Мажоритарната система ще ни направи олигархична държава
В целия свят, когато правителството си е подало оставката, това се нарича правителствена криза.
Когато парламентът не може да състави правителство, а нашият очевидно не може - не очаквам Реформаторите да направят, това се нарича парламентарна или обща политическа криза. От такава криза, последвана от предсрочни избори, се излиза след като един парламент изкара цял един мандат.
Тогава вече се нарича стабилизация след криза.
Предсрочните избори са неизбежни, тъй като не изглежда реалистично Реформаторският блок да състави правителство, което да привлече парламентарно мнозинство зад себе си.
По въпроса за мажоритарните избори абсолютно не съм съгласен хора от шоубизнеса да дават тон как в държавата да се решават политически проблеми.
Аз мисля, че тези хора трябва да бъдат много внимателни, защото тези въпроси се решават с дълбоко познаване на политическите системи, на политическата история, на проблемите и катастрофите, през които са преминали страните.
Аз съм сигурен, че налагането на пълна мажоритарна система в България създава огромен риск страната да стане олигархична държава в истинския смисъл на думата.
"Брекзит" е опасно явление, защото може да доведе до дезинтеграционни процеси в ЕС, а България ще пострада от това. Но гласуването на британците и изборът на Доналд Тръмп в САЩ са електорални революции" - масово гласуване срещу политическото статукво и стереотипите за управление.
От интервюто на експремиера по Дарик радио
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова