Търговия със страх за милиарди
Фармацевтичните гиганти с нетърпение чакаха урожая,
вдигайки многократно цените на най-търсените препарати
Тъкмо обявиха, че това ще е най-евтиното лечение с хапче за 2,64 лв., и стойността му не само скочи 10 пъти, но и изчезна
Искате да спечелите няколко милиарда долара? Няма проблем, има много начини - като започнете от ябълките на Рокфелер и стигнете до най-лесния и най-бързия - всяването на повсеместен вцепеняващ страх.
Страх, който парализира мисленето
и интелекта. Тогава може да продадете всичко на космически цени и хората ще искат още и още.
Истерията с коронавируса е точно такъв случай. Тя е напълно необяснима за повечето медици, но паниката се развива с всеки ден като снежна топка и вече е с размерите на лавина.
Хората се презапасяват с продукти, щандовете на магазините са полупразни, дори в големите вериги свършват брашно, ориз, боб. Аптеките страдат от хронични дефицити - от маски и дезинфектанти до някои медикаменти, за които има данни, че помагат срещу вируси. Естествено, всички те поскъпнаха няколко пъти. Поне докато паниката не отмине.
Специалистите недоумяват защо вирус, който повечето хора прекарват дори без да разберат, предизвика такава масова истерия.
Едно от обясненията е във високата смъртност - 3% срещу 0,1% при обикновения грип. Но и това не е съвсем така, защото тези данни са валидни само за определени групи. Според СЗО към 29 февруари 2020 г. от 79 394 регистрирани случая в Китай има 2838 смъртни случая, което е 3,5%. Извън Китай обаче ситуацията коренно се променя - 86 смъртни случая при 6 009 заболели, което означава 1,4% смъртност. Всъщност числото е много близко до смъртността при обикновения грип, която е около 0,1%.
Тук има още една особеност
- рискът от смърт нараства успоредно с възрастта - хората над 80 години са най-уязвими и при тях тя е 14,8%. В диапазона 40-49 години тя е 0,4%-0,2%. Тоест, много близо до тази при ежегодните вируси. При хората до 39 години тя е 0,9 на сто.
Децата и бременните засега сякаш са пощадени от заразата.
Това, което е сигурно, е че вирусът е опасен за хора с хронични заболявания, които са с отслабена имунна защита. Според медиците те ще са най-уязвими при всички щамове, а не само при сегашния COVID-19. Факт е, че обикновеният грип убива много повече хора, но процентът на смъртността е нисък заради големия брой заразени.
Тоест, картината не е толкова страшна, но въпреки това паниката расте. Обяснението на известния лекар д-р Атанас Михайлов е, че зад това стоят твърде много интереси. И всеки използва истерията както му е изгодно. Първата линия са
колосалните печалби,
които генерират фармацевтичните компании и те тепърва ще растат.
"В момента тече състезание кой пръв ще пусне ваксина срещу вируса", твърди д-р Атанас Михайлов. Самият той се опасява, че и сега може да стане както с ваксината за свинския грип. За тях се похарчиха милиарди без абсолютно никакъв смисъл.
Тогава по данни на "Джей Пи Морган" фармацевтичните компании спечелиха над 10 млрд. долара. Сега прогнозите са, че този рекорд ще бъде надминат.
През 2009 г. истерията със свинския грип бе такава, че много правителства платиха за ваксина, която никога не използваха. За грандиозния скандал, който предизвика разследване в Съвета на Европа през 2010 г., четете на 4-а стр.
Сега има реална опасност ситуацията да се повтори, но в още по-големи мащаби,
защото
паниката е огромна
- никога досега не са се поставяли цели градове под карантина. В момента САЩ, Китай, Русия и Великобритания са в тежка битка чия ваксина ще се окаже по-добра и ще надделее на пазара.
Първите партиди срещу COVID-19 вече излязоха от лабораторията на щатската компания Moderna Therapeutics и са в Националния институт на САЩ по алергии и инфекциозни заболявания.
За да стигнат дотам, те успешно преминаха тест при 45 болни. Всички до един показаха, че изграждат имунитет срещу заразата. Сега трябва да се установи дали препаратът няма странични ефекти и доколко може да се използва масово.
Китай също официално обяви, че е разработил ваксина, която създава имунитет. Разбира се, и там са необходими допълнителни тестове
И британски учени се включиха в надпреварата и вече тестват своята върху животни.
Русия не остава по-назад. Институтът за ваксини на Федералната медицинска и биологична агенция ще е готов със своя препарат в периода юли-септември, когато ще започнат опитите с животни.
Състезанието е повече от оспорвано, защото залогът е огромен. Прогнозите са, че ако фармацевтичните корпорации са спечелили 10 млрд. долара от свинския грип, където истерията бе многократно по-малка, то сега сумите ще са доста по-големи.
Големият въпрос
обаче е дали ваксините ще са ефективни? Председателят на Българското дружество по медицинска вирусология и Националния експертен борд по вирусология проф. Радка Аргирова обясни, че като специалист е притеснена само от един факт. Че има данни за излекувани пациенти, които се разболяват отново. Самата тя казва, че много внимателно следи този процес и дали това няма да промени подхода към лечението и профилактиката. Причината е, че повторното заболяване поставя въпроси към ваксината и доколко с нея ще се изработят антитела в организма.
Китайският посланик в Русия Джан Ханхуей бе категоричен, че не може да има случаи на повторно заразяване в Китай, но времето ще покаже.
Заедно с ваксините се тества лечение с още няколко медикамента, ефективни при ебола, СПИН и ТОРС. Там отново
битката е между фармацевтични гиганти
от САЩ, Русия и Китай.
Паралелно с това обаче се развихри и невиждана спекула с някои от медикаментите, които помагат. Само преди седмица френският експерт Дидие Раул от Средиземноморския институт по инфекциозни болести в Марсилия обяви, че едно обикновено лекарство срещу малария - хлорохин, се е доказало като успешен препарат срещу новия вирус. "Резултатите от китайското изследване го потвърдиха - обясни специалистът. - Вероятно става въпрос за най-евтината за лечение от всички вирусни инфекции." Той се позова на клинично изследване в 10 болници в Китай - между тях няколко от Ухан, Пекин и Шанхай. Целта му било да се оцени ефективността на медикамента при лечение на пневмонии, свързани с новия вирус.
"Получените резултати от лечението на над 100 пациенти показаха, че
фосфатът на хлорохин
е по-ефикасен от терапията, на която участниците в контролна група са били подложени, за да се спре развитието на пневмония", казва Дидие Раул. "168 часа" провери каква е цената на въпросния медикамент и се оказа, че тя е малко под 3 лв. у нас. До вечерта на същия ден обаче цената й надмина 26 лв. и навсякъде в аптеките казваха, че или не разполагат с препарата, или че няма внос.
Разбира се, необходимо е
ефективността
да се оцени и да се сравни с останалите методи, но винаги ще остане въпросът - защо нещо трябва да бъде евтино, като може и да е много, много скъпо?
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г