Родът на Бербатов закърмен с вино
Димитър Бербатов е седнал на дървена маса в малката кухня, където се храни цялото семейство.
Митко от Марикостиново лакомо напада попара с аленочервен цвят. Това е традиционна закуска за района на Югозападна България. Приготвянето е лесно. В чинията се дробят залци хляб и се заливат с вино. Малкият Димитър изяжда порцията си и със зачервени бузи излиза навън.
Годината е 1868 година, когато този малчуган идва на бял свят. Той ще стане родоначалник на фамилията Бербатов, а след седем поколения и повече от век тя ще се прочуе в цял свят с друг Димитър. Футболистът, за когото сър Алекс Фергюсън плати над 30 млн. лири, и го взе в "Манчестър Юнайтед".
И до днес в Марикостиново виното и спортът са на почит. Сред
майсторите на еликсира
е Пиерино Бербатов, чичо на футболната звезда.
"Не искам да се хваля, че съм най-добрият в занаята. В селото има доста хора, които са наясно с тънкостите. Но със сигурност виното, което правя, е истинско. Няма лъжа, няма измама", категоричен е Пиерино.
Той е местният начален учител. Необичайното му италианското име идва с един любим филм на неговия баща. "Кръстих го Пиерино на актьора Биланкиони Пиерино от филма "Златото на Неапол".
В него той играеше заедно със София Лорен и още няколко от ярките звезди на европейското кино", пояснява татко му. Бащата на Пиерино се казва Йордан и празнува имен ден на официалния празник на Марикостиново.
Тогава цялото село се весели и всички, които правят вино, щедро черпят. Пиерино също има с какво да се похвали. Грижи се за около 20 декара лозя. "Семейството помага, но най-вече разчитам на себе си.
Започнах преди години, когато окончателно ни върнаха наследствена земя. Малко по-малко овладях занаята. Лозето не беше работено отдавна. Но бързо започна отново да дава плод. Голямо е удоволствието да видиш как от бъчвата потича вино, след като преди това зиме и лете си се трепал, за да го направиш", казва Пиерино.
Преди няколко години той поръчва
специални етикети
за продукцията си. Изкарва я на пазара в Мелник.
Бутилките с надпис "Бербатов" веднага привличат погледите на купувачите. Както подобава, отбелязан е районът, където се е родило гроздето, както и сортът. "Отидохме заедно със сина ми Йордан. Като разбраха, че сме на пазара, хората от общината в Мелник направо подивяха. Изгониха ни от сергията. Уплашиха се, че ще им бъдем голяма конкуренция", разказва Пиерино Бербатов.
Както повечето земеделски производители в България, и той няма скоро да забогатее от занаята. "Винпромите ни играят сечено. А и на пазара непрекъснато се появяват разни съмнителни напитки. Те само на цвят приличат на вино.
Но цените им са ниски и народът купува. Хората нямат пари и не могат да си позволят качествени напитки. Хубаво е, че има и такива, които харесват домашната продукция и държат на нея. Това ни позволява да се издържаме", казва Бербатов.
Съвсем естествено освен с виното Марикостиново се гордее и с футболните си таланти. И то не само този на Димитър Бербатов.
Пиерино е изчислил, че неговото село е
дало най-много играчи
за "А" група и националния отбор в сравнение с всички населени места в България.
"Смятайте сами: Започваме, разбира се, с Димитър Бербатов. Следва баща му Иван Бербатов. После идват Илия Реджев, който сега живее в Лондон, Йордан Мурлев, Крум Бибишков. Има и други, които са били играчи в майсторската група. И това само от едно село! Ясно се вижда, че тукашният ген си казва думата", казва чичото на звездата от "Манчестър Юнайтед".
Връзката между
добрия футбол и хубавото вино
е очевидна и в неговото семейство. Синът му върви по стъпките на славния си роднина от английската Висша лига. 15-годишният Йордан играе в юношеска формация на "Пирин". Същият клуб, в който започва кариерата си Димитър Бербатов.
Затова всички в селото са убедени - Данчо е следващият футболист, когото ще гледат по телевизията. А успехите му има с какво да бъдат отпразнувани. Защото неписаният девиз на Марикостиново е един: Истината е във виното. И, разбира се, във футбола!
Иван печели срещу отбора на Сталин!
Иван Бербатов, баща на звездата от "Манчестър Юнайтед", няма възможност да играе срещу европейските грандове. Той е роден във време, когато играчите не ги пускат на Запад.
През социализма футболистите участват предимно на турнири в "братски" държави. Иван Бербатов е сред юношите на треньора Славчо Моралиев, които са поканени на състезание в грузинския град Батуми през 1976 година.
Участват тимове от Ленинград (днес Санкт Петербург), от Москва, както и от Гори, родния град на диктатора Сталин. Да се побеждават отбори от тогавашния Съветски съюз не е особено препоръчително. Но момчетата на Моралиев бият всичко наред. "На финала пречупихме домакините от Батуми с 1:0. По това време нямаше кой да се опъне на моите футболисти", спомня си Моралиев.
Години по-късно, по ирония на съдбата, той става първият треньор и на Димитър Бербатов в Благоевград.
Англия разделена на две
Димитър Бербатов раздели на две Англия след мача за ФА къп "Манчестър Юнайтед" - "Ливърпул" 1:0. Срещу българския нападател бе отсъдена дузпа половин минута след началото на срещата, която Гигс превърна в гол. Имаше ли нарушение срещу Бербатов или не, е въпросът, който не спира да се обсъжда на Острова.
Според мениджъра на "Ливърпул" Кени Далглиш нарушение няма и съдията Хауърд Уеб е подпрял домакините. "Даниел Агер ме фаулира и затова не успях да продължа атаката. Имаше дузпа, аз никога не симулирам", каза Бербатов.
"Абсолютно нарушение. Димитър никога не пада в наказателното поле, за да си изпроси дузпа", защити играча си сър Алекс Фергюсън!
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да