Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

В битката с вируса и различните му мутации влизат нови ваксини, а светът чака със затаен дъх резултата от експеримента в Израел.

Тези дни стана ясно, че първата доза от ваксината на "Джонсън и Джонсън" постига 66% ефективност при предотвратяване на умерен и тежък COVID-19 и 85% защита срещу тежко прекарване на заболяването. В Йейлския университет смятат, че

това е

чудесен резултат,

още повече че е установен в клинично проучване сред 40 хил. души.

Въпреки че ваксината не е така ефективна за предотвратяване на вируса, както тези на Moderna и Pfizer, тя също ще бъде одобрена за спешна употреба от Американската администрация по храните и лекарствата.

Много се разчита и на ваксината на "АстраЗенека". Анализатори прогнозират, че скоро

нейната

ефективност

ще се доближи до тази на останалите и дори може да ги изпревари.

Тези дни "Лансет" публикува резултатите от изпитанията с руската "Спутник V", които показват, че ефективността й е 91%.

Разликата с тази на "Астра Зенека" е малка - руската компания при втората доза залага на различен аденовирус, за да постигне по-висока защита.

Заедно с това научната общност внимателно наблюдава ситуацията в Израел, където вече ваксинират учениците от горните класове. Плановете на премиера Бенямин Нетаняху са 9-милионното население да получи

втората доза

до март-април

До момента 70% от хората над 60-годишна възраст са с двете дози, като медиците инжектират до 200 000 души дневно.

От няколко дни ваксини се поставят и на хора над 35 години. Резултатите са, че от 715 425 души са се заразили едва 317, което е 0,04%, а от тях 16 са приети в болница, или 0,002 на сто.

Сега учените ще наблюдават дали пикът на разпространението на вируса ще бъде пречупен и ще започне дълго чаканият спад.

Това ще е сигурен сигнал, че ваксината

успешно се справя с

различните щамове,

за които е известно, че вече върлуват в Израел.

За съжаление, голямата надежда на човечеството - медикаментозно лечение с моноклонални антитела - се оказва безуспешна срещу новите щамове от Южна Африка и Бразилия.

Пробивът на Regeneron с лечението на Доналд Тръмп изглеждаше обещаващ подход и сега се наблюдава как препаратът действа на пациенти във Великобритания.

До момента обаче той и медикаментите на Eli Lilly и GlaxoSmithKline се провалиха срещу някои от новите мутации.

На този подход се залагаше много, защото антителата са резултат от

клониране

на човешки бели кръвни клетки, които имитират дейността на имунната система. Според учени телата са напълно безопасни и са в състояние да блокират вируса още в първоначалните етапи. Въпросът сега е да се справят и с мутациите.