За 6 часа бизнесът поиска безвъзмездно 90,5 млн. лв.
За 6 часа микро- и малкият бизнес подаде проекти за 90 589 025 млн. лв. Мярката за безвъзмездна помощ за този тип предприятия бе отворена в 10 ч днес, към 16,20 часа онлайн бяха подадени от фирмите 10 844 проекта за написаната по-горе сума.
Процедурата, известна като 3/10, е по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", в нея бяха събрани от различни оперативни програми 173 млн. лв. за безвъзмездна подкрепа на микро- и малките предприятия. Стратът й се забави, тъй като се чакаше нотификация от Брюксел, която бе получена днес и веднага процедурата бе стартирана. От ЕК очакват тази мярка да подкрепи приблизително 17 300 микро- и малки предприяти. По нея бизнесът ще може да получи между 3 и 10 хиляди лева безвъзмездна помощ, ако е изпаднал в затруднение след началото на кризата.
В процедурата, чието пълно название е „Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19", е допустимо участието с проекти за първи път в процедурите на ОП "Иновации и конкурентоспособност" на хотелиери и ресторантьори, за което има и одобрение от ЕК.
Тя е с краен срок за подаване на проектни предложения 16,30 часа на 15 юни. При нея класирането е по критерия "първи по време, първи по право" и прогнозите са, че сумата ще бъде изчерпана за кратко време.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Предоставяната по процедурата безвъзмездна финансова помощ е под формата на преки, безвъзмездни средства съгласно „Временна рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния епидемичен взрив от COVID-19“ от 19 март.
Допустими по процедурата са проекти, включващи дейности необходими за преодоляване на недостига на средства или липса на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19.
По процедурата са допустими:
- Разходи, необходими за преодоляване на недостига на средства или липса на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19, както следва:
- Разходи за закупуване на суровини, материали и консумативи;
- Разходи за външни услуги (вкл. режийни разходи);
- Разходи за персонал (вкл. разходи за възнаграждения и разходи за осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя).
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха