Радев иска проверка на беларуската фирма, направила “Балкански поток” под река Янтра
Договорите на “Аркад” с подизпълнители са на сайта на “Булгартрансгаз” от година
Беларуската фирма “Белтрубопроводстрой”, която беше подизпълнител на “Аркад” при строителството на “Балкански поток”, отново стана обект на медийно внимание. Президентът Румен Радев бе попитан от журналисти в Брюксел дали би инициирал проверка за въпросната фирма.
Той заяви, че ще се направи всичко възможно, за да се проверят твърденията, че проектът “Турски поток” е строен от беларуски компании под санкции и с техника, отклонена от европроекти.
Всъщност на територията на България няма “Турски поток”, самата поръчка за строителството е за “Разширение на газопреносната инфраструктура на “Булгартрансгаз” паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница”, етап “Линейна част”. По-късно това стана “Балкански поток”.
Радев заявява, че това са сложни механизми за проверка, защото изискват големи екипи от хора. А всъщност това били същите, които са сключвали договори, раздавали пари, изготвяли техническите спецификации, приемали обектите за готови.
И коментира, че трябва да се мобилизират същите институции и контролни органи, които досега не са реагирали. Ще бъде добре, ако могат да се привлекат независими органи за проверка, смята президентът.
Беларуската компания “Белтрубопроводстрой” бе дълго обсъждана по време на изслушването на шефа на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов и бившата министърка на енергетиката Теменужка Петкова във временната парламентарна комисия в 45-ото народно събрание, оглавявана от Мая Манолова.
И в сряда пред “24 часа” Малинов заяви, както и в комисията, че “Булгартрансгаз” не наема подизпълнители. В период на пандемия от COVID - 19 през миналата година и ограниченията от нея имало заплаха от сериозно закъснение на проекта. Тогава от “Аркад”, които бяха избрани за изпълнител, са заявили, че наемат осем подизпълнителя. Един от тях е “Белтрубопроводстрой”. Договорът с беларуската компания е публикуван на сайта на “Булгартрансгаз”.
Задачата на фирмата е изграждането на газопровода под река Янтра чрез метода на хоризонтално насочено пробиване. Контракт е подписан на 4 май 2020 г.
Малинов обясни, че са проверили фирмата, наета за подизпълнител, по изискванията на закона - дали има опит в тази дейност, дали не е в несъстоятелност или ликвидация. На заседанието на комисията на Манолова се твърдеше, че тази фирма била определена като заплаха за националната сигурност на Литва.
Малинов посочи, че не той определя кой е заплаха за националната сигурност, а ДАНС би трябвало да провери дали тази фирма е в санкционен списък на ЕС.
От 1 януари 2021 г. по тръбите на “Балкански поток” се транспортира газ от Турция към българската мрежа, както и към Сърбия. До 24 май към Сърбия са отишли 11,98 млрд. квтч, съобщи още Малинов.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха