Европейският шампион Красимир Анев: Сам реших да се отделя от националния отбор
Европа има нов шампион в биатлона - това е българинът Красимир Анев, който грабна златото в преследването на 20 км в Минск, оставяйки след себе си олимпийския шампион - норвежеца Тарей Бьо, както и още 107 биатлонисти.
След 4 сребърни и 4 бронзови медала от европейски първенства златният медал е напълно заслужен и дълго чакан. Но било ли е планирано участието на Краси на това европейско първенство?
"В последния момент беше решено, че ще участвам в Беларус, и това се оказа печеливш ход - разказва Анев. - При нас графикът за сезона по принцип се прави доста по-рано, а и има първенства, които пропускаме, тъй като всичко е свързано с пътуване и финанси."
Дори и след титлата в преследването има хора, които са недоволни от българското представяне. За разлика от "хейтърите" у нас, в чужбина пресата и конкуренцията са изцяло на негова страна.
"Един от най-близките ми приятели - биатлонистът Мартин Отченаш от Словакия, беше един от първите, които ме поздравиха - спомня си Краси. - Много се разбирам и със състезателите от Русия, Беларус и Латвия. Все пак често живеем в едни и същи хотели и тренираме заедно. Спортът е социален феномен, в който се създават връзки и приятелства."
За Краси казват, че е вманиачен в биатлона и цялото му ежедневие е свързано с "белия спорт". Това е и причината много хора все още да се надяват той да участва и на четвърта поредна Олимпиада - в Пекин през 2022 г.
"Едва ли ще продължа до зимната олимпиада, състезавам се година за година - признава Анев. - Когато спра да изпитвам удоволствие от пътуванията и резултатите, които постигам, тогава ще спра. Все пак съм на 31 години."
Преди време биатлонистът излиза с
изказване, с което си навлича гнева на много хора
"Виждам как губя заради ските си страшно много време на състезанията".
По този въпрос с федерацията е говорил много пъти, но резултат не е имало. Днес Краси все още изпитва горчивина от факта, че хората приемат думите му като оправдание за представянето. А истината е друга - това са анализи и констатации на някои от проблемите, които той има с оборудването си в продължение на няколко години.
"Този сезон нещата са доста по-добре, но има още какво да се желае", споделя той.
За Краси Анев по-голямата умора и напрежение са не по време на състезателен период, а през лятото, когато се провежда подготовката.
"Летните месеци понякога тренирам по 8 часа на ден - разказва българинът. - Ставане в 6,30, четири тренировки за деня и така до 8 вечерта. В България за жалост има само две места, където може да се провежда качествена подготовка - на Белмекен и в Банско. Затова понякога излизаме и в чужбина."
Ролкови ски, походи, каране на велосипед, силови занимания, много стрелба и упражнения за баланс. Така минават дните на 2000 м в планината по време на подготвителните лагери. Зимата е по-спокойният период за Анев. Главната му задача е да стартира, след което се правят кратки възстановителни тренировки.
Поради липсата на достатъчно места за подготовка понякога екипът на българина се спира и на по-нетрадиционни места.
Къде още тренира Краси Анев, четете в печатното издание "168 часа".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха