Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ален Паунов е образователен директор в СофтУни. Възпитаник на Софийски Университет, повече от 6 години работи в сферата на юридическите услуги. Именно там се среща с програмирането и скоро започва своето обучение в SoftUni.

Той споделя: “Всъщност, преходът от всяка друга професия е сравнително еднакъв, всички започваме да учим ново умение. Но с програмирането, за разлика от това да учим един нов език, като немски, френски и т.н., нещата се получават доста по-лесно, тъй като можем да видим резултата от обучението си още от самото начало. Вълнуващо е как още на първо занятие в Programming Basics виждаме първата си програма, която сме създали сами. Да, принтираме нещо в една конзола, но вече сме създатели. Това мотивира всеки човек да продължи да се развива, всеки, още в началото започва да иска да създава решения, хрумват му безброй идеи, които да реализира.”

Днес ще си поговорим с Ален за професията “програмист” и възможностите, които отваря тя. Вижте интервюто, което проведохме с него:

- Разкажи ни за перспективите на професията "софтуерен инженер" - защо да изберем именно тази сфера за своето кариерно развитие?

- Това може би е най-лесният въпрос. Живеем във време, когато някой може да изпрати Теслата си в космоса само за забавление. Когато София, социален робот, е гражданин на Саудитска Арабия. Когато отборите във Висша лига използват изкуствен интелект, за да избират трансферите си и стават шампиони заради това. Автономни автомобили, умни домове и градове, всичко това не е фантазия, а реалността, в която живеем.

Следващите няколко години, този експоненциален технологичен напредък ще продължава да ни изумява. Съвсем скоро, в следващите 5-10 години, ще съществуват такива технологии, каквито дори Артър Кларк, Айзък Азимов или Жул Верн не са си представяли. През този век ще стъпим на Марс, ще създадем изкуствен интелект, който да разрешава глобалните проблеми, ще преборим световния глад, недостига на енергия, ще излекуваме болести, които не сме могли, ще започнем да използваме външна памет и ще получим неограничени възможности.

Софтуерното инженерство е и ще продължава да бъде двигател на този прогрес, създателят на бъдещето на човешката цивилизация. Това е тази част от битието ни, която създава иновациите, решава проблемите на човечеството и ни позволява да преминаваме отвъд нашите възможности.

- Кои са най-важните качества, които е необходимо да притежаваме, за да станем програмисти?

- Всъщност въпросът е много субективен. Също като “как да стана добър юрист или художник”. Няма формула, която някой да е открил. Защото професията е толкова комплексна и с неограничени възможности. Например, човек, който умее да разрешава проблеми, ще бъде добър в това да открива правилните решения, да намира правилния подход в една ситуация. Човек, който притежава внимание към детайла, ще е добър в откриването на грешки и бъгове. Този, който притежава креативност, ще може да създава красиви системи, с иновативен UI например. Старанието и търпението ще са от полза при имплементация на тежки архитектури.

Единственото, което мога да кажа със сигурност, е че е необходимо желание, за да може човек да се занимава с това. Всичко останало се учи, при това достатъчно лесно и бързо.

- Последният въпрос е простичък. Откъде да започнем?

- От самото начало книги няма да бъдат полезни. Особено такива със заглавия "за 5 дни", "for dummies" и т.н. тъй като, както всяко ново умение, следва да се учи практически и постепенно.

Едно малко дете, което се учи да ходи, не може да стане спринтьор за 1 ден. Трябва първо да започне да прави крачките уверено, след това да ходи все по-бързо, докато започне да тича, и чак тогава може да стига лимита си и да го преодолява. Отделно, не можем да покажем на едно дете книга и да му обясним как се чете и то да започне. Първо трябва да го научим на буквите, при това с практика, да повтаряме, докато не ги научим. След това минаваме на срички, новата концепция по пътя към четенето. Преминаваме през думи, добавяме пунктуация и т.н. И това става с практика. Никой не се е научил на тича, скача или чете, слушайки приказки за това, а опитвайки и гледайки примери.

С програмата по софтуерно инженерство сме гарантирали всички знания, които са необходими, за да започне всеки един работа в сферата. С балансираната ни обучителна крива успяваме да превърнем абсолютно начинаещи в софтуерни разработчици. Този метод сме го валидирали през последните 6 години, през които сме обучили хиляди хора в професията и сме им помогнали да започнат първата си работа като софтуерни инженери.

Вдъхновяващо е да виждаме абсолютно различни хора, от всякакви сфери, да седят заедно един до друг и да се справят със задачите, изпитите, с проектите, да се развиват. Няма значение професия или образование. Разбира се, някои, които са се занимавали с компютри през последните 10 години, имат преимущество, но самото умение да разрешаваме проблеми, което изучаваме в програмата, е ново за почти всички. И това е един от плюсовете на програмата - равен старт за всички, независимо образование или професия, с балансираната обучителна крива и постоянно темпо на учене.