Само една коварна болест пробива бронебойните доспехи на Фердинанд
Фердинанд спазва строга лична хигиена. На публични места винаги е с ръкавици, за да спират микробите. “Целуваха ръката му всички, даже и през ръкавица, защото княз Фердинанд много често се плашеше от заразителни болести. Може да молепса нещо от някого”, свидетелства неговият учител по български Добри Ганчев.
Фердинанд вярва, че ръкавиците пазят и от зли сили. През 1923 г. английската белетристка Мод Фоукс се среща с вече абдикиралия монарх.
Рандевуто е
в мюнхенския
хотел “Регина Палас”
“Когато цар Фердинанд взе двете ми длани в своите - пише дамата, - забелязах, че носи ръкавици, и си спомних, че инфантата ми беше казала за това. Братовчед й неизменно носел кожени ръкавици, за да се предпази от зли сили.”
Само една болест пробива бронебойните доспехи на Фердинанд. Коварната подагра прониква в достолепната му снага. Закономерно, защото от древността това страдание е известно като “болестта на царете”.
Подаграта се причинява от изтънчени деликатеси и напитки, от които всеки себеуважаващ се монарх не може да се откаже. Те вдигат нивото на пикочната киселина в кръвта. Тя кристализира и се отлага в ставите, сухожилията и околните тъкани.
Най-често е атакуван
палецът на крака
На 9 септември 1948 г. София празнува. Манифестация ознаменува превратния ден. От седмица насам Фердинанд не се чувства добре. В нощта срещу 10-и състоянието му се влошава. Около леглото във фамилния замък Кобург са двете му дъщери и адютантът.
“Кога заминаваме за България?”, пита ги той. После издъхва.
Последната воля на царя е да бъде погребан в България. Ковчегът с тленните останки е положен в криптата на катедралата “Св. Августин” на гр. Кобург. Там остава и до днес.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г