Проф. Вили Лилков: На България е необходимо силно дясно управление
- Ако влезем в преговори за съставяне на такова мнозинство и излъчване на правителство, ще поставим няколко условия - нашата дясна икономическа програма, подписване на коалиционно споразумение с ясни ангажименти от партньорите, казва водачът на листите на Синя България в столичния 23-и МИР и във Видин
- Нашият тренд е положителен и трупаме с всеки ден все повече и повече - влязохме в кампанията с около 1% подкрепа, а вече имаме около 3,3%
- На хората им липсва политическо говорене, идеология, разум, спокойствие и културен и възпитан тон на разговор
- Г-н Лилков, представяте Синя България като новото дясно обединение и говорите за необходимостта от създаването на такова, но в парламента дясното ще продължи да е разделено – ДБ са при ПП, а СДС при ГЕРБ. Как си го представяте това дясно обединение?
- На първо място на България е необходимо стабилно дясно управление, което да изкара 4 г. мандат. След повече от 3 г. политическа нестабилност и лява политика, на България е необходимо силно дясно мнозинство в парламента и силно дясно управление. Ако ние влезем в преговори за съставяне на такова мнозинство и излъчване на правителство, ще поставим няколко условия.
Първо, нашата дясна икономическа програма.
Второ, подписване на коалиционно споразумение, в което да се поемат ясно ангажименти от партньорите по отношение на: влизане в еврозоната, което предполага определен тип икономическо и финансово поведение; интегриране на България в Шенген; по-дълбока интеграция на България в европейските структури и в НАТО; подкрепа за Украйна; модернизация на въоръжените сили; и отново повтарям – ясна дясна икономическа политик. Тъй като в последните години управлението в икономическо отношение беше изцяло ляво, което доведе до 30% инфлация, обезценяване на 120 млрд. от парите на граждани и фирми с 30% и същевременно висок дефицит и никаква възможност за рязък ръст на пенсии и заплати, освен чрез наливане на пари от бюджета и същевременно висока инфлация.
- Кои са потенциалните ви партньори в такова дясно мнозинство?
- Това са всички, които се съгласят на условията, които ние поставяме. Разбира се, изключваме „Възраждане" и БСП. Категорично изключваме и ДПС, което беше допуснато от предишното управление да играе решаваща роля и в парламента, и в самото управление. ДПС трябва да бъде изолирано от властта.
- Тогава ви остават само ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, които обаче на този етап са с толкова натрупан негатив една към друга, че изглежда почти невъзможно да се съберат отново. Как ще ги привлечете?
- Вие ме попитахте с кого евентуално, а останалото е въпрос на тяхно решение. Но нашите условия и позиции, с които влизаме в този разговор изобщо, са тези. Но сме убедени, че е необходимо дясно мнозинство и управление, стабилна икономическа програма. И нещо много важно, което липсваше в предишното коалиционно управление – подписване на икономическа програма за 4-годишен мандат и поемане на ясни отговорности. Това е изходната позиция, другото са подробности.
- Разпознават ли хората вече Синя България като алтернатива, успяхте ли да наложите марката?
- В интерес на истината ние стартирахме от ниско ниво на разпознаваемост и то се базираше на Синя София. Ниско около 10-15%. И нашите задачи в кампанията бяха две. Първо, да вдигнем степента на разпознаваемост, която в момента е достигнала докъм 80%. И на базата на тази разпознаваемост да постигнем и готовност за гласуване. Имаме още ден на интензивна работа и смятам, че вече сме на финалната права и ще успеем да влезем в парламента. Всички индикации, които ние получаваме от кампанията, а в последните 2 седмици я водим основно на улицата, показват това. Най-важна е тенденцията, защото ние влязохме с около 1% подкрепа, а вече имаме около 3,3% подкрепа. И в социологията, и в предизборната кампания изобщо, е важен трендът. Нашият тренд е положителен и трупаме с всеки ден все повече и повече.
- Какво ви казват хората в кампанията и усещате ли разочарование от дясното в парламента до момента и какви са очакванията от вас?
- Срещаме всякакви хора. От хора, които казват, че не се интересуват от политика, до такива, които казват, че ще гласуват за други партии. Картината е пъстра. Но когато започнем разговор с десни избиратели, това, което се чува, е следното: отдавна има нужда от дясна политическа алтернатива в парламента, отдавна има необходимост от обединение на десницата, отдавна очакваме смяна на политическия тон и начина на говорене между политиците в парламента. На хората им липсва политическо говорене, идеология. Това, което най-много им липсва, е разум и спокойствие и културен и възпитан тон на разговор.
В момента това, което хората чувстват е, че политиците, поради своята слабост и невъзможност да артикулират политически идеи, непрекъснато се замерват с компромати и по този начин подменят и дневния ред на обществото. И това е видно особено с това, което става между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС – замеряне само с компромати и същевременно анализът, който направихме на техните политически програми и това, което най-много ни притеснява е, че в тях преобладава левичарството.
- Казахте, че има разлика в техните програми и вашата – какво предлагате вие?
- Икономическата ни програма много рязко се отличава от всички останали. Тя се свежда до следното. На първо място, оттегляне на държавата от ролята й на крупен инвеститор, който изпълнява големите инфраструктурни проекти чрез наливане на огромни пари, чрез инхаус поръчки, заобикаляйки Закона за обществените поръчки и разпределението на тези пари в огромен брой подизпълнители, което е основание за огромна корупция. Пример – в последните години бяха наляти над 4 млрд. в големи инфраструктурни проекти, а в момента няма нито пари, нито магистрали. Ние предлагаме вместо този подход на държавата, държавата да се оттегли, а за изпълнението на такива големи инфраструктурни проекти да покани чуждестранни изпълнители, крупни фирми, които на свой риск и за своя сметка да изпълняват тези проекти. От друга страна, освободеният огромен ресурс, който остава в държавата, да се насочи там, където държавата наистина е длъжна да има стабилна роля – здравеопазване, образование, социални грижи, отбрана. Там държавата е занемарила тези функции и сега трябва да се върне с една истинска политика и това е една от възможностите да се вдигнат рязко и пенсиите, и да се стабилизира социалната и пенсионната система, и здравеопазването, и образованието.
От друга страна, ние предлагаме крупните държавни предприятия, а те са 264 на брой, от тях 246 са държавни фирми с общ собствен капитал около 27 млрд. - част от тях, не всички, защото между тях има и здравни заведения, част от тях да бъдат приватизирани, тъй като те носят много ниска печалба на държавата и през тях също се генерира корупция, защото техните ръководства са се превърнали в хранилки на партийни секретари и се превръщат в своеобразни партийни каси. Ако тези предприятия, фирми, бъдат изкарани на борсата и приватизирани, това ще доведе свеж ресурс в държавата, освен това ще привлече крупни инвеститори, които няма да бъдат подложени на нелоялната конкуренция, която държавата си позволява да поддържа чрез тези фирми.
Тези пари, които държавата си позволява да налива чрез тези държавни предприятия и чрез големите обществени поръчки, те фактически са генератора на корупцията. И тя няма да може да бъде преборена, докато не премахнем причината, а именно – да прекратим този поток на корупционни пари, които в крайна сметка данъка върху тях плащат най-бедните. Всъщност не съдебна реформа може да прекрати корупцията, а строги икономически реформи могат да прекратят притока на тези корупционни пари.
- Доколко в разговорите с потенциални партньори за дясно обединение ще бъде определяща политиката спрямо Украйна и Русия?
- Категорична подкрепа за Украйна. Нашето мнение е, че за да се заговори за мир, Русия трябва да се изтегли в своите граници, да прекрати войната и една тогава ще може да започнат преговори за мир. Русия е агресор и с нея не може да се разговаря по друг начин, освен международната общност да подкрепи Украйна, в това число и с въоръжение, до момента, до който Русия не се оттегли в своите граници. Или накратко казано: не можеш да разговаряш за мир с този, който е влязъл в дома ти и иска да те убие.
В една от основните теми на кампанията се превърна тази дали ще изпращаме български войници на фронта в Украйна.
Тази тема е част от хибридната война, която води в момента Русия. И, за съжаление, тя постига успех, защото успя в част от общественото мнение да внуши, че едва ли не Путин е миролюбецът, а Украйна, НАТО и страните от ЕС са войнолюбците. Точно обратното. Но, за съжаление, русофилската пропаганда е много силна, а силите на България да се противопостави на тази пропаганда са малки. И това е едно от направленията, в които Синя България ще работи, когато влезе в парламента и в управлението – издигане на сериозна преграда срещу хибридната атака и русофилското влияние по тази линия в страната ни.
Най-четени
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и