“Доктор” Орлин Горанов вбеси ректора на Медицинския университет в Пловдив
Постановката била художествено насилие над лекарите
Пиесата “Операция”, в която играят Орлин Горанов, Мариан Бачев, Тони Минасян и Миглена Стоева, буквално вбеси ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Стефан Костянев и останалите преподаватели.
Спектакълът е по сценарий на Иво Сиромахов и с режисьор Борис Панкин.
В пиесата актьорите са хирурзи и ядосали професора именно с превъплъщението си в ролите. Докато актьорите отстраняват апендикса на пациент си, говорят за хапване, мачове и филми. “Какво коравосърдечие! Аз умирам, а те си приказват за футбол и манджи”, обяснява Иво Сиромахов. Той написал пиесата по собствени преживявания, след като при остро възпаление на апендикса опериращият го екип си разказвал вицове. Именно разминаването между страха на пациента и невъзмутимостта на медиците искал да покаже Сиромахов с “Операцията”, която се игра в Пловдив в края на октомври.
“Това, което гледахме, не беше нито пародия, нито черен хумор. А безогледна простащина - пошла, цинична, елементарна”, възмутен е ректорът. Според него и останалите преподаватели пиесата била гавра не само с лекарите, но и със смъртта, с живота, с болестта, с човека. След спектакъла синът на зам.-ректора проф. Виктория Сарафян възкликнал: “Дали да не се откажа да кандидатствам медицина?”
Това ли е истината за тази професия, обидени са шефовете на пловдивския медицински университет. И смятат, че лекарите трябва да бъдат предпазвани не само от физически, но и от “художествени” посегателства.
“Бедни ми Орлине, с това ли искаш да запомнят 60-годишния ти юбилей?”, питат те. А за Сиромахов настояват да бъде обявен за “персона нон грата” за медицинската гилдия.
Мариан Бачев: Не смятах,
че в XXI в. някой
ще забрани представление
Не смятах, че в XXI в., след 10 г. членство в ЕС, когато Пловдив е обявен за столица на културата, някой ще забрани представление. Не прочетох протестна нота на чл.-кор. проф. д-р Костянев срещу изцепките на здравния министър. Изведнъж една театрална постановка отказала сина на проф. Сарафян да кандидатства медицина? Аз съм изключително щастлив от въздействието, което с колегите ми бихме оказали на един млад човек. Но не мога да се ангажирам, че чак променям съдби - тогава може би бих бил министър-председател или нещо друго. Това е толкова нелепо, че чак не ми се коментира, както казва Слави Трифонов в една своя песен.
За мен е важно едно - аз и колегите ми да си свършим добре работата. Ако представлението има публика, то ще се играе. Ако няма публика, то няма да се играе. Ние сме частен проект, не сме държавен театър. Не вземаме субсидии от държавата за това.
Тук трябва да се търси друга гледна точка - да се пита кой е човекът, който казва, че една постановка няма да се играе, от името на какъв го прави - на монополист, че дава единствената в града прилична зала за театрални постановки ли? Затова ли казва: Това - да, това - не? Не мога да разбера дали се изявява като театрален Менгеле, не мога да разбера ролята на този човек, който ще определя в XXI в. кое може и кое - не, при положение че ние сме си платили наем, извършена е организация, играно е вече веднъж представлението.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха