Черна вдовица от Пловдив и ливанец в схема за пране на 40 млн. евро (Обзор)
С фишинг измами източвали банкови сметки, прехвърляли парите на фирми бушони и ги пращали в чужбина. Издирват се още двама
Пловдивчанка и ливанец с българско гражданство са арестувани за участие в крупна схема за източване на банкови сметки чрез фишинг измами.
62-годишната Бойка Янушева е набирала подставени лица, регистрирала е 15 дружества бушони на тяхно име и е откривала банковите им сметки.
Тя е притежавала електронен подпис и е пренасочвала суми от тях към други сметки. Под тепетата е известна с прякора Черната вдовица, защото е
погребала двама
съпрузи
Единият - Георги Манчоров, е бил застрелян в края на 1998 г. в жилището си в Пловдив. Не е доказано Янушева да има пръст в екзекуцията. Вторият ѝ мъж Ленин Димитров, който е о.з. полковник от Държавна сигурност (ДС), също е починал.
Бойка е добре позната на полицията. Има 3 присъди за измами, обсебване и фалшификация на документи.
Вторият задържан Слейман Хамед е
осъждан за
закана за
убийство и
неплащане на
издръжка
Според разследващите двамата са прибирали 10% от сумите, които с компютърни измами са били източвани от различни сметки.
“Подставените лица, повечето от които социално слаби, са вземали между 500 и 1000 лв. Всички са знаели в какво участват. Признали са пред съдия”, обяви на извънреден брифинг окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов.
Схемата е действала от 2 години. С нея се свързват още двама - датски поданик от арабски произход и ливанец. Вторият е обявен за издирване от Великобритания с червена бюлетина заради фишинг измами. Властите у нас също са го направили.
Янушева и Хамед били задържани, след като в териториалното поделение на БОП в Пловдив се получила информация, че в следващите 3 седмици ще бъдат изтеглени и пренасочени 40 млн. евро. Крайната цел е била Китай.
Прането на огромната сума е предотвратено с акция на антимафиотите.
Блокирани са
първите
1,7 млн. евро и
1,75 млн. долара,
които са постъпили по сметките на дружествата бушони у нас. От тях 1,4 млн. евро са били източени от сметката на фирма в Хонконг.
“За пране на пари наказанието е от 3 до 12 г. лишаване от свобода и глоба от 20 000 до 200 000 лв.”, заяви наблюдаващият прокурор Петър Петров.
За неговия отвод настоя адвокат Красимир Елдъров в Пловдивския окръжен съд при разглеждане на мярката на ливанеца. Аргументът му бе, че представителят на държавното обвинение е участвал в брифинга и е оповестил подробности от разследването.
Искането бе отхвърлено. По време на заседанието на Хамед му прилоша и се наложи охраната да му носи вода.
Бойка Янушева запази спокойствие. Съдия Миглена Маркова остави и нея, и съучастника ѝ в ареста.
Янушева и Хамед са обвинени, че на 14 април т.г. са извършили 17 успешни финансови операции с 261 000 евро, които били наредени към банкови сметки в Китай. На същата дата извършили опит за прехвърляне на други 1 356 000 евро към азиатската държава, който е осуетен от разследващите.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха