Милиардер с колекция от 300 коли и флотилия от самолети за 5 г. ще е крал на Малайзия
Влюбеният в инстаграм и моторите султан на Джохор обича светския блясък, но твърди, че няма да е "монарх марионетка"
На бляскава церемония в традиционен стил 65-годишният султан Ибрахим Искандер бе коронясан миналата събота пред 700 гости от цял свят за 17-и крал на Малайзия. Владетелят на южния, граничещ със Сингапур щат Джохор, е не само един от представителите на 9-те наследствени етнически династии на Малайзия, но също един от най-богатите и влиятелни хора в страната. Той е петият султан на модерен Джохор, като през 2010 г. наследи престола от баща си.
Любител на бързите мотори, султанът всяка година обикаля земите си (както сам твърди, за да види как живеят хората) със своя “Харли Дейвидсън” и е основател на местно мотосъстезание. Богаташът със синя кръв притежава и една от най-забележителните колекции от луксозни ретро автомобили в света. Един от тях е возил навремето кървавия нацистки диктатор Хитлер и по-късно бил подарен от германеца на прадядото на султан Ибрахим.
Новият крал е известен и с флотилията си от частни самолети, които няма проблем да поддържа заради баснословното си богатство, натрупано от недвижими имоти, инвестиции в телекомуникациите, енергетиката и дялове в многобройни компании с различен бизнес профил. Само в съседен Сингапур семейството притежава земи и сгради за 4 млрд. долара. На колко точно възлиза състоянието на монарха, никой не се наема да каже, но някои източници като агенция “Блумбърг” цитират сумата от 5,7 млрд. долара.
Преди време обаче султан Ибрахим заяви, че няма как да изостави бизнеса си, независимо че по конституция сега няма как да се занимава с него. Обяснението му бе, че
трябва да си
изкарва хляба
като всеки
редови малайзиец,
защото държавната субсидия от около 5000 долара месечно не му стига да живее. “Никога не съм се опитвал да крия бизнеса си с помощта на подставени лица, както правят някои хора. Аз съм открит и прозрачен”, заяви той.
Малайзия има уникална монархическа система, която е единствената в света с ротационна смяна на владетелите на всеки пет години. Щом изтече мандатът на предишния крал, се свиква съветът на 9-те глави на кралски фамилии и те посочват новия държавен глава. Страната има 13 щата, но само 9 от тях се управляват от наследствени султани, като корените на някои кралски фамилии са далече в миналото, когато всеки от щатите е бил независим. След колонизирането им от Великобритания те са обединени, а ротационната система е въведена, когато федералната конституционна монархия отново става независима през 1957 г. Сред всичките 9 кралски глави обаче султан Ибрахим Искандер е единственият, който има на разположение собствена частна армия, формирана още през 1885 г. като част от договор между Англия и Джохор.
В Малайзия
кралят играе до голяма
степен церемониална роля,
като административната власт е предоставена на министър-председателя и парламента. Монархът е високо ценен като защитник на исляма и местните традиции. Всички закони, назначенията в кабинета и разпускането на парламента за общи избори изискват неговото съгласие. Кралят има властта да обявява извънредно положение и да помилва престъпници.
Още когато се закле през януари, султан Ибрахим увери поданиците, че ще бъде прагматик. В интервю за “Сингапур стрейт таймс” той посочи, че не би искал да губи пет години на трона като “марионетен крал”, а ще се съсредоточи върху борбата с корупцията и укрепването на единството в страната. Кралят обяви също и намеренията си да насърчи правителството да се фокусира върху големите инфраструктурни проекти, които биха тласнали напред икономиката на страната. Един от тези проекти е изграждането на скоростна жп линия Куала Лумпур-Сингапур. Между другото, Ибрахим Искандер е единственият владетел на Малайзия, който има разрешително да кара локомотив.
Независимо какви ги върши кралят, на поданиците му е забранено да го критикуват открито по силата на закон от 1948 г. Тази забрана бе особено благоприятна за кралската фамилия на Джохор през 80-те години на миналия век, когато баща му, предишният султан Искандер Исмаил, е бил обвинен в убийство. Според изданието “Сидни морнинг” през 1971 г. той е застрелял нарушител, опитал да проникне в имота му, но е бил помилван от собствения си баща султан Исмаил. През 1987 г. убива и служител на голф игрище, защото се засмял при негов пропуск. Тогава обаче вече е владетел на Джохор и не може да бъде съдебно преследван. За случаите се разшумява в медиите след смъртта на султана през 2010.
Султан Ибрахим, който го наследява на трона в Джохор, е роден на 22 ноември 1958 г., а майка му е британка. Образованието си получава в САЩ. Там завършва училището по право и дипломация “Флечър” в Бостън, където учи международно морско право и стратегически изследвания на Югоизточна Азия. По време на военната си служба е включен в тренировъчни програми на американските Зелени барети, като има 19 парашутни скока, 8 от които през нощта. Член е на американските морски тюлени и на индонезийските червени барети. След завръщането си в Малайзия получава лиценз за пилот на хеликоптер.
През 1982 г. наследникът на милиарди сключва брак с представителка на друго кралско семейство в Малайзия. Новата кралица Раджа Зарит София е завършила “Оксфорд” и е писателка, автор на няколко детски книги. Месните
медии я наричат
“кралица на сърцата”
заради многобройните ѝ благотворителни инициативи. Говори 5 езика и се застъпва за изучаването на английски във всички училища в Малайзия. Кралската двойка има шест деца - петима синове и една дъщеря.
Периодично малайзийските монарси дават поводи не само на регионалните, но и на западните медии да ги одумват. Така се случи през 2019 г., когато за първи път в историята на страната владетел абдикира предсрочно. 15-ият крал на Малайзия Мохамед V, султан на Келантан, внезапно слезе от трона, без дворецът да даде обяснение. Веднага обаче се заговори, че решението му е свързано с тръгналите година по-рано слухове, че докато е бил извън Малайзия на кратко лечение, кралят се е венчал за бившата Мис Москва Оксана Воеводина. Бракът им продължи само година и Мохамед буквално изгони руската красавица няколко месеца след абдикацията си. Тя пък се установи в Лондон и два месеца след развода му роди син, който султанът отказва да признае.
Дворецът на краля в Малайзия
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено