Компютър "копачка" на старо струва 10 хил. лв.
Видеокартата излиза над 400 лева
Все повече хора излизат от бизнеса и наемат част от капацитета на ферми
В зората на биткойните с мощен компютър и прости умения в сферата на компютрите можеше да се превърнеш в богаташ за един ден. Хората си купуваха видеокарти, "копаеха" в мрежата 24/7 от домовете си, откриваха криптовалути и можеха да платят образованието, наема си или да си купят кола.
Днес обаче ентусиастите са съвсем малко, а повечето от някогашните "копачи" се отказват от начинанието, защото е безперспективно.
Все пак хора, които "копаят" биткойни от домовете си, все още има. А за да започне всеки, са нужни малко повече средства и търпение.
За да се започне намирането на криптовалута, най-важна е мощността на видеокартата, която компютърът има. На родна земя те започват от 400 лв. за най-слабата, но приемлива машина и прогресивно растат. Това, че се изхабяват, обаче е мит. Някои хора твърдят, че само за три месеца 24-часово "копаене" чисто нова карта може да прилича на такава, използвана 10 години. Ала единственото, което може да се повреди, но е много лесно да бъде сменено, е вентилаторът. Оказва се, че ако играеш видеоигри или постоянно рестартираш компютъра си, натоварването на видеокартата е доста по-голямо, отколкото ако решиш да "копаеш" с нея биткойни.
Предимство е, че тези, които са по-навътре в програмирането, "копаят" с добавени с хладни алгоритми X11/13 и т.н., които не товарят толкова машините и съответно те работят при още по-ниски температури и по-слаби обороти на вентилаторите.
Покупката на компютър обаче е по-голямо предизвикателство. В момента на черно у нас "копачки" може да се намерят срещу 10 хил. лв., и то ако се вземат няколко накуп. Иначе цената на нови е доста по-висока.
Според някои машините са принудени да "копаят" все по-интензивно, изискват все повече ток, а добиват все по-малко биткойни.
Първоначално става ясно, че по-ефективни за тази цел са процесорите на графичните карти (GPU) в компютрите, а не централните им процесори (CPU). Скоро след това фирми започват разработката на специализиран хардуер, чиято задача е единствено "копаенето" на биткойни. Поради покачването на цената на биткойн "копаенето" става отново интересно, но сам човек, дори с по-сериозно оборудване, не би постигнал забележителен резултат.
Затова трябва да се включи към по-големи групи от "копачи" в интернет, т.нар. mining pools.
Ако все пак някой в България има късмет да открие една трета, половин или един биткойн, то следва въпросът за какво може да се използват тези виртуални пари. В зависимост от това как върви стойността на биткойна може да си поръчаш сладкиш за 0,0003 биткойна от столично заведение или да си насрочиш преглед в частна клиника. С биткойни спокойно може да се резервира почивка в екоселище до троянското село Горно трапе, да се иде на ресторант в София или до магазин за осветителни тела. Освен това може да се наемат фирми за хостинг, за облачни услуги, туроператорски агенции и дори преводачески.
Заради все по-малкото "изкопани" биткойни все повече хора напускат този бизнес. Повечето от тях се ориентират към нов вид услуга. По света вече има доста "ферми" за биткойни и собствениците им искат да си хеджират риска. Повечето от тях се опасяват от евентуален срив на валутата и затова предоставят под наем част от капацитета си.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му