Разкриха най-стария тракийски град. Археолози проучват пет сгради на 2500 г.
Шефът на местното читалище пази находките като очите си
Пет много стари сгради - част от царския тракийски град до с. Васил Левски, Карловско, установиха интердисциплинарни проучвания.
"Намират се под съвременния терен, укрепени са с масирана стена. Те са част от комплекса, който се датира VІ - V в. пр. Христа и представлява резиденция на някой от ранните одриски владетели", уточни директорът на пловдивския археологически музей доц. Костадин Кисьов. 23 години той проучва мегаобекта. Разкопките започват през 1996 г. със съдействието на тогавашния кмет Тодор Ботев, който сега е председател на читалището. С откритите находки - предимно уникална керамика, е направена експозиция в селото. "Покривът на читалището протече, преместихме предметите в училището и сега са на сухо и чисто. Този археологически обект стана част от живота ми и затова съм толкова привързан към него", каза пред "24 часа" 61-годишният общественик.
На дълбочина 2,20 м археолозите откриха основите на най-стария тракийски храм по нашите земи. Изграден е от огромни каменни блокове, до тях е намерен архитрав (архитектурен елемент -б.а.) с височина 1 м - част от покрива на храмовата постройка. Самата покривна конструкция е била покрита с плоски и извити керемиди, украсени с червен лак и златен прах. "Тази строителна практика е използвана изключително рядко и се среща при сгради, свързани с царската институция в Тракия", обясни доц. Кисьов.
В проучената досега площ са открити местна тракийска керамика, която Тодор Ботев пази като очите си. А също и чернофигурни съдове от Атина и амфори за внос на вино от Тасос и Самос, накити и стъклени мъниста. Селищният тракийски център до с. Васил Левски най-вероятно е бил административно и политическо средище на някои от ранните царе. Все още учените не могат да посочат името на неговия основател, но се надяват да попаднат на надпис.
"Ако този обект се разработи, ще стане много интересен. Намира се в центъра на България и е най-старият тракийски град", коментира Ботев.
В древногръцката литература са споменати имената на 10 селищни центрове на различни тракийски царе, които все още са неизвестни, уточни доц. Кисьов. По думите му многобройните вносни стоки, открити край с. Васил Левски сочат, че много преди времето на могъщия цар Ситалк някои от владетелите във вътрешността на древна Тракия са поддържали търговски и политически контакти с Атина.
Обектът е разположен на 3 км от селото и на километър от пътя Карлово-Калофер-Казанлък.
Най-четени
-
Как умря Александър Стамболийски: Македонска чета го реже парче по парче
Жестока смърт застига Александър Стамболийски. Мъките му са сравними само с тези на Стефан Стамболов. Него го секат с ятагани, Стамболийски го режат с ножове парче по парче
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”