За 3 минути откраднаха 12 скулптури на Салвадор Дали
В Сан Франциско задигнаха емблематичното му творение - “Горящият жираф” - не сработила нито алармата, нито камерата
Поредният мащабен обир на 12 скулптури на гениалния Салвадор Дали в Стокхолм притесни сериозно изкуствоведи, куратори и цялата музейна гилдия.
Причината е, че борбата с подобни посегателства става все по-трудна. Дори най-добре охраняваните музеи в света не могат да се справят с професионалните кражби, които се извършват за секунди и понякога дори пред погледа на посетители.
Междувременно
трафикът
на предмети
на изкуството в цял свят достига рекордни нива. В част от обирите от галерии са заподозрени и техни служители. Само така разследващите могат да се обяснят странните съвпадения. В Сан Франциско например съвсем наскоро изчезна току-що преместена картина от друг музей без поставена аларма. В галерия в Париж мистериозно се изпарява скулптура, която към момента на кражбата официално все още не е обявена като част от експозицията.
Собственикът на последната ограбена галерия в шведската столица Педер Енстрьом направи изявление пред медиите, че откраднатите 12 скулптури не са никак случайни. Всички задигнати предмети са представлявали огромен интерес за колекционерите.
"Съкрушен съм - признава той. - Боря се за организацията на тази изложба от много дълго време. За мен остава загадка как точно се е случило, но извършителите са проучили всичко до най-малките детайли. Те са знаели, че разполагат с точно три минути да направят обира. Същевременно са били наясно какво да вземат. Това означава, че някой много добре е бил запознат с нашата работа през последните месеци."
Според него
стойността
на откраднатото
се оценява на милиони крони, или на 500 хиляди долара. Полицията започна разследване и смята, че крадците са най-малко двама, избягали са от местопрестъплението с кола.
Алармата се е задействала в 4 часа сутринта, но извършителите са били прекалено бързи и частната охранителна фирма не е имала никакво време да реагира.
Произведенията са взети назаем за 10 дни от галерия в Швейцария, където след това отново трябвало да бъдат върнати.
Макар все още да не е обявена официална информация, по всяка вероятност сред задигнатите предмети е може би и една от най-известните скулптури на Дали – "Танцът на времето". Същата бе спасена при предишен обир в Париж, извършен от турист.
Собственикът на галерията смята, че всички тези безценни произведения се отправят към най-големия пазар за откраднати предмети на изкуството - страните от Азия и Обединените арабски емирства.
Впрочем същата връзка през изминалата година направи и бившият министър на културата Вежди Рашидов. Помолен да коментира кражбата на произведения на българския художник Ставри Калинов, той заяви, че
България е вратата към Азия
при трафика на произведения на изкуството.
В последните години кражби на произведения именно на Салвадор Дали са извършени в десетки страни както от музеи, така и от частни колекции.
Портретът "Мис Рийвс" от 1954 година попадна в ръцете на ливанските специални служби през 2017 г., докато се бореха с контрабандната търговия на произведения на изкуството. Шедьовърът е задигнат от частна колекция в една от съседните на Ливан държави и струва милиони долари.
Международни експерти установиха след дълга експертиза автентичността на творбата. На нея е изобразена жена с червена роза в ръката на фона на пустинен каталунски пейзаж. Мисис Рийвс е осветена от слънчевите лъчи, които падат от плътни облаци. Смята се за една от емблематичните в творчество на Дали. Следите се губят как точно е попаднала в частната колекция, но в световен мащаб произведенията му са притежание на десетки заможни бизнесмени.
Само преди три месеца за по-малко от минута крадец отмъкна картина на Дали от музей в Сан Франциско. Мъжът бил забелязан да се разхожда по улицата спокойно с творбата под мишница.
Отнетата "Горящият жираф" на испанския майстор е нарисувана между 1966 и 1967 година и е вдъхновена от Пикасо. Според медиите на мъжа му отнело само 32 секунди да се сдобие с творбата. Расая Хопкинс, директор на галерията, обясни тогава пред "Тайм", че в момента на обира бил сам в помещението. Според него бързата кражба става в момента, когато той се отдалечава от предната част на галерията, където картината е изложена с лице към витрината.
Странен е фактът, че охранителните камери не са били включени по време на инцидента. Към творбата имало и прикрепена аларма, но и тя не е работила по време на кражбата. Според Хопкинс "Горящият жираф" била местена преди дни, а кабелът на алармата не е бил прикрепен обратно, когато платното е върнато на мястото му.
Започва разследване,
чиито резултати все още не са обявени.
Според директора на музея крадецът не би могъл да продаде картината онлайн, тъй като е една от най-известните творби на Салвадор Дали и веднага ще бъде заловен.
Всъщност подобни произведения никога не се търгуват онлайн. Нещо повече, обикновено техният бъдещ собственик е известен още преди удара.
Според Асоциацията за разследване на престъпления в областта на изкуството (ARCA) със седалище в Рим всеки месец по света се задигат повече от хиляда произведения на изкуството. Експертите от организацията смятат, че в дейностите на организираната престъпност този бизнес се нарежда на трето място след наркотрафика и незаконната търговия с оръжие. Според тях разкриваемостта на престъпленията, свързани с такива кражби, е ниска - варира около 10 на сто. А от тях едва при един процент собствениците на откраднатите предмети и картини си ги получават обратно.
В помощ на разследването на
подобни случаи
бе създадена преди година и частната организация Art Loss Register ("Регистър на изгубеното изкуство"). Тя е основана от бившия застрахователен консултант Джулиан Радклиф в Лондон и задачата й е издирване на откраднати творби. Западни медии твърдят, че компанията бележи голям успех и това се дължи на слабия интерес от страна на правораздавателните органи към кражби на произведения на изкуството. Подобни разследвания изискват огромно финансиране във всяка една европейска страна, както и в САЩ, а освен това щетите обикновено се покриват от огромните застраховки на картините.
Според изкуствоведи произведения на Рембранд и Салвадор Дали са най-търсени от трафикантите, които след това бързо ги продават. Интересът към Дали допълнително се засилва в испаноговорещи страни след 2017 година. Тогава родената през 1959 г. гадателка Пилар Абел Мартинес публично заяви, че е дъщеря на художника. Това породи такъв скандал, че се наложи ексхумация на тялото. След това бе направен ДНК анализ, който категорично доказа, че Пилар няма как да е негово дете. Въпреки това истерията възобнови огромния интерес към Дали и трафикантите побързаха да отговорят на търсенето от страна на колекционерите. Към момента наследството на художника се оценява на около 1 млрд. долара.
Крали ли са картини на Божков, четете в печатното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър