Венецианец отмъква 3000 кг злато и картини на гении, пропилява всичко на комар
Винченцо Пипино краде шедьоври заради удоволствието да ги върне
Венецианецът Винченцо Пипино е на 76 години и една трета от тях е прекарал в затвора. По “професия” е крадец - със сигурност, ако даваха висше в тази сфера, той щеше да бъде академик.
Зад гърба си има над 3000 кражби в музеи и галерии, 50 кражби в бижутерски магазини, десетки в частни домове и банки. През ръцете му са минали 3000 кг злато, десетки шедьоври на изкуството, сред които на Пикасо, Магрит, Кандински, Клее, Малевич.
“Взел съм ги назаем”, както казва, с цел да иска откупи от собствениците им. За престъпленията си е получил 15 ефективни присъди за общо 25 г.
Пипино е тясно специализиран - единственият обект на неговите кражби са произведения на изкуството, скъпи часовници и бижута. Никога в “кариерата” си не е използвал насилие или оръжие, дори ножче. Заради методите му на крадене само от богати и никога от бедни мнозина го определят като крадеца джентълмен. Винченцо, известен с прякора Енчо, е първият, извършил удар в Двореца на дожите във Венеция. Енчо
успява да
обере дори
Чарли Чаплин
и Кари Грант
Прочува се и с това, че успява да избяга от строго охраняван затвор в Швейцария. Неотдавна за историята на Пипино швейцарската телевизия направи филм. Самият той пък е автор на автобиографичната книга “Да крадеш от богатите не е грях”.
Въпреки че е откраднал предмети с несметна стойност, Пипино е пропилял всичко на комар и в казина, затова днес е беден и живее с жена си в общинско жилище във Венеция. Издържа се благодарение на пенсията на жена си.
Винченцо произхожда от бедно семейство във Венеция и е на 8 г., когато го изключват завинаги от всички училища в града след сбиване с богаташки деца съученици. Майка му Чезира го праща като ратай в погребална агенция – работата му е да облича покойници и да забърсва прах от ковчези. След това става момче за всичко в една сладкарница. Винченцо не се връща никога в клас – улицата става неговото училище и университет.
Няма музей, галерия и историческа сграда във Венеция, включително Дворецът на дожите, които да не са били “посетени” от него. Пипино се разписва два пъти, и то в една и съща година – 1971-а, дори в частната венецианска галерия на Пеги Гугенхайм. Асистират му седмината помощници от неговата банда. Резултатът е 15 картини при първия удар и 17 при втория.
“Нямате си
представа
какво е да си
тръгнеш
с един Пикасо,
един Магрит, един Кандински, два Клее, два Малевич, два Де Кирико, два Мур под ръката”, разказва Пипино пред в. “Джорнале”. И въпреки това нито един шедьовър не е напускал границите на Венеция. “Взетото назаем” просто се погребва за няколко месеца на тайно място в очакване на откупа от собствениците. “Връщал съм винаги всичко, и то напълно здраво и читаво, в замяна на малка сума”, признава венецианецът. Според него с помощта на този метод той и неговите хора преживявали, а полицията също излизала добре от цялата история. Пипино е убеден, че именно благодарение на него и неговите “грижи” културното богатство на Венеция, като се изключи заграбеното от Наполеон, никога не е напускало границите на града. “Крадях картини на Каналето заради удоволствието след това да ги върна.”
Пипино се
научава да
чете и пише
в затвора
“Другари” по килия са му все видни престъпници, сред които от мафиоти, до членове на крайнолявата терористична групировка “Червените бригади”. С много от прочутите престъпници, с които не е търкал заедно затворническия нар, пък другарува извън килията.
През 1968 г. Пипино се жени за Карла. Двамата нямат деца, но за сметка на това се грижат за няколко племенници – единият завършва политология, другият става зам. -директор на банка, третият – шеф на туристическа агенция. Съпругата му на практика прекарва семейния си живот в очакване на Пипино да излезе от затвора. Карла работи навремето като майсторка на стъкло от Мурано – изработва дори лампион за монакската принцеса Грейс, а по-късно става сервитьорка.
Как се става крадец? Според Пипино той е станал такъв от нужда. “Моето поколение винаги е крадяло честно.
Никога не съм
държал в
джоба си дори
бръснарско
ножче”
Първата си кражба Пипино извършва осемгодишен – 50-литров бидон с мляко. Търкаля го до квартала си, където го чакат всички майки, сред които и неговата. Оттогава доставя всекидневно “безплатно” мляко за квартала си – докато не го хващат четирима полицаи, които го пребиват. Пипино има в досието си и трийсетина удара из Европа. Методът обикновено е един и същ - набелязва се някой необитаем апартамент над бижутерски магазин, дълбае се дупка и в обедната почивка, когато обикновено бижутата не се заключват в касата, бандата се спуска в магазина. Пипино се хвали, че е “посещавал” на практика и всички възможни къщи на знатни фамилии и милиардери по Канале Гранде във Венеция. Често остава шокиран от това колко от тях са мръсни.
“Един диамант
беше захвърлен
в биде. Кожени
палта се
въргалят
по земята,
скъпи часовници се търкалят къде ли не”, разказва Пипино. За много от фамилиите , които не познава и чете по табелките на къщите, той отива първо да търси информация в библиотеката, след което планира ударите си. Част от кражбите Пипино извършва по поръчка - като например на Феличе Маниеро, прочутия бос на т.нар. Мала дел Брента, който иска да открадне някакъв шедьовър, за да го върне след това на държавата в замяна на освобождаването на негов братовчед от затвора.
Пипино решава да се пробва в Двореца на дожите, от който никога дотогава не е било отмъквано нищо. Прави оглед и набелязва една “Богородица с дете” от XV век в Залата на цензорите. Скрива се в затворите на двореца, които познава като дланите си. Така през нощта минава обратния маршрут на онзи, изминат навремето от Джакомо Казанова – от Двореца на дожите по Моста на въздишките и после по Кале дели Албанези с мадоната под мишница.
През 1992 г. Пипино получава поръчка от някой си Валерио да открадне всички картини на Джовани Белини от венецианския музей “Корер”. Мисли си, че това е поредният удар с цел откуп, но по време на кражбата все пак пита “За кого работим?”. Съдружникът му отговаря, че е за човек, с когото се запознал в затвора и който бил известен като Аркан. “Аркан, т.е. Желко Ражнатович, когото ООН издирва за престъпления против човечеството, извършени през войната в бивша Югославия? Със сигурност подобен касапин не би върнал картините на Белини на Венеция”, казва си Пипино. Съобщава на съдружника си, че трябва да звънне спешно, излиза навън и от телефонна кабина се обажда на телефона на полицията 113.
От Златната банда на седмината, както наричат хората на Пипино, трима вече са покойници, четвъртият е честен антиквар, петият е пенсионер, а шестият - сервитьор.
Днес Пипино преживява и от консултантски услуги за богатите, които учи как да пазят къщите си. Според него в 9 от всеки 10 случая на кражби са замесени хора, свързани с персонала от къщите. Пипино твърди, че най-трудна е кражбата, която на теория изглежда перфектна, защото не предвижда да се откажеш. “Аз понякога съм се отказвал.”
Винченцо разделя крадците на разрушители и на пазители, като венецианците принадлежат към втората категория. “Много често съм водил при ударите в музеите декоратор на интериор, който след пробиването на дупката трябваше да се погрижи да я замаже. Никога не съм оставял развалини след себе си.”
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър