Пробив: Тежки присъди 9 години след жестока екзекуция на отвлечен мъж
Само съдия-изпълнителят Галин Костов оправдан за смъртта на Стоян Стоянов 75 г. затвор и 700 000 лв. кръвнина за останалите подсъдими по мегапроцеса
Двама бивши състуденти от Варна, нахакани юристи, предприемачи и бизнеспартньори, седем години са подсъдими като поръчители на брутална екзекуция.
Тази на бургаския бизнесмен, шеф на известната в близкото минало строителната фирма "Гранити" Стоян Стоянов.
Срещу аверите Станислав Михайлов и Галин Костов има идентични доказателства.
Единият обаче е осъден на 20 г. затвор, а другият - оправдан.
Станислав Михайлов се издига до шеф на Агенцията за държавни вземания (АДВ). Състудентът му Галин Костов работи известно време като съдия във Варненския районен съд, а впоследствие и към момента е частен съдебен изпълнител.
На 17 юли тази година Михайлов бе признат за виновен за убийството на Стоянов и осъден на 20 г. затвор. Бившият шеф на държавна агенция
не чу лично присъдата си,
защото е в неизвестност от лятото на 2009 г. Той избяга малко след ареста на варналиите Нено Стоянов и Стоян Колев, също подсъдими по делото "Гранити" като помагачи.
На същата дата 17 юли Галин Костов чу, че е невинен и бе оправдан по всички обвинения. Той обаче прекара близо 4 г. в затвора. Така поръчител на бруталната екзекуция се оказа само един - бившият шеф на АДВ, за когото има издадена европейска заповед за арест.
Окръжният съдия от Бургас Георги Пепеляшев наложи четири тежки присъди - по 20 г. на Станислав Михайлов и считания за физически убиец на жертвата Стоян Петров, 18 г. решетки за помагача Стоян Колев и 17 г. за авера му Нено Стоянов.
Четиримата солидарно трябва да платят общо 700 000 лв. кръвнина на сина, майката и наследниците на бащата на убития Стоян Стоянов.
Присъдите обаче не са окончателни, тъй като ще бъдат обжалвани от подсъдимите, възможно е прокуратурата да внесе протест срещу оправдателната присъда.
Което означава, че безпрецедентната съдебна сага "Гранити", проточила се 7 г. , все още продължава. Делото бе връщано няколко пъти в прокуратурата, веднъж на първа съдебна инстанция, няколко състава си направиха отвод през годините.
36-годишният Стоян Стоянов бе похитен
пред дома си
в к-с "Братя Миладинови" около 20,20 ч на 6 март 2008 г. Отвлечен е минути след като паркира автомобила си в подземния гараж на жилищната кооперация, в която сам отглежда 7-годишния си тогава син Герман. Майката на детето умира няколко години по-рано от тежко заболяване.
След похищението Стоян е в неизвестност година и половина, през която криминалисти работят по версията отвличане. Най-близките роднини са в очакване, че някои ще им поиска откуп, но това не се случва.
Едва през октомври 2009 г. е открито тялото на издирвания бизнесмен. Става ясно, че Стоянов е застрелян още в нощта на отвличането си. Ликвидран е с един куршум в тила, докато облекчавал физиологичните си нужди. Екзекуцията е извършена в горичка край Обзор от криминално проявените Стоян Петров и Манол Хаджиев-Индианеца.
По-късно Манол е
очистен от серийния убиец Недялко Димитров-Момата,
който бе един от ключовите свидетели по делото "Гранити". Момата бе разпитван два пъти в Бургас, преди да издъхне от инфаркт в килията си през октомври м.г.
По време на първия процес в окръжния съд изплуваха шокиращи разкрития за екзекуцията на бургаския бизнесмен. В съдебната зала става ясно, че след разстрела Стоянов е заровен набързо, а когато тялото е открито, то е без долната част на единия крак. Трупът е заровен в местността Горска нива край несебърското село Паницово.
До находката се стига, след като подсъдимият Стоян Петров води разследващия екип до лобното място на убития. ДНК експертиза потвърждава самоличността му, а на вътрешната част на сакото, с което е бил облечен Стоян, е изписано неговото име.
Скрита за широката публика обаче остава пикантната подробност, че тялото е без подбедрицата и едната обувка.
"Някакви баровци от София, единият на много високо ниво в Министерството на земеделието, бивш държавен служител" - така описва поръчителите на убйството Димитър Димитров от Варна - друг ключов свидетел в процеса, също от варненския крими контингент.
Разследащи го арестуват през януари 2009 г. във Варна по оперативни данни, че именно
той е трябвало да организира мократа поръчка в Бургас
Двама обитатели на старозагорския затвор, впоследствие защитени свидетели, разкриват, че са били наети от Димитър Димитров да ликвидират Стоян Стоянов. Получили пари, кола, известно време наблюдавали бизнесмена, но в последния момент се уплашили и се отказали.
Димитров твърди, че получил поръчката за екзекуцията от стария си познайник Стоян Колев-Левски. Колев пък от своя страна изпълнявал поръчка на "софийските баровци".
Разследващите бързо разконспирират столичния големец - бившия шеф на Агенцията по държавни вземания Станислав Михайлов. Той е състудент на другия подсъдим - Галин Костов. Запознати твърдят, че двамата имали бизнес с продажба на имоти на закъсали фирми, за които Михайлов разполагал с информация, и влияние покрай поста си.
Именно с този бизнес е свързана основната версия за ликвидирането на бургаския бизнесмен. Стоянов е бил изнудван от Михайлов и Костов да купи на нереално висока цена терен близо до базата на фирма "Гранити" в Бургас. Предприемачът обаче отказал и влязъл в остър конфликт с варналиите, дори заплашил, че ще сезира прокуратурата за сделките им.
По делото има данни, че няколко часа преди да бъде похитен, Стоянов
се е срещнал с висшия съдия Панайот Генков
именно заради конфликтния имот. Пред висшия магистрат той споделил, че по негова информация тогавашният шеф на АДВ Станислав Михайлов е реалният собственик на парцела, макар че официално се водел на офшорка. Половин час по-късно, след като паркирал лексуса си в подземния гараж, Стоянов е похитен от двама въоръжени мъже и натикан в джип. Отново според разследващи той е отведен на среща със Станислав Михайлов и Галин Костов на паркинг в Обзор. Там обаче споразумение за имота не било постигнато. Според обвинителния акт покушението било подготвяно 5 месеца.
В полезрението на ченгетата попадат и съдружниците на Стоянов в "Гранити" - пловдивските бизнесмени Ангел Христев и Борис Кръстев. Тази версия все още се лансира от защитата на подсъдимите. В подкрепа на тезата си адвокатите изтъкват бързото прехвърляне на дяловете на Стоянов на трето лице - дни след изчезването му.
Адвокатите намекват и за конфликт
на интереси,
свързани с намеренията на убития да разшири бизнеса с изграждане на терминал за цимент в Бургас, за който водел преговори с турски инвеститор.
В първите дни след похищението братът на убития - Ивайло Стоянов, директно говори за подозрително поведение на един от съдружниците. Той се държал така, сякаш знаел, че Стоян никога няма да се върне. Дори предложил 1,2 млн. лв. и месечна издръжка от 1000 евро за сина му Герман. Съдружниците Христев и Кръстев искали да осиновят второкласника и да го пратят в колеж в Швейцария. Христев отправил същото предложение и на Мария Милкова - приятелката на Стоян, която ражда дъщеря от него няколко месеца след убийството.
Именно с красивата Мария е свързана третата версия за смъртта на бизнесмена, но и тя останала само работна.
След изчезването на Стоян сред първите заподозрени е криминално проявеният бургазлия Тодор Стамов-Малкотърновския. Той е човек от някогашното обкръжение на несебърския бос Митьо Очите и бивш мъж на Мария Милкова.
Полицията събира данни, че Малкотърновския е изнудвал заможния бизнесмен за пари Двамата са имали няколко срещи, независимо че по това време Тодор Стамов излежава присъда за рекет в бургаския затвор. Той е на по-лек режим и през деня работи в автосервиз. Според запознати Малкотърновския поставил цена, на която бил склонен да остави Мария на съперника си.
Най-тежко през всичките години, през които стотиците папки по делото (100 са само тези със СРС-та) се разхождат из етажите на Съдебната палата в Бургас, бе за родителите на жертвата. Първоначално Милка и Господин присъстват на всяко съдебно заседание. В Сливен отглеждат внука си Герман, който вече е 11-класник в математическата гимназия в града. Редовно ходи по олимпиади и пътува всяка седмица с влак до Казанлък на уроци по математика.
Когато през 2014 г. възрастните родители чуват оправдателните присъди на трима от подсъдимитне, окончателно загубват вяра в родното правосъдие. Миналата година бащата на Стоян
не издържа на мъката и издъхва,
покосен от втори инфаркт.
Какво сподели майката на убития бизнесмен след произнасянето на присъдата, четете в печатното издание
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса