Родените на Великден са идеални съпрузи, бодри, весели
Стотици хиляди по света са кръстени на християнския празник
“Приятно ми е, Великденчо Коледарски” – това не е виц, а име и фамилия в превод на български на десетки италианци, наричащи се Паскуале Натале.
На Апенините не се дава никога името Христо (Cristo) на новородените. Денят на възкресението на Христос обаче е сред най-почитаните имена. Българската приказка “Всеки ден не е Великден” не е валидна в Италия - за над 270 000 нейни жители, носещи го в паспорта си, Великден е всеки ден цял живот.
Паскуале, или преведено буквално Великденски, е сред 20-те най-разпространени имена на Ботуша. Ако пък се прибавят и вариациите на тема Великден – Паскуалино, Паскуино, Паскучо, Пасказио и др., кошницата с великденски имена набъбва до 400 000, или колкото жителите на Болоня.
По-голяма част от хората, кръстени на Великден, са
родени на празника,
което значи, че са
зодия Овен или Телец
В България родените на този християнски празник обикновено получават името Велик, Велико, Велика, Величко, Величка, Велина, Велко, Велка и др. Смята се, че роденият на Великден е весел, бодър, пълен с енергия човек, който вижда чашата винаги полупълна, а не полупразна.
Склонният към размисъл Паскуале, Паскуалина, Величко или Величка, притежава силна фантазия. Те са идеалният съпруг или съпруга. Ако е мъж – затрупва любимата и децата си с подаръци, любвеобилен е, винаги намира добра дума за приятелите си. Ако обаче понякога ви се стори малко странен и отнесен, оставете го - ще му мине, а после ще се върне при вас още по-одухотворен и вдъхновен.
Оранжевият е
цветът на родените
на Великден
Срещнете ли италианец или италианка с имената Паскуале и Паскуалина (съкратено – Лино и Лина), бъдете сигурни, че са от Юга. Ако пък живеят в Милано или Торино, значи произходът им е от Централна или Южна Италия. Именно в градовете там е най-разпространено името Паскуале, като пикът е в Неапол и област Кампания. Френските и английските родители, сдобили се с рожби на Великден, също отдават чест на празника, кръщавайки ги Паскал, а в Испания – Паскуал и Паскуалита.
Името е с еврейски и гръцко-латински произход – идва от еврейското Pesah, превърнало се в Paschalis на латински, и означава “преминаване”. Свързано е с освобождаването на евреите от египетско робство и преминаването на Червено море.
Кръстените на Великден обикновено празнуват имен ден в неделята на Великден или пък на 17 май в чест на свети Паскал Байлон, испански францискански монах, умрял през 1592 г. Разказват, че именно той е измислил крема дзабайоне, който се прави от разбити с ликьор или вино яйца. Давал го на жените, които се оплаквали от “слаби” мъже. Смята се, че именно затова e
закрилник на
сладкарите,
готвачите и жените
В историята има четирима папи с името Пасхалис, като първият от тях е светец. Има обаче и други светци в католическата църква, носещи името Паскуале или Пасказио – като например бенедиктинския абат Пасказио Радберто, написал известния трактат за причастието “Тяло и кръв Христови”.
И острови са кръстени на големия празник. И до днес Великденският остров, намиращ се в Тихия океан на 3600 км западно от Чили, е обгърнат с мистерия. Смята се, че това е едно от най-изолираните места в света. На него има 4 действащи вулкана.
Името си островът
получава, защото е
открит на Великден
Това става през 1722 г., когато холандецът Якоб Рогевен слиза за пръв път на тази земя в навечерието на християнския празник. Първи зърва острова насред морето още през 1687 г. пиратът Едуард Дейвис, който обаче не стъпва на него.
Гигантските каменни статуи моаи с човешки лица са част от загадките на острова, който на местен език се нарича Рапа Нуи (Голяма скала). Загадка е обаче не само как са били изградени от коренното население, а и какво в крайна сметка е станало с него. Местните жители, открити от европейците на острова, са твърде малко на фона на цивилизацията, реализирала статуите.
Къде са останалите? Освен тях на острова липсвали дървета, а изграждането на статуите изисквало наличието на огромни пънове, като тези от гигантските палми, чиито останки били открити на острова. Според теориите
островът се е
самоунищожил
заради човешката
си лакомия
За да строи все повече статуи, населението на Рапа Нуи изсякло всички дървета, довеждайки до тоталното му обезлесяване и съответно до собственото си изчезване.
На всичкото отгоре европейците донесли на Великденския остров тиф и холера, с които доунищожили коренните жители. За капак пристигнали и робовладелците, които депортирали половината от останалите живи местни хора. През 1811 г. на него можели да се преброят само 111 коренни жители. Затова и мнозина смятат, че истинската драма на хората от Рапа Нуи всъщност е срещата им с европейците.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър