Защо Брендо няма да лежи в италиански затвор
Местата за лишаване от свобода в Италия преливат - в тях в момента има 56 000 обитатели при капацитет за 50 000. Всеки струва на държавния бюджет поне по 130 евро на ден
Пo времето, когато магистратите в Милано и Рим душеха по следите на международния наркотрафик на Евелин Николов Банев и компания, в същите съдебни зали се разиграваше друга одисея - тази на убития гълъб.
Всичко започва, когато един
милански
адвокат
застрелва с
въздушна пушка
гълъб,
който пада в двора на съседите му. За това “убийство по жесток начин на животно и за опасното му изстрелване в място, чужда частна собственост, заради което се налага и намесата на специална общинска кола”, престъпникът е глобен с 8000 евро. Той обаче не приема наказанието и решава да се бори докрай. Обжалва по два пъти и пред апелативния, и пред касационния съд, в резултат на което в продължение на 5 г. 18 магистрати се мъчат над дилемата дали има достатъчно доказателства, че гълъбът е умрял именно от куршума, а не от внезапно прилошаване.
Случаят с гълъба в Италия се цитира като отрицателен пример за правосъдие, въртящо на празни обороти. От друга страна обаче, е чудесен пример как
всеки в Италия
може да се
опитва да
доказва правото
си до дупка
Така направи и Брендо. Той обжалва по няколко пъти и до последно на всички възможни инстанции, въпреки че подчинените му от трафика на кокаин бяха “отстреляни” още в началото от италианските магистрати. Така върховните съдии потвърдиха, че изхарчването на морето от държавни пари и ангажирането на многото експерти, които трябваше да “заковат” Банев, не е било напразно.
Но колко полицаи, карабинери, агенти, следователи, преводачи, магистрати и съдебни чиновници участваха в разследването и окончателното осъждане на 20 г. затвор на Евелин Банев в Италия? Колко струва всичо това на италианския бюджет?
Нито по първия, нито по втория въпрос могат да се направят точни сметки. Дори и най-приблизителното изчисление на броя на хората, включени в разгадаването на аферата “Кокаинови крале”, показва обаче, че са похарчени много пари от джоба на италианския данъкоплатец.
Поне 20-ина италиански карабинери от Торино, Милано и Рим са следили Брендо и компания през годините на трафика им от Латинска Америка за Западна Европа.
Армия от подслушвачи и преводачи са записвали и превеждали разговорите на организацията, наподобяваща малко ООН заради различните националности на десетките ѝ членове.
Най-малко 13 италиански съдии
са работили, за да решат
и отсъдят “в името на италианския народ” - и тук става въпрос само за съдбата на Банев, а не за тази на съдружниците му.
Ако вината на Брендо не беше доказана окончателно, въпреки че това беше направено за съзаклятниците му, целият този труд и средства щяха да изглеждат като пропилени. Със сигурност съдиите, ангажирани във финалната фаза от съдебната одисея на Банев, са имали едно наум, когато са решавали.
В крайна сметка обаче италианското правосъдие свърши своето, давайки всичко от себе си за разплитането на кокаиновата мрежа с българско участие.
Дали обаче Банев ще легне на затворнически нар на Апенините и дали и в бъдеще Италия ще иска да се ангажира още с него?
Ако съществува възможност наказанието на Банев да се изтърпи в родината му, със сигурност Италия ще прегърне с облекчение този вариант.
Едва ли Рим ще пожелае
да харчи още за Брендо,
плащайки и издръжката му в затвора.
Случаят “Банев” в Италия е напълно непознат за общественото мнение. Никой не би протестирал, даже напротив, ако го оставят да си изтърпи наказанието в родината. И без това италианските затвори преливат - в тях в момента има 56 000 обитатели, въпреки че капацитетът е за 50 000. Всеки от тях струва на държавния бюджет поне по 130 евро на ден, или 3900 на месец. 70 на сто от тези пари отиват за затворническа администрация и охрана.
Всеки от затворниците плаща месечен “наем” за килията си от 106 евро. Те се вписват в сметката му от дългове към правосъдието, която намира при окончателното си излизане, но, разбира се, са троха от средствата, похарчени от държавата.
Дали италианският данъкоплатец ще задели още близо 1 млн. евро за 20 затворнически години на Евелин Николов Банев? Твърде е съмнително.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър