30.04.2015: Ленин, Сталин и Нане Вуте
Човек може да познае на какъв етап е Русия по това кой е на мода - Ленин или Сталин? В момента е Сталин и следователно Русия е в патриотичен възход. Добави Крим.
През 80-те г. беше Ленин и Русия отиваше на изуй-гащи. През 90-те г. наистина ги изу, а Ленин и Сталин се сринаха заедно. Днес в Русия Сталин отново е на мода, сякаш е готов да приеме парада на Червения площад на 9 май. (Макар че приживе той не е обичал да се явява там.)
Посмъртните перипетии на Ленин и Сталин не би трябвало да ни вълнуват, нали вече сме в НАТО. Но уви, те ни вълнуват много повече от Рузвелт, създателя на НАТО. Проблемът е в това, че лявото у нас има нужда от идеология. А левите "експерти" винаги са гледали и още гледат към Русия. И какво да видят? Пак Сталин.
Вярно, българските леви експерти все още не произнасят това име. Но понеже съм любопитен, знам добре от къде се вдъхновяват. Например проф. Димитър Йончев е написал една дълбока философска книга за националната сигурност. Три четвърти е за философията на Хайдегер, която е напълно неразбираема за 99,9 на сто от философите.
И от къде му е дошло да бръкне така дълбоко? От къде? От Александър Дугин, официалния идеолог на Путин. За него без Хайдегер няма задълбочено понятие за сигурността на нацията. А който твърди, че е разбрал Хайдегер, значи нищо не е разбрал.
От Хайдегер Дугин минава в геополитиката. Забелязвате ли, че край БСП кръжоците вече се занимават само с това - ГОЛЯМА ИГРА между лошия морски, англосаксонски свят и добрите континентални, сухоземни сили. Великият Туран, телурокрацията, срещу таласокрацията (сушата срещу морето). От тук до великия Сталин е само една крачка.
Затова си струва да припомним как се котираше Сталин у нас. Когато бях малко дете,
той бе въздухът,
който дишахме
Мусала беше връх Сталин, град Варна - град Сталин. Ленин рядко се споменаваше. Един от първите ми спомени в този живот бе смъртта на Сталин през 1953 г. От всяка сграда висеше черно знаме, радиоапаратът плачеше с човешки сълзи. Вероятно поне половин София е ликувала, но тайно.
И ето, че през 1956 г. Хрушчов низвергна Сталин с един таен доклад за "култа към личността". Докладът се прочете и у нас на партийни събрания, верните партийци изпаднаха в потрес и дълго ходеха като замаяни. Тодор Живков дължи възхода си именно на този доклад. Той направи чистка по върховете на властта, лагерите и пусна оцелелите "врагове на народа" да си доживеят живота под кестена.
Ето как свалянето на Сталин от пиедестала промени съдбата на цяла България за добро. Военният комунизъм бе отменен. Но групата около Брежнев свали Хрушчов, Сталин пак излезе на мода и у нас реакцията не закъсня.
Хрушчов падна през октомври 1964 г., а през декември в София партизанският комисар Иван Тодоров - Горуня и група висши офицери вече заформиха сталинистки заговор. Сред тях бе и комендантът на софийския гарнизон генерал-майор Цвятко Анев. Обвиниха ги в маоизъм, но това бе, за да не дразнят съветските другари. Разстреляха ги.
При Брежнев управляваха маршалите на СССР
Затова и имиджът на Сталин бе изчистен и лъснат. За съжаление през 1961 г. Хрушчов извади тялото му от мавзолея, иначе той и до днес щеше да си лежи вътре до Ленин, а чуждите делегации да полагат венци отпред. Но той бе погребан в кремълската стена и плочата му до ден днешен не остава без цветя. Включително и от някои по-крепки чужди делегации. Втората епоха на Сталин продължи от 1964 до към 1985 г. Един след друг съветските маршали издаваха военни спомени и всеки от тях бе венец пред гроба на Вожда на народите. Само най-близкият до Сталин човек, Вячеслав Молотов, не издаде никакви свои спомени. Това е трагедия за историческата наука, защото само Молотов знаеше какви игри е играл Сталин с Хитлер и защо така лошо тръгна Великата отечествена война.
Краят на втората сталнистка епоха дойде със смъртта на маршал Дмитрий Устинов през 1984 г. - тогава министър на отбраната и главен стълб на старото поколение във властта. Именно тази смърт отново низвергна Сталин и отвори вратата пред Горбачов, който от своя страна сложи край на епохата наТодор Живков у нас. И точно тогава, след 1985 г., звездата на Ленин заблестя най-ярко.
Ленин се оказа първата муза на капиталистическите реформи
Няма майтап.
Целият анализ четете в новия брой на в. "168 часа"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха