Мистерията около узбекската принцеса
Плъзнаха слухове, че Гулнара Каримова е отровена, профил от нейно име в туитър я изкарва жива
Две години след като първородната дъщеря на починалия дългогодишен президент на Узбекистан Ислам Каримов – Гулнара, изчезна от света, името й е обгърнато от слухове.
Любимка на баща си, моден дизайнер, професор, политолог, представител на страната в ООН и център на бизнес империя, тя стана жертва на битката за власт в Узбекистан и баща й я постави под домашен арест.
Наскоро узбекският сайт centre1.com съобщи, че Гулнара Каримова е починала от отравяне, била погребана в гробището “Минор” в Ташкент, а след това гробът й бил изравнен със земята, за да бъде заличен. Сайтът се позова на източник от Службата за национална сигурност на Узбекистан, пожелал анонимност, но лично участвал в погребението на 5 ноември 2016 г. Той решил да даде интервю за сайта от опасения за съдбата за децата й – сина Ислам и дъщерята Иман.
На 28 ноември обаче акаунт в туитър, открит на името на Гулнара Каримова, пусна от нейно име покана за среща в университета в Ташкент. Медии веднага тиражираха съобщението: “На 30 ноември от 13 часа каня младежите да почетат паметта на баща ми. Ще изнеса реч в конферентната зала... Подкрепа!”
Млади хора се събраха в уречения час да чакат Гулнара, но тя не се появи. Така се потвърдиха предположенията, че профилът не е автентичен.
Слуховете за смъртта на Гулнара Каримова заляха интернет, след като на 3 септември тя и децата й не се появявиха на погребението на Каримов в семейната гробница в Самарканд. Най-вероятният наследник на президентския пост Шафкат Мирзиев изрази в парламента съболезнования към семейството на Каримов, но дори не спомена името на Гулнара.
Информацията за смъртта й се разпространи и чрез социалните мрежи. Акаунт в туитър “Покажете Гулнара” се обърна към журналисти и международни експерти за Централна Азия, ако е жива, да се появи пред публиката или в краен случай – тя да запише видеообръщение.
Друг акаунт в туитър с името “Гулнара Каримова” се опитва да убеди, че тя е жива. Профилът “Гулнара Каримова” започна да публикува представени като нови архивни снимки, на които тя е със син маникюр.
Според centre1.com снимките били помествани в нейната страница в туитър от есента на 2013 г. до февруари 2014 г. Публикувано бе дори селфи на Гулнара с телефон в ръка. Оригиналът на тази снимка се пази в мрежата повече от две години, но картинката на джиесема е друга. След изпратени въпроси на centre1.com до властите в Узбекистан от президентството не отговарят, а от Министерския съвет съобщават, че не им е известно нищо за съдбата на първородната дъщеря на починалия дългогодишен президент на Узбекистан, нито са чували за смъртта й.
На 23 ноември синът на Гулнара – Ислам Каримов, който живее в Лондон, даде интервю за Би Би Си, в което определи информацията за смъртта на майка си като “слухове”. Той заяви, че тя е под домашен арест и че сестра му Иман е пусната на свобода, но няма право да излиза извън страната.
Ислам Каримов не е виждал майка си от 2014 г. Преди 3 г. той се опитал да влезе в резиденцията на дядо си Каримов, за да му честити новата година, но охраната не го пуснала.
Според други медии Гулнара се лекува в психиатрия, а на 29 ноември stanradar.com разпространи още по-странна хипотеза на Майкъл Морган, ползвател на BuzzFeed Community. Според него дъщерята на Каримов се укрива в посолството на САЩ в Ташкент, с което поддържала връзка, за да осигури плавен преход на властта в Ташкент. Но плановете й се провалили.
Гулнара Каримова дълго време е най-влиятелният узбек след баща си и дори е смятана за негов приемник. Животът на 44-годишната бизнес дама е обгърнат в тайна, докато през 2012-2013 г. името й не попада в няколко корупционни скандала в Европа.
В Швейцария са замразени нейни банкови сметки, в които има почти 800 млн. долара, а в Швеция започва дело за получаването на голям подкуп от 320 млн. долара от шведско-финландската телекомуникационна компания TeliaSonera за лиценз за работа в Узбекистан.
Според някои медии Каримова е била дискредитирана с помощта на шефа на Службата за национална сигурност Рустам Иноятов, който дал на баща й непотвърдена информация, че дъщеря му готви заговор за свалянето му и за смяната му с неин братовчед – племенник на съпругата на Ислам Каримов на име Акбар Абдулаев.
През декември 2013 г. Гулнара даде интервю, в което за първи път говори открито за вътрешните борби в клана Каримови и обвини майка си и сестра си в заговор срещу себе си. Според някои медии е била отстранена като съперник заради започнала в този момент борба за президентския пост и разобличенията й за някои високопоставени служители от сигурността.
През февруари 2014 г. жилището в Ташкент, където тя живее с дъщеря си Иман и много близки приятели, бе щурмувано от спецчасти. След поставянето й под домашен арест започва разследване на Главната прокуратура на Узбекистан. Заключението бе, че съдружниците на Каримова – Гаяне Авакян, Рустам Мадумаров, Нурмухамад Садиков, са нанесли щети на държавата за 152,3 млн. долара, като са придобивали държавни активи на занижени цени и са извършвали други финансови и икономически машинации.
Какви са другите обвинения срещу съдружниците на Каримова, срещу кого има компромати поставената под домашен арест, четете в хартиеното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Секретно Как Живков наказа певицата, която му отказа
“Все едно да се изплюя на себе си - така го чувствах”, споделяла обречената на забрава естрадна звезда В наши дни малко хора си спомнят за поп певицата Маргарита Димитрова
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години
-
Да ме извиняват, но във филма за Гунди го няма Георги Аспарухов, а един фукльо, жонглиращ с топката. Излязох на 30-ата минута
„Гунди-легенда за любовта". Със сигурност е най-професионално заснетият филм в българската история на киното. По всички закони на христоматията на това изкуство. Прекрасна операторска работа