Сашко се е хранил с бели гъби, листа и пръст. Когато валяло, гледал нагоре и отварял уста
“Децата с аутизъм избират яденето по цвят - бял и червен! Могат да отворят опаковка с лакомство със зъби или с крак”, казва създателката на Центровете по поведенческа терапия “Аутизъм днес” Владислава Цолова
“Нямаше да усети дори счупен крак! Страхът е в друго измерение, ако тръгнеш с нож към него и проблесне, той ще се зарадва”, обяснява специалистът
Момчето ще разкаже какво се е случило “под някаква форма”, може да го направи след години
Сашко най-вероятно се е хранил с бели гъби и пръст. Причината - голяма част от децата с аутизъм ядат само бяла храна. Когато вали дъжд, те не се крият, а гледат нагоре и отварят устата си, за да пробват вкуса на капките. Така не се е обезводнил. Оцелял е в екстремните условия поради особености, характерни за неговото заболяване.
Пред "168 часа" за тях разказва Владислава Цолова - създател на Центровете по поведенческа терапия "Аутизъм днес", психолог, юрист и докторант по поведенчески финанси.
- Г-жо Цолова, хранил ли се е Сашко през 9-те дни на изчезването си? Появиха се съмнения, че няма как да е отварял оставените в опаковки храни.
- Децата с аутизъм избират храната по цвят. Голяма част от тях ядат само бяла храна и пият червен сок. Например ако храната не е бяла, няма да я опитат. Затова искат ориз и пилешко месо, както и биха пили бананов сок, само ако им сложиш червен оцветител. В случая със Сашко можем да кажем, че той най-вероятно е намирал бели гъби в гората. Късмет е, че не са били отровни. Може да се е хранил и с листа. Нещо, което с категоричност мога да кажа, е, че много деца от този спектър слагат в устата си пясък и пръст Затова е кошмар за родителите да ги водят на плаж, защото трябва да ги пазят, тъй като те задължително искат да сложат пясък в устата си. В екстремни ситуации обаче, ако пясъкът или пръстта са поставени в устата, те преминават през хранопровода и имат стойността на храна. Има го моментът на засищане, така че да не се усеща осезателен глад.
- Но можел ли е сам да си отваря опаковките с храна, която доброволци са оставяли?
- Кроасани са оставяни от доброволците на различни места. Някои от тях наистина са откривани празни след повторно обхождане на маршрутите. Той може да ги е вземал. Не изключваме. Не е истина, че дете с аутизъм не може да отвори опаковка с някаква храна. Вярно е, че начините, по които невротипичните хора подхождат към предметите и ситуациите около тях са различни от подхода на децата с аутизъм. Тоест той може да е наблюдавал как другите отварят опаковката с ръце, но неговият начин няма да е същият. Ще я отвори със зъби или дори с крак. Тоест несоциално приемлив е начинът, по който ще го направи, но все пак ще успее. Не поставяме това под съмнение.
- А водата? Възможно ли е да си я е набавял от дъжда?
- Когато вали дъжд, децата с аутизъм винаги вдигат главата си нагоре и си отварят устата. Не се крият и не се пазят от дъжда. Дори когато ги докоснеш по лицето, за да им се порадваш, те си отварят устата. По този начин детето не се е дехидратирало силно. Под душа тези деца също правят така. Аз съм майка на 22-годишен младеж с аутизъм, наблюдавам го. Нямам съмнения за това дали Александър е бил навън. За 8 часа съм изпитала същите страхове и тревоги, които неговите близки изпитаха. Просто моето дете само се прибра преди 00,00 ч. вечерта. Беше ходил до аерогарата. За похищение при Сашко не може да говорим.
- Прагът на болката му различен ли е от нашия? Усетил ли е осезателно студ?
- Много различен! Мога да ви кажа, че дете с аутизъм не усеща счупен крак. Синът ми беше в първи клас, когато го счупи, докато се разхождаше зимата с баба си в парка. На сутринта ме попита – защо не мога да стъпя на крачето си? Заведох го в "Пирогов", където ни обясниха какво е станало. При всеки невротипичен човек счупеният крак не е повод да се питаш защо не можеш да стъпиш на него. От друга страна,кошмар за родителите е, когато такова дете трябва да се заведе на зъболекар, защото в 90 процента от случаите специалистът не може да работи с него, не защото то изпитва болка от процедурата, а по-скоро болка и ужас от това да си отвори устата и да има намеса в личното му пространство. Затова техните зъби се правят под пълна упойка. За студа също мога да кажа, че не го е усетил, особено заради адреналина от това, че е свободен, справящ се, независим. Хиперактивността, която има, му е помогнала да се качи нивото на адреналин толкова, че да не чувства студ. Той е обикалял. Не е изпитвал страх, защото при него е в друго измерение. Ако ти например отидеш с нож при дете с аутизъм и точно в този момент ножът проблесне, отразявайки светлина, то ще се зарадва и засмее. Както и обратното – ако тръгнеш да го гушкаш, той може да побегне. За него това ще бъде болка.
- Ще успее ли по някакъв начин да предаде какво му се е случило през тези 9 дни?
- След време той със сигурност ще разкаже. Състоянието на моя син се отключи на 4-годишна възраст, когато го дадох на детска градина. Години по-късно го чух да казва – "Госпожата не трябваше така да те бие и удря, не трябваше така да ти взима дистанционното, но ти наистина много лошо правиш, като вземаш дистанционното и си пускаш твои неща, а децата трябва да гледат други неща". Той говори за себе си във второ лице. Така разбрах, че една от преподавателките е подходила по-грубо към него. Несъзнателно той обясни какво е станало. Сашко също в един момент ще го направи – ще каже под някаква форма какво се е случило. Със сигурност няма да е отговор на конкретен въпрос, защото това вече е комуникация, но ще го направи.
- По възможностите ли е било на детето да оцелее в тази екстремна ситуация, защото това също се поставя под съмнение?
- Аутизмът е разстройство в психичното развитие, което засяга единствено комуникацията, адаптацията и социализацията. Не засяга интелектуалното развитие. Много от децата показват и интелектуална недостатъчност, но това е или заради грешна диагноза, или заради недостатъчно работа с тях от професионалисти. Общото между всички деца от този спектър е, че те имат сензорно-интегративна недостатъчност, тоест дефицит, свързан с информацията, която постъпва от петте сетива – звук, светлина, мирис, тактилна чувствителност (чувството за допир – бел.р.). Всичко това при тях не се обработва едновременно, така че да реагират адекватно, а се обработва поетапно. Поради това изпитват болка от светлина или силен звук, например. От друга страна, почти всички те имат силна хиперактивност.
Изпитват, разбира се, и същите нужди като на останалите деца и хора – да са значими, да получават внимание. Поставени в парникова среда, обгрижени от родители и учители, те нямат възможност да се изявяват, защото имат комуникативни и социални проблеми, сиреч – в тийнейджърска възраст е възможно да бягат от близките си, които се грижат за тях, и пред които могат да са значими. Децата с аутизъм изискват поне един член от семейството да е на линия 24 часа в денонощието. Разбираема е ситуацията – Сашко, виждайки първа възможност да се почувства самостоятелен и да се изяви, е тръгнал на разстояние от баща си. Той обаче е свикнал, че винаги ще бъде намерен. Другото характерно за децата с аутизъм е, че те са много добре с ориентацията. В средата, която познават, няма как да се загубят – градът особено. Сашко няма да се обърка и ще се прибере сам. Случаят обаче не е такъв, защото той се губи в гориста местност.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"