Името на Румен Петров, за когото лобирал Бобоков, нашумя покрай сестрите в Либия
От разпространена вчера от прокуратурата нова кореспонденция между русенския бизнесмен и президентския секретар Пламен Узунов изскочи и името на Румен Петров - бившия съветник по въпросите на Близкия изток и Северна Африка на МВнР с министър Екатерина Захариева, който в момента оглавява мисиите на България в Алжир и в Чад. Какво си пишат те и кой е Румен Петров?
На 19 декември м.г. Бобоков и Петров обсъждат пост на външния министър Екатерина Захариева в Туитър, пише epicenter.bg..
"Там просто има хора, които интриганстват и ѝ създават целенасочено определени настроения. Днес я подхванах от рано. Тя има два ориентира - ББ и медийния облик. И третият е егото. Така, че ако това са лостове за въздействие...", пише Румен Петров на Бобоков.
Преди това, на 20.08.2018 г. държавният служител MVnR-Rumen Petrov изпраща на бизнесмена П.Б. съобщение с текст „оценка” и прикачен текстови файл, съдържащ информация за фирми и предприетите действия към онзи момент по казуса с танкера „Бадр”. Към онзи момент все още не се е разгорял международният скандал с отнемането на кораба, заради който Либия инициира среща на ниво постоянни представители в ООН и обвини българската държава в пиратство.
На 29.09.2018 г. MVnR-Rumen Petrov изпраща на П.Б. под формата на снимки определение на Върховен касационен съд от 29.01.2018 г., свързано с казуса с танкера „Бадр”. Минути по-късно снимките на определението са препратени от П.Б. на Prezident-Pl. Uzunov.
На същия ден MVnR-Rumen Petrov изпраща на П.Б. текстови съобщения със следното съдържание: „Според един мой приятел, много печен адвокат, който погледна развитието на делото във ВАС – шансовете за положителен изход на делото в полза на либийците са много ниски, тъй като ВАС също ще гледа само процедурата без да изследва първопричината (фалшивия ипотечен договор). Според него адвокатите на либийците е трябвало да атакуват това основание (ипотечния договор) в отделно наказателно дело в криминалния съд” и „Имам основание да му вярвам, защото той е много печен адвокат”.
В отговор на горното П.Б. посочва: „ще видим”.
По-късно Пламен Бобоков препраща на Prezident-Pl. Uzunov снимка и на друга нота от Посолството на Държавата Либия, този път до Министерството на външните работи, която също му е предоставена от MVR-Rumen Petrov. От своя страна Prezident-Pl. Uzunov изпраща на бизнесмена вербална нота от посолството на Държавата Либия и до президента на Република България.
„Трябва да реагирате сериозно, адаш!!! Захариева се е скрила и либийците страшно са се обидили“, пише бизнесменът до президентския секретар Пламен Узунов. И допълва: „Натискай, адаш, сега е момента! И моля те поговори с боса! 10 мин. Среща със спец. пратеник ще свършат повече работа от 10 г. дипломатически напъни!!! Пиарът за боса ще е убийствен и признанието в Либия също!!! Либия има 100 пъти по-голям потенциал от Азербейджан, например!“, пише Бобоков до Узунов, вероятно отново визирайки държавния глава Румен Радев, който в същия период се срещна с представител на либийската страна, за да обсъдят именно казуса „БАДР“, заради който дипломатическите отношения между двете държави бяха обтегнати.
В последващата комуникация Бобоков се обръща към Prezident-Pl. Uzunov със следния текст: „Ако прецениш че мога да звънна на началника, дай знак?". „Сега е малко по-спокоен. Може да опиташ. Сега говорихме“, отговаря Пламен Узунов.
От публикуваните чатове може да се допусне, че веднага след това Бобоков говори по телефона с Румен Радев, като го брифира по казуса "БАДР" преди срещата на президента Радев с пратеника на либийското правителство, за когото също става дума в разговорите.
Половин час след предполагаемия разговор с „началника“ Бобоков изпраща на Prezident-Pl. Uzunov снимки на „CV-то на либийския пратеник".
На 09 януари 2019 г. Prezident-Pl. Uzunov изпраща на Бобоков снимка на визитна картичка, от която е видно, че същата е на „либийския пратеник".
На 06 юни 2019 г. бизнесменът пише на Румен Петров : „Привет Румба! Да напомня, че чакам предложение за Абуджа!!!!".
На това получава SMS с текст: Здравей, не съм забравил, но не е лесно да се намери човек, който би могъл да отговори на очакванията ти и да върши работа. Трябват ми ден-два още да видя кой къде е".
Името на Румен Петров се появи още в първите чатове между Бобоков и Узунов, като тогава прокуратурата смяташе, че той е уреждан за посланик в Алжир, а след това действително е бил назначен с указ от президента Румен Радев.
Посланикът е дългогодишен дипломат от кариерата, а понастоящем освен посланик в Алжир е и наш първи посланик в Чад. За 30-годишната история на дипломатическите отношения между България и Чад 58-годишният Румен Петров е първият български официален представител, акредитиран в тази важна африканска страна. Седалището му обаче е в Алжир - също една от влиятелните страни в Северна Африка, богата на нефт, газ, руди, манган.
Петров дълги години работи в Триполи, където пък в момента не можем да имаме работеща дипломатическа мисия заради усложнената обстановка в държавата. Той е и последният ръководител на мисията ни в Либия преди падане на режима на Муамар Кадафи.
Именно към Либия и към петролните й находища Пламен Бобоков проявява силен апетит, а посланикът ни в Алжир може да работи и в Либия. Бобоков има бизнес интереси и в Нигерия, където също е предложил кандидат - Жоро Кираджиев. Той е одобрен от президента Румен Радев и за него се чака агреман от Нигерия.
Във Външно министерство Румен Петров е смятан за един от най-добрите познавачи на Арабския свят. Кариерата му преминава в българските мисии в Близкия изток и Северна Африка, а в дирекциите на министерството е работил в отделите за Арабския свят. Той е една от основните фигури на т.нар. тиха дипломация по отношение на гръмкия СПИН-процес срещу нашите медици в Либия.
Именно тогава името на дипломата нашумя. След арестуването на д-р Здравко Георгиев и на петте български медицински сестри в Бенгази през 1999 г. Петров е изпратен като заместник-ръководител на посолството ни в джамахирията и съветник по политическите въпроси.
Петров изигра важна роля при успешното разрешаване на случая с българския лекар д-р Атанас Кръстев, арестуван по обвинение в шпионаж от бившия режим в Триполи.
Румен Петров беше и сред организаторите на евакуацията на българските граждани от Либия при избухването на гражданската война през 2011 г.
Кой е Румен Петров?
Роден е на 30 март 1962 г. в гр. Берковица.
Постъпва на работа в МВнР през 1989 г., като преминава последователно дипломатическите рангове от аташе до посланик.
Професионалният опит на посланик Петров в дипломатическата служба е свързан преобладаващо с проблематиката на държавите от района Близкия изток и Северна Африка.
Май 2017 – до 18 декември 2018 г.
Съветник по въпросите на Близкия изток и Северна Африка на заместник-министър председателя и министър на външните работи на Р България
Октомври 2016 – май 2017 г.
Началник на отдел „Близък изток и Северна Африка“ в МВнР
Юли 2011 г. – октомври 2016 г.
Извънреден и пълномощен посланик на Р България в АР Египет. През 2012 г. е акредитиран и като представител на министъра на външните работи в Лигата на арабските държави, а също така и като извънреден и пълномощен посланик на Р България в Р Судан (със седалище в Кайро).
Февруари 2011 – юни 2011 г.
Ръководител на дипломатическо представителство – временно управляващ посолството на Р България в Триполи, Либия
2010 – февруари 2011 г.
Съветник по проблемите на Близкия изток и Северна Африка в МВнР
2006 – 2010 г.
Ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси към Посолството на Р България в Триполи, Либия
2004 г. – 2006 г.
Съветник на Министъра на правосъдието на Р България и представител на министерството на правосъдието в Мисията на Р България към ЕО в Брюксел
1999 г. – 2004 г.
Заместник-ръководител на дипломатическо представителство - Съветник по политическите въпроси в Посолството на Р България в Триполи – Либия
1996 г. – 1999 г.
Главен специалист в Управление „БИСА” на МВнР – началник отдел „Египет, Либия, Судан и ЛАД”
1993 г. – 1996 г.
І секретар по политическите въпроси в Посолството на Р България в Триполи – Либия
1992 г. – 1993 г.
Главен специалист в
Управление „Арабски страни” на МВнР – референт в отдел „Египет, Либия, Судан и ЛАД”
1989 – 1992 г.
Административно аташе и асистент на Посланика на Р България в Триполи – Либия
СПЕЦИАЛНИ ЗАДАЧИ:
• Април 1999 г. – юли 2007 г. – член на междуведомствения екип, работещ по случая с българските медицински сестри, обвинени за разпространението на вируса на СПИН в Детска болница Бенгази, Либия.
• Декември 2004 г. - август 2006 г. – член на преговорния екип в областта на правосъдието и вътрешните работи във връзка с присъединяването на Р България към ЕС.
ОТЛИЧИЯ:
Юни 2011 г. – награда за цялостна дипломатическа дейност, присъдена от Министъра на външните работи на Р България във връзка с решаващия личен принос на посланик Петров за успешната евакуация на българската колония и състава на българското посолство в Триполи по време на кризата в Либия
ОБРАЗОВАНИЕ:
Септември 1988 г. – магистър по арабистика
Арабска филология, политически науки, социология, религия и култура на държавите в арабския свят
Софийски държавен университет “Климент Охридски”, Център за източни езици и култури
СЕМЕЙНО ПОЛОЖЕНИЕ:
Женен с един син
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха