Мария Габриел пред италианския „Сетте”: Няма рецепта срещу фалшивите новини
„Фейк нюз, или фалшивите новини, съществуваха и преди интернет. Новото сега е скоростта, с която се разпространяват и обширната аудитория, до която достигат, подкопавайки по този начин демократичната система, въпреки че трябва да се има предвид, че фалшивата новина не е непременно незаконна”. Това казва в интервю за италианския седмичник „Сетте”, който излиза с вестник „Кориере дела сера”, българската еврокомисарка Мария Габриел.
Отговарящата за цифровата икономика и общество в ЕС българка твърди, че ще открие обществена дискусия на сайта на ЕС, за да може всеки да каже своята дума. Освен това тя възнамерява и да създаде група от експерти, които да се занимаят с алгоритмите и с поставянето в центъра на стойности като свобода на словото. Габриел смята да се посвети и на увеличаване на заетостта в дигиталната сфера, както и на сигурността онлайн на отделния гражданин. Два са свързаните аспекти. Първият е образоваността, която е най-добрият метод за защита - само 37% от работната сила е с базова дигитална компетентност, но след десетилетие ще бъде необходимо тя да е 90%.
Другият аспект е свързан с пакета от предложения против кибератаките, които през последните 2 г. са се увеличили с 300 на сто. „Както каза председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, те могат да са по-опасни и от оръжия за сигурността на държавите и на икономиката”.
Българската комисарка допълва, че е необходима и повече координираност в процедурите за защита между отделните членове на ЕС, както и задължението за „сертификат за сигурност” за компаниите, които осигуряват рискови услуги и продукти. Габриел иска и европейска агенция за киберсигурност.
Що се отнася до хейт спийч, или до изливането на омраза в мрежите, Габриел твърди, че ще настоява за сътрудничество на всички заинтересовани страни. Според нея кодексът за поведение, подписан миналата година от Туитър, Ютуб,Фейсбук и Майкрософт, е дал добри резултати, тъй като са били отстранени 30 000, или 92% от незаконните съдържания в мрежата.
А кой трябва да надзирава дигиталните платформи? Според Габриел не може цялата отговорност да се приписва само на един актьор. „Опитвам се да видя кой реагира най-добре в респект на основните права, на прозрачността и диалога.”
Според комисарката пикът на контактите е до един час след публикацията онлайн.
„Бързината не може да засенчва други важни аспекти. Затова ще целя прозрачност – ако една публикация се свали от интернет, трябва да се знае на базата на какви правила се прави. Какво би станало, ако се свали и нещо, което не би трябвало? Ответната страна трябва да има начини да се защити”, казва комисарката.
Най-четени
-
Преди 21 г. Радичков си отиде през „най-българския от всички месеци", както сам го наричаше
Памет за Радичков, отишъл си на този ден, преди 21 години, в един пак така студен и снежен Януари. Позволявам си да пусна отново, да ми се прости, няколко думи, писани тогава..
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено
-
Шапката, която скри шапката на инаугурацията
Всъщност светът ще запомни цялата церемония с шапката на президентската съпруга Мелания под която се вижда само уста. Шапката, която целяла "да отнеме вниманието от съпругата"
-
Неуважаеми Румен Радев, дали някой призоваваше Кувейт, нападнат от Садам, да търси мир
Неуважаеми Румен Радев, Ний военни не сме и вий много хубаво ни се накарахте още 2022 да се не обаждаме много по военни въпроси във връзка с кратката специална военна операция