорост. Първо защото 3 км/ч. може да се приеме за грешка, а освен това експертите посочили, че Тачев е могъл да реагира само ако се е движил с до 24 км/ч. Така че дори да е карал с ограничението, ударът пак е щял да се случи .
Защитникът също отдели време на смекчаващите вината обстоятелства. "Най-вече - той е оказал помощ веднага след деянието. Издърпал я е на тротоара, прегърнал я, за да държи главата в изправено положение, не я оставял дори за миг и започнал да вика за помощ", заяви Давчев. Добави, че е възможно в случая да се касае и за съпричиняване, ако зам.-директорката е пресичала неправилно. Той поиска условна присъда, определена под минимума.
"Искам още веднъж да изкажа огромни съжаления на близките. Всичко се случи за секунди. Аз познавах г-жа Петрова, 7 години учих в нейното училище, знам що за човек беше", каза Веселин Тачев и поиска снисхождение от съда.
Въпреки това съставът, начело със съдия Весела Евстатиева, определи ефективно наказание. Младежът все пак беше оправдан по обвинението за превишена скорост. Той трябва да плати 3491,20 лв. разноски по делото и 1500 лв. за адвокат на сина на Милена Петрова. Магистратите му отнеха и книжката за период от 4 години.
Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред Апелативния съд. След заседанието адвокат Константин Давчев заяви, че с клиента му ще преценят дали да се възползват от това право.
"Лично аз съм доволен от това, че има ефективна присъда, защото това беше основната ми мисъл. Няма как, независимо дали сме на 18, 28 или 78, ние да имаме кардбланш да убием човек на пътя, просто защото ни е първо нарушение", коментира Георги Петров. Все пак синът на загиналата зам.-директорка би се консултирал с адвоката си преди да прецени дали да протестира присъдата или да предяви граждански иск.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва
-
Борисов се страхува от Пеевски, друго обяснение няма
Обидите в политиката се преглъщат, когато има по-високи цели. Обидите не са политически, а лични, това коментира в „Лице в лице" по bTV Вежди Рашидов. Бившият председател на Народното събрание