Римските легионери се възстановяват в Банкя
Почитайки бога лечител Асклепий и дъщеря му Хигия, римските легионери се възстановявали тук след люти битки. Не е чудно, че преди тях райското кътче било заселено от тракийските племена трери и тилатеи. Те се кланяли на бог Дарон, прочут домашен лечител.
Годината 1919-а докарва и железницата в Банкя. Построена е специалната жп линия София – Волуяк – Банкя (19 км) и тържествено е открита кокетната гаричка тук, в смръщения, но китен Шоплук. България е разгромена след края на Първата световна война, но младият монарх Борис ІІІ намира сили и средства да положи нова железница. Започва истински подем в строежа на курортното градче с
вили и почивни станции по модата алафранга
Напливът от летуващи е пословичен. Д-р Иван Шишманов и Иван Вазов са дали тласъка интелектуалци, предприемачи, фабриканти да създадат "модата Банки". Моята фамилия също обича да летува в люлинския теферич - баби, майки, чичо и дечурлига са на стари снимки у дома от 20-те и 30-те. През 1934 г. с указ на цар Борис III Банки е обявен за климатичен курорт със специален статут, както Витоша за природен парк, първия на Балканите!
Мътните дни и нощи около Втората световна война, бомбардировките над София и комунистическият преврат на 9.09.1944-та обръщат наопаки царството. Много от личните гости на курорта Банки, политически и военен елит, заможни хора, търговци, предприемачи "изчезват безследно", въдворени са в концлагери и затвори. България замръзва в страх и лозунги. Работническо-селската власт
преименува курорта Банки в Банкя, за да се знае, че тук не е средище на банки
Банките са лост за грабеж на трудещите се от "гнилия капитализъм" и новите курортисти – работници и кооператори, трябва да са господарите. Затова – Банкя!
В голяма сграда в центъра, бившия х. "Булевард", настаняват и пансион за сираци на загиналите в "борбата срещу монархофашистката власт" - АБПФК. Дори "вождът и учителят" на българския народ Георги Димитров (Тарабата) лично посещава сиропиталището. Съветският агент на Коминтерна, по чиято заповед са избити стотици видни българи, си прави пропагандни снимки с клетите деца, а те сияят от щастие, че са докоснали "месията". Тъща ми Станка, русолявото й сестриче Лили и съвсем малкото им братче Милчо са три от тях.
Болшевишка педагогика в стил Макаренко
с психически травми за цял живот - тъжна и страшна работа.
През 1969-а в чест на 25-годишнината от "великия 9 септември" Банкя е обявена за град, а 10 години след това – за район на София.
Сред другите си 35 из страната в началото на 70-те диктаторът Тодор Живков изгражда в Банкя любимата си резиденция. Не му харесват отровните пушеци на строения от него МК "Кремиковци", които нахално проникват чак до ул. "Оборище" в центъра на столицата. Информацията е споделена увлекателно от негов млад приближен съсед - Калин Тодоров ("Зад завесата на соца", София, 2019).
Бай Тошо от Правец се настанява тук и за да е далеч от сърцето на непокорна и будна София. Студентските вълнения в горещото лято на 1968-а са стигнали чак под прозорците му на ул. "Тодорище". Въпреки че над 3000 "упадъчни елементи, врагове на народа" са изселени от столицата на НРБ заради IX световен младежки фестивал в края на юли и август.
Седнали сме на раздумка със
стар банкянец
от с. Иваняне
Иде реч за времето, когато някои улици в курорта Банкя носели имената "Партизанска", "Ален мак", "Аврора", "Червеноармейска", "Димитровград", "Катюшите", "Комсомол". Но решително не е след 3-4 петилетки, когато други комуникационни артерии в балканския Баден-Баден получават прозвищата "Десети конгрес", "Леонид Брежнев", "Язовирска" или "Газибарска". Сиреч през 50-те.
Годините, когато, тръгнеш ли на минерален плаж в Банкя, най-удобно е да се качиш на... влака. С парен локомотив от Централна гара в София. След 40 минути с трен, ако вече си каталясал от жегата, а косите ти са пълни със сажди от висене по прозорците, първата ти работа е от вагона да се бухнеш право в ресторантчето на гара Банкя. Гара сладур също като във Високите Татри или Алпите.
Пък да му седнеш под сянката между бирите и гаровия часовник. А и на прочутата банкянска лимонада (за децата - да не скучаят, а да смучат балончета).
Освен курортистки с извехтели от кризи, войни и купонни системи, роклички, шити по два-три пъти от една басма, какво може да позяпаш? Разбира се, да се увериш (уж разсеяно, но съвсем прецизно)
къде дамските тоалети са напрегнати
достатъчно и къде - не. Пъргава ли е походката, тънък ли е глезенът? Въобще носи ли другарката необходимата радост за окото?
Е, и маневрата, с която завъртат пуфкащия железен мечок – локомотива. Върху колелото с релсите. За да го закачат на опашката на влака с лице към София за обратния курс. Последна гара, нататък са деретата на Люлин планина, сиреч Шопско-граовска губерния. Територия за търпеливите и хладнокръвните. Железният мечок на пара е с голяма червена петолъчка на челото. Тя ти докарва стихове, маршове и колики над чашата. На гърба на гарата пък е големият ресторант "Червена звезда". Въпреки стряскащото си име той е в стил модерн или нео - не знам-какво-си. Има зелена тераса между борове, а дансингът му помни стъпките на тънки валсове, диви румби, степ, дори чарлстон и не толкова на ръченица или дайчово хоро... Предстои да си ги припомни.
И автобус е имало до Банкя през 50-те. Само че
от кръглите шкоди с малките прозорчета
Поради големия наплив на кооператори отпускари от цялата страна това красиво возило си имало и кръгло ремарке с 20 седалки. Като туриш отпред 40, та общо 60 души на рейс. И така се засилил един ден автотранспортът по равното шосе покрай института "Пушкаров", че на завоя изтървал ремаркето в канавката. Ама екскурзиантите отзад здраво закачени с теглича, та катурнали и рейса отпред барабар с шофьора. Шум, олелия, писъци, пожарна! Но никой не пострадал. На тоя завой срещу конната база – там покрай реката си е равно. Изтеглили ги де.
Завърти ли автобусът последната спирка до гарата, и си право на плажа. Забравил ли си нещо, моля – по сергиите и павилионите. Че дори и сутиени по поръчка, шити по предварително взета мярка. Помниш ли я леля Димитрана? Е, как не?! Живееше в София чак на Сточна гара, беше ни комшийка. Двайсет години всяка събота и неделя беше тук, на павилиона си за сутиени на гара Банкя.
Иначе за плажа – какво? Минерална вода, течаща, 10-метрова кула за скокове, плувен басейн с плочките му и т.н. Народ, народ, народ. Кеф, слънце, тераса с маси. Ресторантът се казваше "Ялта" (наречен на срещата Сталин - Рузвелт - Чърчил, 1943-та). Нещо като казиното във Варна, но само през деня, с маси от двете страни на басейна.
И най-хубавата лимонада на света!
Като глътнеш, мехурчетата ти излизат през носа. И лютят. Толкова газирана! От минерална вода ли я правят, от що ли, но най-вкусната! Фабриката преди е била тук, в Банкя, по-нагоре в дерето покрай реката.
През седмицата освен на плажа можеш да покиснеш здравословно в двете бани на Банкя – старата в центъра пред чешмите и новата – в профилакториума. Разбира се, и двете минерални. Да, хубаво е да поседиш на пейка във вековния вече парк "Кестените". Да послушаш спомените на поживял банкянец. Да се полюбуваш на необароковата сграда на старата баня.
И ето, от дума на дума (пък и от някоя книжка) разбираш защо центърът на Банкя прилича доста на Баден-Баден в Германия или Карлови Вари в Чехия. Заради личната и навременна грижа на вещ и мъдър монарх - цар Фердинанд I Български. Негово величество подобно на траките и римляните отпреди две хилядолетия редовно летувал тук заедно с кочияш, прислуга и карета. Ама не се парил и пухкал само, а създал бъдеще и европейски поминък на още едно чудно балканско място.
Ще ми се смее цяла Европа, ако не кажа, че Банкя е родно място на премиер министър Борисов 1, 2, 3. Бивш охранител на "човека от народа" Тодор Живков и цар Симеон II, любител на просторечните фрази и народни мъдрости, каратист, футболист ветеран. Шеметната му кариера на министър-председател след генерал от МВР и кмет на София е уникална и най-дълга за посткомунистическа България. От любимец на хиляди избиратели до пълно отрицание на методите му на управление. Привърженик на бетона и асфалта, през 2017 г. кабинетът "Борисов 3" отпуска
8 млн. лв. за ремонт на порутената
стара баня
в Банкя в оригиналния й вид. Откриването на възстановения архитектурен шедьовър на проф. Карл Хохедер може би е дало тласък и вдъхновение за новата "Песен за Банкя", 2020 - "Моя Банкя, ти си в нашите души! Тебе, Банкя, Бог благослови!". Музика: Хайгашод Агасян, текст: Р. Николова, аранжимент: П. Алексиев и Ал. Нушев. Знае ли човек?
Наша недокнижност пък натвори "Песен за Банкя" в ретроархитектурен аранжимент. Европейска направа, първа на Балканите, с герба на Кобургите най-отгоре. Така, както се е произнесла историята.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено